wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław z prestiżową nagrodą Eco-Miasto. Wyróżnienie za zrównoważoną mobilność
Na zdjęciu po prawej Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia Eco-Miasto
Na zdjęciu po prawej Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia

Spójne podejście do planowania zrównoważonej mobilności i kompleksowe działania w różnych jej dziedzinach – to wyróżnia Wrocław, który został nagrodzony w 9. edycji konkursu Eco-Miasto. Zgłoszenie konkursowe dotyczyło projektu budowy Promenady Krzyckiej, która od kilku lat powstaje dzięki współpracy z jego Liderką w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Wrocław został nagrodzony w kategorii „zrównoważona mobilność miasta powyżej 100 tys. mieszkańców”.

Do konkursu zgłoszono projekt budowy Promenady Krzyckiej, który od kilku lat realizowany jest na południu stolicy Dolnego Śląska. Miasto prowadzi tę inwestycję wspólnie z jego Liderką w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – Agnieszką Duszą. Kolejne odcinki zielonej pieszo-rowerowej obwodnicy Wrocławia pojawiają się co roku.

Wszyscy jesteśmy dumni z tego projektu, bo dzięki niemu pokazujemy jak pięknie można połączyć aktywną mobilność miejską z zielenią i historią miasta - a wszystko to oprzeć o współpracę z mieszkańcami. Nagrodę odebrałam w imieniu i dla wszystkich tych mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, którzy wspierają ten projekt w ramach WBO i tych, którzy mają przyjemność korzystać z jego owoców - tu wielkie ukłony dla Liderki, Agnieszki Duszy.
Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności

„Ten projekt pokazuje, że wspólna praca ma sens"

W ramach konkursu Wrocław został doceniony za spójne podejście do planowania zrównoważonej mobilności i kompleksowe działania w różnych jej dziedzinach. Przy wręczaniu nagrody podkreślono, że Wrocław jako jedno z pierwszych polskich miast opracował kompleksowy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej nowej generacji, stosując najnowsze wytyczne Komisji Europejskiej dla obszaru funkcjonalnego.

– Osobiście uwielbiam ten projekt – to projekt z Duszą... pokazuje, że wspólna praca ma sens – dodaje Monika Kozłowska-Święconek.

W konkursie doceniono systematyczną rozbudowę sieci rowerowej, budowę systemu parkuj i jedź, promowanie transportu publicznego, wdrażanie stref ruchu uspokojonego oraz rozwój transportu publicznego. Zaznaczono, jak istotne dla zmiany preferencji transportowych mieszkańców jest aktywne uczestniczenie Wrocławia, już od 2003 roku, w corocznej organizacji Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Wrocławski Budżet Obywatelski. Wpływ mieszkańców na rozwój miasta

Odbierając nagrodę, Monika Kozłowska-Święconek zwróciła uwagę na fakt, jak istotny dla zrównoważonej mobilności jest udział wrocławianek i wrocławian w procesie inwestycyjnym, realizowany poprzez aktywny udział i wpływ na miasto w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Liderką projektu budowy Promenady Krzyckiej jest Agnieszka Dusza.

Cieszę się, że pomysł powstania Promenady Krzyckiej został doceniony przez grono ekspertów zrównoważonej mobilności. Ścieżka ta nie jest jeszcze w całości gotowa, a już podbija serca wrocławian. To jeden z piękniejszych odcinków Zielonej Obwodnicy Rowerowej. Moim celem jest połączenie wrocławskich osiedli ścieżkami wśród drzew i zieleni. Tak by nasze dzieci bezpiecznie mogły dojechać rowerem do szkoły, byśmy my mogli szybko dostać się do pracy, a w wolnej chwili pójść na spacer, pojeździć na rolkach lub pobiegać. Kto jest za, niech głosuje na Zieloną Sieć Rowerowo-Pieszą Wrocławia - projekty WBO 12 i 23. Zielona Sieć łączy osiedla i ludzi. 
Agnieszka Dusza, liderka projektu Zielona Sieć Rowerowo-Piesza Wrocławia

Konkurs Eco-Miasto organizowany jest przez Ambasadę Francji

Eco-Miasto to ogólnopolski projekt, popularyzujący ideę zrównoważonego rozwoju obszarów zurbanizowanych. Konkurs jest organizowany przez Ambasadę Francji od 9 lat, a w dotychczasowych edycjach wzięło udział blisko 100 miast.

Aktualnie nagrody są przyznawane w 2 grupach, obszar poniżej i powyżej 100 tys. mieszkańców, oraz 5 kategoriach: gospodarka wodna, odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym, zieleń miejska i zielono-błękitna infrastruktura, zrównoważona mobilność, a także efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl