wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci we Wrocławiu rozpoczynają nowy rok akademicki. Jak się poruszać po mieście, gdzie zjeść i mieszkać? [PRZEWODNIK]

Studenci we Wrocławiu rozpoczynają nowy rok akademicki. Jak się poruszać po mieście, gdzie zjeść i mieszkać? [PRZEWODNIK]

Mirosława Kuczkowska,

na zdjęciu kobieta i mężczyzna z indeksami archiwum www.wroclaw.pl
na zdjęciu kobieta i mężczyzna z indeksami

1 października nowy rok akademicki 2022/2023 rozpocznie we Wrocławiu ponad 106 tys. studentów na 29 publicznych i niepublicznych uczelniach rozsianych po całym Wrocławiu. Jak się poruszać po mieście, gdzie zjeść, gdzie szukać pracy? Nasz przewodnik dla studentów.

Reklama

Przyjeżdżają z całej Polski i ze świata – tylko na Uniwersytecie Wrocławskim obcokrajowców jest około 1600, a pochodzą z 49 krajów świata, ze wszystkich kontynentów poza Antarktydą.

Średnio ponad trzy czwarte osób studiujących we Wrocławiu trafia do naszego miasta z innych miejscowości i części Polski. Polaków i obcokrajowców przyciąga świetna marka Wrocławia i szansa na dobre życie po zdobyciu dyplomu.

Wrocław jest miastem akademickim w sensie dosłownym i mocno... statystycznym. Co piąty mijany na ulicy wrocławianin jest studentem, badaczem, nauczycielem akademickim, albo w inny sposób zawodowo związany jest z którąś z trzydziestu wrocławskich uczelni - jako pracownik administracji albo wsparcia technicznego. To cała armia mieszkańców naszego miasta
Tomasz Janoś, dyrektor miejskiego Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi

Nowy rok akademicki 2022/2023 rozpocznie ponad 106 tys. studentów na 29 publicznych i niepublicznych uczelniach rozsianych po całym Wrocławiu.

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

W tym roku oficjalna inauguracja dla 11 uczelni rozpocznie się w sobotę, 1 października, o godz. 13.00 w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego.

Każda uczelnia ma swój własny harmonogram witania żaków. 

  • Akademia Wychowania Fizycznego, 26 września, godz. 12, Aula Leopoldyńska;
  • Uniwersytet Wrocławski, 3 października, Aula Leopoldyńska;
  • Politechnika Wrocławska, 3 października, godz. 10, aula w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej;
  • Uniwersytet Przyrodniczy, 4 października, godz. 11, aula w Centrum Naukowo-Dydaktycznym;
  • Uniwersytet Medyczny, 5 października, godz. 9, Aula Leopoldyńska;
  • Uniwersytet Ekonomiczny, 6 października, godz. 11, aula w Centrum Kształcenia Ustawicznego;
  • Akademia Wojsk Lądowych, 6 października, teren Akademii Wojsk Lądowych;
  • Uczelnie Artystyczne: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Teatralnych, Akademia Sztuk Pięknych, 17 października, godz. 11. Podczas uroczystości nadany zostanie tytuł doktora honoris causa ASP Natalii Lach-Lachowicz. Decyzja władz uczelni o nadaniu wyróżnienia znakomitej artystce została podjęta kilka miesięcy temu, przed śmiercią Natalii Lach-Lachowicz.

O godz. 15.00  na wrocławskim rynku przy pomniku Aleksandra Fredry, po raz kolejny zabrzmi Gaudeamus igitur w wykonaniu połączonych wrocławskich chórów akademickich. Gaudeamus igitur uznawana jest za najstarszą zachowaną pieśń studencką.

Studiowanie to jednak nie tylko zdobywanie wiedzy. Trzeba gdzieś mieszkać, coś jeść, atrakcyjnie spędzać czas i – na czas wszędzie dojechać.

To trzeba wiedzieć o Wrocławiu

Po oficjalnej części inauguracji roku akademickiego studenci ruszą na uczelnie, a po zajęciach w miasto na zabawy, spotkania, koncerty i inne formy aktywności. Podpowiadamy, jak radzić sobie na uczelni, jak spędzać czas wolny, gdzie się bawić, zjeść.

Jak poruszać się po mieście. Wrocław promuje komunikację miejską i rower

Ponad 106 tys. studentów przyjedzie w tym roku do Wrocławia. Oznacza to nie tylko więcej twórczej i naukowej energii, ale też większy ruch samochodowy. Wrocław od wielu lat promuje jednak alternatywne środki transportu: komunikację miejską, rowery, hulajnogi i pociągi. Jak z nich skorzystać? Krótki poradnik dla studentów pierwszego roku.

Po mieście możesz jeździć komunikacją miejską, rowerami miejskimi, wypożyczonymi hulajnogami, a nawet koleją gondolową.

Podpowiadamy: gdzie i jak kupić bilety, jak pożyczyć jednoślady oraz jakie aplikacje pomogą Ci poruszać się po Wrocławiu.

Poradnik dla studenta we Wrocławiu: gdzie zjeść obiad?

Jeść trzeba smacznie i różnorodnie, dlatego na studiach korzystaj z oferty gastronomicznej Wrocławia. W Misiu stawiają na klasykę kuchni polskiej, w Restauracji Plastycznej – na różnorodność, a w Strefie Kultury Studenckiej na Politechnice Wrocławskiej – na uczelniany klimat. Bary mleczne i stołówki studenckie we Wrocławiu. Ceny, godziny, adresy otwarcia znajdziecie pod zdjęciami w galerii fotografii.

Poniżej znajdziesz listę barów mlecznych i studenckich jadłodajni, które warto znać.

Poradnik dla studenta we Wrocławiu: jak znaleźć pokój dla siebie?

Czy w październiku znajdziesz jeszcze pokój studencki? Podajemy terminy drugiego naboru doakademików najważniejszych uczelni oraz ceny wynajmy mieszkań.

Za chwilę zaczyna się nowy rok akademicki, a Ty wciąż nie masz zaklepanego pokoju we Wrocławiu?

Zobacz, gdzie i za ile możesz znaleźć jeszcze lokum, ale spiesz się, bo to ostatni moment na otrzymanie przydziału w akademiku lub wynajem fajnego mieszkania. Sprawdź czy są jeszcze wolne miejsca w akademikach we Wrocławiu. Ile kosztuje wynajęcie stancji czy pokoju? Szczegóły na 22 września 2022 r.

Program „Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX

Młodzi ludzie, którzy rozliczają podatki we Wrocławiu, dzięki programowi Nasz Wrocław mogą skorzystać z ulg komunikacyjnych, tańszych wejściówek do instytucji kultury, klubów czy restauracji. Miasto idzie krok dalej i nagradza dodatkowymi profitami tych, którzy na stałe zameldują się we Wrocławiu. Wtedy można skorzystać z programu Nasz Wrocław MAX.

Rozliczenie PIT-u we Wrocławiu, w miejscu zamieszkania i zameldowania, to forma lokalnego patriotyzmu. Wykorzystujemy te pieniądze na bieżące utrzymanie miasta, czyli między innymi komunikację miejską, budowy i remonty dróg, sprzątanie miasta czy prowadzenie szkół oraz przedszkoli
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Studenci, wchodząc do programu Nasz Wrocław i rozliczając tu podatki, mają np. możliwość założenia wirtualnej karty bibliotecznej. Innym profitem - szalenie istotnym jest np. 25% zniżki od ceny ulgowej na bilety okresowe w komunikacji miejskiej.

