Zarówno powstrzymanie, jak i zapobieganie skutkom, oraz adaptacja do zmian klimatycznych wymaga połączonych i zsynchronizowanych działań. Stąd tak ogromne znaczenie wspólnych aktywności społeczności, w tym środowisk uczelni, mających na celu edukację, promowanie i inicjowanie aktywności zmierzających do doskonalenia, rozwoju i opracowywania innowacyjnych rozwiązań służących minimalizacji wpływu i zapobieganiu oddziaływania człowieka, w tym jego codziennych czynności, na środowisko i powstrzymaniu zachodzących w nim zmian.Prof. Izabela Sówka z Politechniki Wrocławskiej
Priorytetem ochrona klimatu
Przykładem tego typu działań są właśnie Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego. W ich trakcie przedstawicielki i przedstawiciele uczelni wrocławskich podczas warsztatów, pokazów, wykładów i gier terenowych zaprezentują aktywności i przybliżą zagadnienia w zakresie szeroko rozumianej ochronie klimatu.
– Podczas wydarzeń, ich uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. o negatywnych efektach działań rynku konsumpcyjnego, o tym, jak zmiany klimatyczne wpływają na bezpieczeństwo militarne, skąd brać energię w przyszłości, jak sadza w atmosferze wpływa na klimat, jakie supermoce mają naukowcy, poznać słowa i stereotypy, które prowadzą do katastrofy klimatycznej oraz wziąć współudział w opracowaniu dobrych praktyk dla przedsiębiorców i ‘zagrać’ w grze o klimat. Serdecznie zapraszam do udziału! – dodaje profesor Sówka.
To tylko część tematów, które poruszą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Wojsk Lądowych, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.
W sumie przygotowane zostały 23 wydarzenia - na które wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy.
Źródło: materiały prasowe