wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Nowy spektakl we Wrocławskim Teatrze Lalek – „Misiaczek” i leśne zwierzęta. Zdjęcia z próby
Kliknij, aby powiększyć
Od lewej: Aleksandra Mazoń, pluszowy Misiaczek i Aneta Głuch-Klucznik, Anna Bajer fot. Oleksandr Poliakovsky
Od lewej: Aleksandra Mazoń, pluszowy Misiaczek i Aneta Głuch-Klucznik, Anna Bajer

Trzy aktorki i jeden miś, który nie może zasnąć dziś. Kto utuli go do snu i kto opowie, jak zachowywać się w lesie i jak o niego dbać? Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na „Misiaczka”. Premiera w sobotę 24 lutego 2024 roku.

Reklama

„Dla wszystkich to chyba jasne, że tej jesieni chyba nie zasnę.” Nie pomaga ani liczenie owiec, ani mleko z miodem, ani kołysanki. Receptę na bezsenność próbują znaleźć leśne zwierzęta….

Opowieść o współpracy i wsparciu

„Misiaczek” to ukłon w stronę klasycznego teatru lalek. Przedstawienie jest grane głównie w planie lalkowym. Pracując nad inscenizacją, twórcy czerpali inspiracje z teatru sensualnego, opartego na spotkaniu i wspólnym doświadczaniu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcie z próby "Misiaczka" w WTL fot. Oleksandr Poliakovsky
Zdjęcie z próby "Misiaczka" w WTL

Akcja dzieje się w lesie, który imitują brązowe i szare formy. „Bohaterowie między wierszami podpowiadają widzom, jak powinni się w nim zachowywać i jak o niego dbać” – czytamy w opisie. Twórcy przedstawienia postanowili pójść tym tropem dalej. Lalki i większość elementów scenografii powstała z tkanin znalezionych w magazynach teatru lub ubrań z drugiej ręki.

Aktorki witają dzieci w swoim domu, mając na myśli tak samo teatr, jak i las. Kwestia przyrody, natury, kryzysu klimatycznego jest dla mnie osobiście bardzo ważna. To nasza wspólna sprawa i nasz wspólny dom. Przede wszystkim opowiadamy o współpracy, o byciu razem i o wsparciu.
Piotr Soroka, reżyser

Mrugnięcie oka w stronę dorosłych

Kameralny spektakl, grany przez trzy aktorki, powstał z myślą o widzach w wieku od 3 do 6 lat. – Dla małych dzieci świat dopiero się kształtuje. Chcemy pokazać jego łagodną, spokojną stronę, mimo że czasami pędzi i migocze. Dla Misiaczka wszystko jest w nim ciekawe – mówi aktorka Anna Bajer.

Wobec dziecięcej fantazji dorośli są niekiedy bezradni. Przytrafiają się im, chwile zwątpienia, porażki. Aktorki-mamy znają to z autopsji. – Kiedy zaczynałyśmy współpracę z Piotrem, zasypałyśmy go swoimi doświadczeniami. Część sytuacji, które pokazujemy na scenie, ma genezę w naszym życiu i dotyczy większości z nas – tłumaczy Aneta Głuch-Klucznik, aktorka (tytułowy Misiaczek).

Dorośli zobaczą na scenie coś innego niż dzieci. – To familijny spektakl z mrugnięciem okiem w kierunku rodziców – zaprasza trzecia aktorka, Ola Mazoń, która w jednej ze scen wciela się w lisa. 

Autorką teksu jest Marta Guśniowska, dramatopisarka, której sztuki można znaleźć w repertuarze innych polskich teatrów lalkowych. Reżyserem – Piotr Soroka, na co dzień związany z Wrocławskim Teatrem Pantomimy jako specjalista ds. programowych. Dla niego jest to powrót to Wrocławskiego Teatru Lalek i szansa na sprawdzenie wiedzy, którą zdobywa na studiach w Akademii Sztuk Teatralnych.

Cztery pokazy w lutym – bilety

Premiera „Misiaczka” w reżyserii Piotra Soroki we Wrocławskim Teatrze Lalek 24 lutego (sobota) o godzinie 17:00. Kolejne pokazy w tym miesiącu: 25 lutego o godz. 13:00, 27 lutego o 10:30 i 28 lutego o 10:00. Repertuar i bilety – tutaj.

Tekst: Marta Guśniowska

Reżyseria: Piotr Soroka

Scenografia: Agnieszka Zdonek

Muzyka: Szymon Tomczyk

Światła: Alicja Pietrucka

Obsada: Anna Bajer, Aneta Głuch-Klucznik, Aleksandra Mazoń

Czas: około 50 minut

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl