Najpierw – pierwszy etap konsultacji społecznych
Wiosną tego roku konsultowaliśmy strefę czystego transportu we Wrocławiu. Zależało nam wtedy na poinformowaniu o korzyściach i zagrożeniach wynikających z wprowadzenia SCT oraz na zebraniu opinii na temat rekomendacji zawartych w raporcie PSPA nt. wprowadzenia strefy.
W tamtym momencie strefa nie była koniecznością, jednak rozmowa o niej wiązała się ze świadomością tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w polskich miastach – jego jakość należy do najgorszych w Europie. Propozycja ustanowienia takiej strefy w stolicy Dolnego Śląska wynikała również z przyjętej w 2018 r. ustawy, która pozwala samorządom korzystać z takiego narzędzia, a tym samym – pomóc ograniczyć negatywny wpływ użytkowania samochodów na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców i mieszkanek.
Potem – zmiany prawne
W lipcu 2023 r., czyli już po pierwszym etapie konsultacji, zaktualizowany został Plan Ochrony Powietrza. W dokumencie tym Wrocław został zobligowany do przyjęcia do końca 2024 r. projektu strefy czystego transportu wraz z harmonogramem jej wdrażania. Realizację należy rozpocząć w latach 2025–26. W czasie pierwszego etapu konsultacji wyjaśnialiśmy, że jest to prawdopodobne, ponieważ średnioroczne wskaźniki emisji NOx w mieście przekraczają obowiązujące normy krajowe i europejskie.
Teraz – drugi etap konsultacji
W wyniku wspomnianych zmian prawnych oraz w związku z opiniami, które wpłynęły w czasie pierwszego etapu, Biuro Zrównoważonej Mobilności przygotowało propozycję kształtu SCT we Wrocławiu. To do niej odnosi się drugi etap konsultacji. Tym razem będą miały one formę narady obywatelskiej.
Będziemy rozmawiać o tym, jaki obszar powinien być objęty strefą, jakie stosować kryteria wjazdu do SCT oraz jakie powinny być wyłączenia od tych ograniczeń. Zastanowimy się również nad harmonogramem wprowadzenia strefy.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Konsultacje trwają do 10 grudnia. W tym czasie odbędzie się narada obywatelska, podzielona na trzy spotkania: 18 i 25 listopada oraz 2 grudnia 2023 r. (soboty). Narada ta przeznaczona jest dla osób, które zostaną wybrane do udziału drogą losowania, zgodnie z regulaminem na stronie konsultacji.
Zgłoś się na naradę obywatelską jako:
- uczestnik
- strona
Wszystkich zainteresowanych udziałem w naradzie zapraszamy na spotkanie informacyjne, podczas którego przybliżymy ideę samej narady i opowiemy o niej więcej. Odbędzie się ono w poniedziałek, 30 października, o godz. 17:30, w Odlocie. Strefie Partycypacji oraz on-line. Osoby, które chcą uczestniczyć w spotkaniu on-line, prosimy o zgłoszenie na adres: konsultacje[at]feps.pl.
Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.
Masz szczególne potrzeby?
Jako organizatorom zależy nam, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. Jeżeli masz specjalne potrzeby, a chcesz wziąć udział w naradzie, powiedz o tym przez formularz zgłoszeniowy, postaramy się je uwzględnić.
Tekst: Maria Rudnicka-Myślicka