wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. To było najbardziej upalne lato w historii Wrocławia. Było dwa razy więcej gorących dni niż normalnie
Na zdjęciu małe dziecko przy miejskim zraszaczu na wrocławskim Rynku Olekandr Poliakovsky / www.wroclaw.pl
Na zdjęciu małe dziecko przy miejskim zraszaczu na wrocławskim Rynku

Wrocław na szczycie listy miast, w których w tym roku było najwięcej gorących dni. Latem odnotowano 25 dni z temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza. To ponad dwa razy więcej niż wynosiła norma dla Wrocławia w latach 1991-2020. Władze Wrocławia realizują wiele programów, które mają ograniczyć skutki ocieplenia klimatu.

Reklama

Wrocław pierwsze miejsce w liczbie dni z tropikalnymi temperaturami dzieli z Lesznem i Toruniem. Kolejna jest Warszawa z 19 upalnymi dniami, a następny jest Kraków.

Wzrost letnich temperatur przeanalizowała Aleksandra Stanisławska w artykule w serwisie Crazy NaukaDane dotyczące zmian temperatur pochodzą m.in. z raportu IMGW-PIB „Klimat Polski 2021”. Według z nich, że liczba dni upalnych we Wrocławiu w latach 1991-2020 wynosiła na ogół 12. Dla Krakowa i Warszawy było to 10, a dla Szczecina 8.

W roku 2022 gorących dni było znacznie więcej. Najczęściej gorąc dokuczał mieszkańcom Wrocławia, Torunia i Leszna, bo przez 25 dni termometry pokazywały więcej niż 30 stopni Celsjusza.

Jak szkodzą miejskie wyspy ciepła

Ciepło wynikające z letnich upałów potęguje występowanie miejskich „wysp ciepła”. To zurbanizowane części miasta podatne na nagrzewanie się, np. nieosłonięte zielenią place, wyasfaltowane lub zabetonowane powierzchnie, które szybko się nagrzewają.

Aleksandra Stanisławska, Crazy Nauka: – Niebezpieczny jest zwłaszcza skumulowany efekt letnich fal upałów i miejskich wysp ciepła, który dla wielu mieszkańców miast może okazać się zabójczy, zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak astma czy choroby serca, osób starszych czy pracowników fizycznych. Fale upałów zabijają w krajach Unii Europejskiej więcej ludzi niż jakiekolwiek inne wydarzenia związane z pogodą, w tym powodzie czy nawałnice. Tylko w lipcu 2022 roku w UE z powodu upałów zmarło 53 tys. osób.

Pogoda częściej będzie nas zaskakiwać. To rezultat rozchwiania klimatu. Rozregulowanie klimatu doprowadzi do większej częstotliwości nagłych zjawisk. Ich efekty mogą być dużo bardziej dramatyczne. To wszystko przykłady, które powinny być sygnałami dla władz miast, dla rządzących, że funkcjonujemy w przestrzeniach niegotowych na zmiany klimatu.
prof. Mateusz Czesław Strzelecki, klimatolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, w rozmowie z portalem www.wroclaw.pl

Wrocław stawia na zieleń

Władze Wrocławia realizują wiele programów, których celem jest ograniczenie skutków ocieplenie klimatu. Optymalnym rozwiązaniem jest rozwój terenów zielonych. We Wrocławiu powstają  m.in. kolejne parki kieszonkowe realizowane w ramach projektu GrowGreen. Wiele tego typu miejsc stworzono m.in. na osiedlu Ołbin.

Poza tym zmniejszono częstotliwość koszenia miejskich trawników, co ogranicza ryzyko ich wysychania oraz zwiększa szanse na zachowanie wilgoci. Wśród wrocławian promuje się pomysł zakładania łąk kwietnych w miejscach publicznych.

Co roku nasadzane są tysiące drzew, krzewów i bylin. Zieleni przybywa na rewitalizowanych podwórkach, remontowe skwery, bulwary także są obsadzane roślinami.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl