5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Oryginalne, ładne, zabawne, inspirujące – mówią organizatorzy 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci (1-8 czerwca), o spektaklach i warsztatach, które znalazły się w programie dziewięciodniowego festiwalu.

  • Kuuki, fot. M. Zakrzewski


To piąta odsłona przeglądu organizowanego przez Wrocławski Teatr Lalek. Przed rokiem festiwalu nie było i formuła biennale (imprezy organizowanej co dwa lata) już zostanie utrzymana. – Zmiana formuły sprawia, że jest z czego wybierać. W tym czasie powstało wiele ciekawych spektakli – mówi Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek.

Z 62 propozycji na przeglądzie zaprezentowanych zostanie 18 przedstawień. Wśród nich są przedstawienia dla najnajów (najmłodszych widzów), dzieci (4-9 lat) oraz dla młodzieży.

Janusz Jasiński: – Ich tematyka krąży wokół haseł, które dzisiaj są wyjątkowo silnie obecne w naszej rzeczywistości: naród, ojczyzna, wspólnota, emigracja, mity narodowe.

Jakub Krofta: – Nigdy nie baliśmy się podejmowania tematów, które uchodzą za trudne. To nasza próba przywrócenia tym słowom naturalnego sensu. Jeśli się nimi nie zajmiemy, to ich interpretację przejmą ludzie spod znaku ONR. Dzieci i młodych ludzi te sprawy także dotyczą.

Najnaje i spektakle z nagrodami

Rekomendując przedstawienia, które znalazły się w programie 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci szef Wrocławskiego Teatru Lalek często używał przymiotników: ciekawe, świetne, ładne, inspirujące, niespotykane. O ich autorach mówił równie często: utalentowany.

Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane spektakle wielokrotnie nagradzane, w Polsce i za granicą. Inauguracja 1 czerwca premierą „Babci na jabłoni”, nowej produkcji Wrocławskiego Teatru Lalek. 

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Spektakl / Dla dzieci / Warsztaty / Teatr lalek / Dla wszystkich
Termin od 1 czerwca 2018 do 8 czerwca 2018

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Na nadzwyczajne wydarzenie tej części festiwalu zapowiadane jest przedstawienie „Chłodno o miłości” młodzieżowej grupy ROBIMY. To pokaz efektu prac grupy nastolatków, która od roku bierze udział w warsztatach artystycznych. Animatorami są młodzi artyści związani z Wrocławskim Teatrem Lalek. – To opowieść o tym, jak młode pokolenie rozumie miłość – mówi Katarzyna Krajewska, sekretarz literacka WTL.

Dzieci inspirują

Ważną częścią czerwcowej imprezy jest Ogród Sztuk, cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych. Ich hasłem jest „Sztuka dzieci” i jej cechy: zabawa, wyobraźnia, improwizacja, obraz. – Chcemy zachęcić dzieci do tworzenia i zainspirować się ich językiem, wyobraźnią, perspektywą – zapowiada Katarzyna Krajewska. 

Program warsztatów (udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy) wypełniają spotkania i zabawy dla dzieci, młodzieży oraz dla rodziców i nauczycieli.

5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci zaplanowano na 1-8 czerwca. Rezerwacja i sprzedaż biletów (telefoniczna i za pośrednictwem strony internetowej WTL) ruszyła 23 kwietnia.Zgłoś uwagę