wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Są nowe dane o inflacji w Polsce. Najwyższa od 1997 roku. Ponad 17 procent [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu paragony sklepowe. Inflacja w Polsce we wrześniu prawdopodobnie znów przyśpieszyła / zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Na zdjęciu paragony sklepowe. Inflacja w Polsce we wrześniu prawdopodobnie znów przyśpieszyła / zdjęcie ilustracyjne

W piątek, 30 września Główny Urząd Statystyczny podał najnowszy, wrześniowy odczyt inflacji. Inflacja we wrześniu 2022 roku wyniosła 17,2 procent, licząc rok do roku. To najwyższy wynik od lutego 1997 roku. Eksperci spodziewali się niższego wzrostu cen - między 16,5 a 17 procent. Zobaczcie szczegóły.

Reklama

Przypomnijmy, że inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 procent, a we wrześniu aż 17,2 procent. Ze wstępnych danych GUS wynika, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 19,3 proc. Ceny nośników energii poszły w górę o 44,2 proc. rok do roku, a ceny paliw o 18,3 proc.

Jaki poziom inflacji we wrześniu 2022? Dlaczego wciąż rośnie?

Eksperci przewidywali wynik wskaźnika CPI, czyli inflacji konsumenckiej, na poziomie 16,5 a nawet niemal 17 procent rok do roku (w stosunku do września 2021 r.). Ostatni raz tak wysoki odczyt inflacji był na początku 1997 r.

Jeszcze wyższy wynik oznacza, że nie sprawdzą się przewidywania Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi szczyt inflacji miał przypaść na wakacje. Ta dalej rośnie, pomimo spadków cen paliw na stacjach, głównie z powodu wzrostów cen żywności i nośników energii, w tym węgla.

Inflacja w górę. Co ze stopami procentowymi?

Piątkowy odczyt może oznaczać złe skutki dla kredytobiorców złotówkowych.

Rada Polityki Pieniężnej może bowiem, pomimo zapowiedzi o zbliżającym się końcu podwyżek, zdecydować o kolejnym podniesieniu stóp procentowych w Polsce. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 6,75 procent. Być może dojdzie do kolejnej podwyżki o 25 punktów bazowych, czyli do 7 procent. Ostatni raz na takim poziomie stopy procentowe były dokładnie 20 lat temu - w  październiku 2002 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl