Według danych Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, od początku bieżącego roku utrzymuje się niska stopa bezrobocia. Aktualna, ujęta na koniec marca 2024 r., wynosi dla stolicy Dolnego Śląska 1,7 proc., a dla powiatu wrocławskiego nieco mniej, bo 1,5 proc. Nieduży poziom bezrobocia sprawia, że pracodawcy wciąż poszukują odpowiednich rąk do pracy.
Nie trzeba mieć wysokich kompetencji, aby mieć pracę
Dane wrocławskiego PUP-u wskazują, że do najbardziej poszukiwanych pracowników w kwietniu 2024 r. należeli:
- pozostali robotnicy wykonujący prace proste w przemyśle - 1595
- robotnicy magazynowi - 997
- pracownicy produkcji - 967
- pozostali kontrolerzy (sterowniczy) procesów przemysłowych gdzieindziej niesklasyfikowani - 320
- policjant służby prewencji - 200
- pozostali operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych - 145
- pozostali pracownicy obsługi biura gdzieindziej niesklasyfikowani - 121
- pozostali monterzy elektronicy i serwisanci urządzeń elektronicznych - 110
- tartacznicy - 100
- monterzy elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego - 100
Najbardziej brakuje rąk do pracy fizycznej
Jak twierdzi Arkadiusz Łukaszów, starszy specjalista ds. marketingu usług urzędu w Powiatowym Urzędzie Pracy, dokonując analizy zapotrzebowania na pracowników, można zauważyć, że poszukiwani są przede wszystkim osoby wykonujące proste prace w przemyśle, pracownicy magazynowi jak również pracownicy produkcji.
Warto podkreślić, że te trzy grupy niezmiennie od 2023 roku są na czele i niewątpliwie właśnie na tych stanowiskach nich najbardziej brakuje osób do pracy.Arkadiusz Łukaszów
Rośnie przeciętne wynagrodzenie
Według najnowszych danych Głównego Urzędy Statystycznego w marcu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do lutego 2024 r. o 5,4 proc. Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych.
Wzrosło również przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. w porównaniu z marcem 2023 r. Było wyższe nominalnie o 12 proc. i wyniosło 8408,79 zł brutto.