Praca dla studenta: gdzie znaleźć

Stale we Wrocławiu dorabiają tysiące studentów. Najczęściej pracują w knajpach, sklepach, galeriach handlowych, firmach informatycznych i ochroniarskich, na siłowniach, na basenach, jako opiekunki do dzieci, pracownicy budowlani i w kancelariach prawniczych. Olbrzymia część z nich już od pierwszego roku studiów zdobywa doświadczenie w swoich zawodach. Okazji do znalezienia dodatkowego dochodu jest mnóstwo.

W znalezieniu pracy wspierają uczelniane Biura Karier, które działają przy niemal każdej wrocławskiej szkole wyższej. Warto zaglądać na ich strony internetowe, bo proponują także wiele rodzajów szkoleń, warsztatów, praktyk, które znacznie ułatwiają zdobycie dobrej pracy.

Wiele kursów doszkalających (np. zarządzania zespołem, pracy w grupie, pozyskiwania funduszy unijnych) organizują także samorządy studenckie i organizacje działające na uczelni.

Do Wrocławia ściągają ze wszystkich stron młodzi ludzie, a duża liczba młodych i dobrze wykwalifikowanych potencjalnych pracowników przyciąga światowe koncerny, m.in.Google, Nokia, Volvo, HP, Credit Suisse, IBM, LG, BASF, Dolby, czy BNY Mellon, ogłaszającpojawienie się we Wrocławiu, zwracały uwagę właśnie na potencjał absolwentów i wysokipoziom kształcenia.

Gdzie się spotykać, rozmawiać i bawić we Wrocławiu?

Gdzie iść potańczyć, gdzie pograć w planszówkę, spotkać się ze znajomymi lub rozwijać hobby? Na naszej mapie zaznaczyliśmy miejsca warte polecenia i odwiedzenia. Są miejsca kultowe, jak Wyspa Słodowa czy Pasaż Niepolda, modne kluby, knajpy i kawiarnie. Oprócz tego znajdziecie coś dla ciała: wrocławskie pływalnie, pumptack i skatepark, oraz dla duszy: duszpasterstwa akademickie, centra sztuki, filmu i księgarnię.

Wrocławskie Centrum Treningowe „Spartan” prowadzi w mieście centra fitness, siłownie, lodowiska, baseny a nawet tor wrotkarski.

Mamy ofertę Aktywny Student, w której jest kilka możliwości taniego korzystania z naszych obiektów. Można np. wyrobić kartę „Student” do naszych sal fitness i ofertę, dzięki której za 79 zł żacy mają nielimitowane wejścia na siłownie. Inna propozycja to „Tanie pływanie”, czyli jednorazowe wejścia na basen w cenie 19 złotych – opisuje Maciej Moczko ze Spartana.

Dłużny nie pozostaje piłkarski Śląsk Wrocław.  Podczas akademickiej akcji „Dni Zero” (27-29 września) do zdobycia są vouchery na mecze Śląska, nawiązaliśmy również współpracę Politechniką Wrocławską. Studenci tej uczelni będą mogli łatwiej zdobyć bilety (poprzez konkursy lub dodatkowe zniżki). Planowane są również wspólne działania z innymi wrocławskimi uczelniami – opowiada rzecznik Śląska Jędrzej Rybak.

Swoje propozycje dla studentów przygotowały też wrocławskie instytucje kultury.

Np. tanie bilety (nawet za złotówkę) proponują teatry. Opera Wrocławska czy NFM przygotowały dla wrocławskich żaków wejściówki tańsze o kilkadziesiąt procent od ceny nominalnej. Studenci to olbrzymia grupa potencjalnych widzów. 

Studenci tworzą niepowtarzalny, żywy temperament wrocławskiej metropolii, która ma w całej Polsce renomę powiedzmy nieskromnie - jednego z najlepszych miejsc do studiowania. Klimat otwartości i kultury eksperymentu, odkrywania nowego - towarzyszące miastu z jego wielokulturową i wielonarodową akademicką przeszłością - jest po prostu nie do podrobienia
Tomasz Janoś

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl