wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Metamorfoza przy Skarbowców! Obserwatorium przyrody już na finiszu. Jest też plac zabaw (ZDJĘCIA)

Teren przy ul. Skarbowców 52, gdzie kiedyś mieściło się schronisko dla bezdomnych zwierząt, zmienił się nie do poznania. Powstało tu obserwatorium przyrody - miejsce do odpoczynku i ekologicznej edukacji dla dzieci oraz dorosłych. Pojawiły się punkty do obserwacji, nowe drzewa, plac zabaw, ławki i kosze na śmieci. Stary, zniszczony schron został zabezpieczony. Inwestycja jest finansowana z funduszu osiedlowego. Jej koszt to prawie 900 tys. zł.

Reklama

Obserwatorium przyrody zostało wybudowane na terenie dawnego schroniska dla bezdomnych zwierząt, które działało tu do 2010 roku, a dziś mieści się na ul. Ślazowej.

- Zaniedbane i zarośnięte chaszczami miejsce przeszło dużą metamorfozę. Zachowało jednak naturalny charakter. Inwestycja powinna być oddana do użytku w ciągu najbliższych tygodni. Wykonawca wybudował alejki o nawierzchni mineralnej, dwa wejścia od strony ul. Skarbowców oraz ul. Pogodnej.
Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich

Obserwatorium przyrody przy ul. Skarbowców 52 z placem zabaw ZIM /Facebook
Obserwatorium przyrody przy ul. Skarbowców 52 z placem zabaw

7 punktów do obserwacji przyrody

Przy Skarbowców 52 powstało siedem punktów do obserwacji przyrody.

- Z jednej stacji dowiemy się, co w trawie piszczy, bo właśnie tu możemy obserwować stawonogi, w innym miejscu popatrzymy na glebę i uzmysłowimy sobie, że to żywy skarb pod stopami. Zdobędziemy informacje o roślinach użytecznych, ptakach, nietoperzach. Przekonamy się, że sen ma niejedno oblicze, a także że drzewa mają drugie życie - wyjaśnia Krzysztof Świercz.

Oto 7 punktów do obserwacji przyrody przy Skarbowców:

  • „Co w trawie piszczy”,
  • „Gleba – żywy skarb pod naszymi stopami”,
  • „Rośliny użyteczne”,
  • „Sen niejedno ma oblicze”,
  • „Ptaki, które możesz spotkać”,
  • „Nietoperze”,
  • „Drugie życie drzew”.

Nowy plac zabaw i zabezpieczone ruiny schronu

Na terenie nowego obserwatorium zabezpieczone zostały ruiny XIX-wiecznego schronu – Fortu Piechoty, który został wysadzony w latach 60. XX wieku (część konstrukcji się zapadła i została przysypana ziemią). Powstał też plac zabaw dla dzieci, ustawione zostały ławki i kosze na śmieci.

- Projekt nie byłby możliwy bez pielęgnacji istniejącej zieleni, a także licznym nasadzeniom - dodaje Krzysztof Świercz. Na terenie inwestycji pojawiły się nowe drzewa: kasztanowce białe, wiśnie wonne, lipy drobnolistne, topole białe, klon jawor. Nasadzono m.in. kilkadziesiąt lilaków pospolitych, leszczyny pospolite, derenie właściwe, jaśminowce wonne, bzy, kaliny koralowe, porzeczki alpejskie, śnieguliczki. Powstała łąka kwietna.

Tak kiedyś wyglądały ruiny schronu przy ul. Skarbowców 52 ZIM /Facebook
Tak kiedyś wyglądały ruiny schronu przy ul. Skarbowców 52

- Nie możemy się już doczekać otwarcia, szczególnie mój 10-letni syn - Piotr, który chce wypróbować nowy plac zabaw. To miejsce ma duży potencjał, a do niedawna raczej straszyło swoim wyglądem, niż przyciągało mieszkańców - mówi pani Marta, która mieszka przy ul. Porannej.

Inwestycja jest finansowana z funduszu osiedlowego. Jej koszt to blisko 900 tysięcy złotych. Prace nadzorował Zarząd Inwestycji Miejskich.

Historyczne obserwatorium na Krzykach

Co ciekawe, w sąsiedztwie, przy ul. Wietrznej w latach 1905-1945 istniało obserwatorium meteorologiczne i sejsmograficzne, które należało do Technische Hochschule Breslau. Spalili je stacjonujący tam żołnierze Armii Radzieckiej. Ruiny zostały zasypane w latach 70. XX wieku, a aparatura sejsmograficzna ostatecznie trafiła do stacji w Chorzowie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama