Projekt do przedyskutowania
Całe podwórze obejmuje obszar prawie dwóch hektarów. Projekt zmian dotyczy jego części o powierzchni około 700m2. To pierwszy etap zmian na tym podwórku. Mieszkańcy zdecydowali w WBO, że chcą aby pojawiły się tutaj drzewa, krzewy i elementy małej architektury (np. ławki).
– W czasie trwania konsultacji zaprezentujemy mieszkańcom koncepcję zagospodarowania fragmentu wnętrza. Koncepcja uwzględnia przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni. Chcemy przy tej okazji wysłuchać potrzeb i oczekiwań okolicznych mieszkańców. Ważne są dla nas ich sugestie dotyczące zagospodarowania rzeczonego fragmentu, ponieważ to oni będą głównymi użytkownikami tej przestrzeni. Po analizie wszystkich opinii będziemy mogli się do nich odnieść i w miarę możliwości, z zachowaniem wszelkich norm technicznych, budowlanych czy społecznych, naniesiemy poprawki na przygotowaną koncepcję dotyczące np. elementów małej architektury czy wydzielenia stref dla różnych grup wiekowych – dodaje Anna Olbryt.
Weź udział w konsultacjach
Przez cały czas trwania konsultacji, na stronie konsultacji dostępny będzie elektroniczny formularz opinii. Zaplanowano także dwa spotkania: w czwartek 7 września w Domu Edyty Stein przy ulicy Nowowiejskiej 38 (godz. 17.30) oraz w sobotę 9 września – w formie spaceru konsultacyjnego. Zbiórka o godz. 12.00 pod „Domkiem na jesionie”.
Głos dzieci i młodzieży też jest ważny
Dzieci są równoprawnymi użytkownikami przestrzeni wspólnych. Nie tylko bawią się na terenie podwórka. Tak samo jak dorośli wynoszą śmieci, szukają miejsca na chwilę odpoczynku na świeżym powietrzu czy potykają się na krzywych chodnikach.
Ich perspektywa potrafi być odmienna od wizji dorosłych. Dlatego warto pytać je o zdanie. Jak podkreślają w Wydziale Partycypacji Społecznej – dzieci uczestnicząc w konsultacjach, od najmłodszych lat uczą się też odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją.
W ramach konsultacji z młodymi, zaplanowano dwa spotkania. W sobotę 9 września (podczas spaceru konsultacyjnego), dla dzieci z podwórka zorganizowane zostaną warsztaty z projektowania podwórza. Drugie spotkanie warsztatowe, dla zorganizowanej grupy, przeprowadzone zostanie we współpracy z aktywnie działającym na Ołbinie Stowarzyszeniem Żółty Parasol. Dokładny termin tego wydarzenia podany zostanie niebawem na stronie konsultacji.
Jak oni to zrobili, że wygrali WBO?
Jeśli zastanawiacie się jak to możliwe, że zazielenienie podwórka wygrało w WBO, to zadajecie właściwe pytanie. Przecież w okolicznych kamienicach nie mieszka 6 tysięcy osób! Lider tego projektu sięgnął jednak po sprawdzoną metodę. Pod szyldem jednego projektu umieścił kilka mniejszych inwestycji, położonych w różnych częściach miasta. Dzięki temu na projekt zagłosowało znacznie więcej ludzi.