Bioceltix jest spółką biotechnologiczną rozwijającą nowoczesne produkty lecznicze dla zwierząt towarzyszących ze szczególnym uwzględnieniem psów i koni. Firma rozwija autorską technologię wytwarzania leków biologicznych w oparciu o mezenchymalne komórki macierzyste.
Produkcja leków spółki opartych na tej technologii odbywa się obecnie w wytwórni działającej w standardzie farmaceutycznym, zapewniając ich wytwarzanie na użytek R&D, badań klinicznych oraz przyszłej sprzedaży pilotażowej. Jednak w planach jest budowa wielkoskalowej wytwórni komórek macierzystych, która docelowo pozwoli zwiększyć moce produkcyjne o kilkadziesiąt razy.
Potrzebne szybkie zwiększenie produkcji
Jak twierdzi dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu firmy, obecna wytwórnia dostarcza do 30 tys. dawek terapeutycznych produktu na osteoartrozę rocznie. To wystarczy do przeprowadzenia pilotażowej sprzedaży na wybranych rynkach, po dopuszczeniu pierwszego produktu do obrotu. Jednak według niego spółka musi przygotować się do szybkiego zwiększenia produkcji, a do tego potrzebna jest nowa wytwórnia.
Nasza strategia zakładająca sprzedaż produktów za pośrednictwem partnera branżowego będzie wymagała dużych wolumenów. Opracowywane przez nas produkty lecznicze są na takim poziomie zaawansowania, że zdecydowaliśmy się przystąpić do realizacji kolejnych kamieni milowych w rozwoju spółki.Paweł Wielgus
Pierwszy lek z psimi komórkami macierzystymi
Bioceltix zbliża się do komercjalizacji swojego pierwszego leku na osteoartrozę stawów u psów. Dokumentacja dla tego produktu leczniczego zostanie złożona do Europejskiej Agencji Leków (EMA) jeszcze w maju. Wówczas BCX-CM-J byłby pierwszym na świecie weterynaryjnym produktem leczniczym zawierającym psie komórki macierzyste.
Zwiększenie mocy produkcyjnych pozwoli nam zająć dobrą pozycję rynkową i budować trwałą przewagę konkurencyjną.Paweł Wielgus
Spółka szacuje, że uzyskanie przez nową wytwórnię zdolności do wielkoskalowej produkcji farmaceutycznej pochłonie w pierwszym etapie ok. 9 mln euro. Wielomilionowa inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków pozyskanych z emisji akcji. Na 3 czerwca br. Bioceltix SA zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, na którym odbędzie się głosowanie m.in. nad projektem uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji.
Pozyskane przez spółkę środki pozwolą w przyszłości na przemysłową produkcję flagowych produktów: dwóch przeznaczonych dla psów – na osteoartrozę oraz na atopowe zapalenie skóry, i trzeciego dla koni cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów.
Za dwa lata produkcja w nowym zakładzie
Nowy zakład powstanie we Wrocławiu, a jego uruchomienie powinno nastąpić w drugiej połowie 2026 r. Wytwórnia zlokalizowana zostanie na powierzchni około 1200 mkw.
Inwestycja jest tak pomyślana, żeby dalsze zwiększenie produkcji osiągać poprzez proste dokładanie kolejnych egzemplarzy urządzeń i stopniowe uruchamianie kolejnych modułów inkubacyjnych.
Czas dla biotechnologii weterynaryjnej jest bardzo dobry. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie lek biologiczny będzie pierwszym w historii weterynarii produktem, który osiągnie roczną sprzedaż przekraczającą 1 mld dolarów.Łukasz Bzdzion, prezes zarządu Bioceltix