wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2023
  6. Jakiej strefy czystego transportu potrzebujemy? (Etap II)
  7. Rozmawiamy o strefie czystego transportu po raz drugi [KONSULTACJE SPOŁECZNE]

Rozmawiamy o strefie czystego transportu po raz drugi [KONSULTACJE SPOŁECZNE]

Wydział Partycypacji Społecznej,

Do 10 grudnia 2023 r. trwa drugi etap konsultacji społecznych pn. Jaka będzie strefa czystego transportu we Wrocławiu? Inicjuje je Biuro Zrównoważonej Mobilności UM. Zachęcamy do udziału w nich i do wyrażenia swojej opinii.

Najpierw – pierwszy etap konsultacji społecznych

Wiosną tego roku konsultowaliśmy strefę czystego transportu we Wrocławiu. Zależało nam wtedy na poinformowaniu o korzyściach i zagrożeniach wynikających z wprowadzenia SCT oraz na zebraniu opinii na temat rekomendacji zawartych w raporcie PSPA nt. wprowadzenia strefy.

W tamtym momencie strefa nie była koniecznością, jednak rozmowa o niej wiązała się ze świadomością tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w polskich miastach – jego jakość należy do najgorszych w Europie. Propozycja ustanowienia takiej strefy w stolicy Dolnego Śląska wynikała również z przyjętej w 2018 r. ustawy, która pozwala samorządom korzystać z takiego narzędzia, a tym samym – pomóc ograniczyć negatywny wpływ użytkowania samochodów na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców i mieszkanek.

Potem – zmiany prawne

W lipcu 2023 r., czyli już po pierwszym etapie konsultacji, zaktualizowany został Plan Ochrony Powietrza. W dokumencie tym Wrocław został zobligowany do przyjęcia do końca 2024 r. projektu strefy czystego transportu wraz z harmonogramem jej wdrażania. Realizację należy rozpocząć  w latach 2025–26. W czasie pierwszego etapu konsultacji wyjaśnialiśmy, że jest to prawdopodobne, ponieważ średnioroczne wskaźniki emisji NOx w mieście przekraczają obowiązujące normy krajowe i europejskie.

Teraz – drugi etap konsultacji 

W wyniku wspomnianych zmian prawnych oraz w związku z opiniami, które wpłynęły w czasie pierwszego etapu, Biuro Zrównoważonej Mobilności przygotowało propozycję kształtu SCT we Wrocławiu. To do niej odnosi się drugi etap konsultacji.  Tym razem będą miały one formę narady obywatelskiej.

Będziemy rozmawiać o tym, jaki obszar powinien być objęty strefą, jakie stosować kryteria wjazdu do SCT oraz jakie powinny być wyłączenia od tych ograniczeń. Zastanowimy się również nad harmonogramem wprowadzenia strefy.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje trwają do 10 grudnia. W tym czasie odbędzie się narada obywatelska, podzielona na trzy spotkania: 18 i 25 listopada oraz 2 grudnia 2023 r. (soboty). Narada ta przeznaczona jest dla osób, które zostaną wybrane do udziału drogą losowania, zgodnie z regulaminem na stronie konsultacji.

Zgłoś się na naradę obywatelską jako:

  • uczestnik
Uczestnicy i uczestniczki narady wysłuchują specjalistów i zaangażowanych stron, następnie rozmawiają na temat, którego dotyczy narada. Ważne, aby reprezentowały interesy różnych grup społecznych. Owocem ich pracy są rekomendacje wskazujące najlepsze możliwe rozwiązanie. Do udziału zaprosimy 20 osób wybranych spośród tych, które zgłoszą się do 12 listopada 2023 r. za pomocą formularza znajdującego się w linku, a następnie zostaną wylosowane w przewidziany w regulaminie sposób.
  • strona
Strony mają głos doradczy. Rekrutowane są spośród ekspertów i ekspertek w przedmiocie narady. To mogą być osoby występujące w imieniu jednostek miejskich czy stron społecznych reprezentujących interesy różnych grup mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, przy czym organizacje społeczne, których przedstawiciele lub przedstawicielki uczestniczą w naradzie, nie mogą dodatkowo występować w roli Stron.Jeżeli chciałbyś, chciałabyś być Stroną w naradzie, zachęcamy do zgłoszenia drogą mailową na adres: konsultacje[at]feps.pl.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w naradzie zapraszamy na spotkanie informacyjne, podczas którego przybliżymy ideę samej narady i opowiemy o niej więcej. Odbędzie się ono w poniedziałek, 30 października, o godz. 17:30, w Odlocie. Strefie Partycypacji oraz on-line. Osoby, które chcą uczestniczyć w spotkaniu on-line, prosimy o zgłoszenie na adres: konsultacje[at]feps.pl. 

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Masz szczególne potrzeby?

Jako organizatorom zależy nam, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. Jeżeli masz specjalne potrzeby, a chcesz wziąć udział w naradzie, powiedz o tym przez formularz zgłoszeniowy, postaramy się je uwzględnić.

Tekst: Maria Rudnicka-Myślicka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl