Rusza świąteczna „Paczka dla Lwowiaka”. Wrocławianie pomagają

4 grudnia wyjedzie z Wrocławia ciężarówka z darami w ramach akcji „Paczka dla Lwowiaka”. Trwa zbiórka produktów, które zostaną podarowane Polakom na obczyźnie.

  • Wrocławianie pomagają lwowiakom, fot. Janusz Wolniak

    Wrocławianie pomagają lwowiakom, fot. Janusz Wolniak


Trwała żywność (np. ryż, kasze, makarony, dżemy), artykuły higieniczne, pieluchy, zabawki, produkty do dezynfekcji czy środki czystości – to wszystko można przekazywać do wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego przy ul. Jantarowej 5. Tam składowane są dary, które 4 grudnia udadzą się w podróż do Lwowa i okolic, by wesprzeć miejscową ludność – naszych rodaków, ale nie tylko. Wspomniane artykuły będą zbierane do 2 grudnia.

– Nie tak dawno kraje zachodnie pomagały nam, dziś my jeździmy z darami na wschód – mówi radny Rady Miejskiej Wrocławia, Jarosław Krauze. – Ci ludzie cieszą się ze wszystkiego, ale najbardziej z tego, że ich odwiedzamy – dodaje Kazimierz Pabisiak, członek Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, która wraz z partnerami po raz siódmy organizuje w okresie przedświątecznym akcję „Paczka dla Lwowiaka”.

Projekt, poza fundacją, organizują: Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Urząd Miejski Wrocławia, 1 KS Ślęza Wrocław oraz straż miejska biorąca czynny udział w gromadzeniu darów.

Jak można wesprzeć akcję

Jeżeli zainteresowani pomocą nie są w stanie samemu dostarczyć produktów na ul. Jantarową, mogą zawdzonić na telefon dyżurnego straży miejskiej w dniach 24–27 listopada oraz 30 listopada-2 grudnia w godz. 8-17 (nr 71 37 00 253). Po paczkę przyjedzie wysłannik straży i przewiezie pod właściwy adres.

Projekt można wesprzeć również finansowo wpłacając do 15 grudnia pieniądze na konto Fundacji św. Jadwigi z dopiskiem „Pomoc Lwów”(49 1020 5242 0000 2902 0118 0504). Rok temu udało się zebrać dodatkowe 11 tys. złotych.

– Zaczynaliśmy w 2014 roku, ale wtedy wysłaliśmy paczki niewielkim busikiem. A teraz jeżdżą ciężarówki z ładunkiem 4-5 ton – tłumaczy Kazimierz Pabisiak, który przypomina, że Lwów i Wrocław to miasta partnerskie. Tamtejsza Politechnika Lwowska współpracuje dziś z Politechniką Wrocławską, a doktoranci z Ukrainy przyjeżdżają na praktyki zawodowe do Wrocławia i Dortmundu. Zgłoś uwagę