wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Aleja Wielkiej Wyspy w 10 najlepszych polskich inwestycji 2024 roku

- Czekałam na tę Aleję lata, bo pracuję na Bielanach. Teraz wprost z Biskupina i jestem w pracy - na gorąco komentuje nagrodę jedna z wrocławianek. Faktycznie. Aleja Wielkiej Wyspy wiele zmienia nie tylko dla mieszkańców Wielkiej Wyspy i osiedli południowych - to także znacznie mniej samochodów na placach Wróblewskiego, Społecznym, Dominikańskim czy ulicach Traugutta, Borowskiej i Ślężnej.

Reklama

Aleja Wielkiej Wyspy otrzymała nagrodę w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2024. Wrocławska trasa została wyróżniona podczas gali towarzyszącej XVI Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach razem z 9 innymi zadaniami realizowanymi przez gminy w całej Polsce.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcie grupowe z wręczenia nagrody Top Inwestycje Komunalne podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach UMW
Zdjęcie grupowe z wręczenia nagrody Top Inwestycje Komunalne podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Innowacyjne i funkcjonalne

Jury w gronie 10 najważniejszych polskich inwestycji samorządowych wskazało między innymi tunel do Świnoujścia pod Świną, który rozwiązał kwestię przepraw promowych czy rewitalizację centrum Łodzi. Jak piszą organizatorzy konkursu, tegoroczne nominacje obejmowały projekty komunikacyjne, drogowe, inwestycje proekologiczne, a także inicjatywy rozwijające infrastrukturę mieszkaniową i rekreacyjną.

Spośród nich jury wyłoniło zwycięskie realizacje wpływające najsilniej na poprawę jakości i komfortu życia mieszkańców. Kryteriami, na które zwracano uwagę przy ocenie zgłoszonych przedsięwzięć, były innowacyjność, funkcjonalność, sprawność montażu finansowego oraz stopień włączenia lokalnej społeczności w proces projektowania i planowania.

- Kierowcy, rowerzyści, piesi już korzystają z tej inwestycji, ale zgodnie z grudniową zapowiedzią realizujemy jeszcze prace przy ostatnich fragmentach trasy. W połowie roku planujemy zakończyć prace przy tym zadaniu, które kosztuje blisko 300 milionów złotych - opisywał na wczorajszej gali Piotr Paś prezes Wrocławskich Inwestycji. To ta spółka w imieniu miasta nadzoruje prace związane z powstawaniem Alei.

Zdjęcia z otwarcia Alei Wielkiej Wyspy zobaczysz tutaj.

Inwestycja to budowa drogi o długości ok. 3,5 km wraz z wybudowaniem nowych mostów przekraczających rzeki Oławę i Odrę oraz wiaduktów na przecięciu budowanej drogi z ul. Wilczą oraz ul. Wittiga. W ramach inwestycji rozbudowano węzeł drogowy na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i al. Armii Krajowej, wybudowane zostały nowe skrzyżowania z ul. Olszewskiego, ul. Dembowskiego i ul. Mickiewicza. Aleja Wielkiej Wyspy już łączy Krzyki z Biskupinem i Sępolnem.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Nagroda Top Inwestycje Komunalne dla Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu UMW
Nagroda Top Inwestycje Komunalne dla Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu

To nie koniec prac

- To nie koniec prac na Wielkiej Wyspie. Wykonawca budujący AWW będzie także remontował kolejne odcinki ulicy Olszewskiego. Wymieni tam nie tylko nawierzchnię na jezdni, ale również poprawimy warunki dębom rosnącym przy tej głównej ulicy Biskupina. O zmianach w organizacji ruchu związanych z tym remontem będziemy informować. Pewne jest, że rozpoczniemy od fragmentu od ul. Chełmońskiego do Spółdzielczej - dodawał Piotr Paś.Między Aleją Wielkiej Wyspy a parkiem Szczytnickim powstanie także 10 hektarów Ogrodów Szczytnickich. Teren w kwartale ulic Mickiewicza, Kopernika, Heweliusza i Alei Wielkiej Wyspy, po dawnym gospodarstwie ogrodniczym, zmieni się nie do poznania.  Wrocławskie Inwestycje już uzgodniły projekt z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.    

Miasto liczy, że wydatki, które zostały poniesione m.in. na Aleję Wielkiej Wyspy uda się częściowo odzyskać w ramach tzw. rekompensaty z KPO. Wrocław chciałby, by samorządom zrefinansowano inwestycje, które mogły być opłacone z KPO, ale nie były, bo pieniądze do Polski dotarły dopiero po wyborach parlamentarnych i w ich konsekwencji zmianie polityki centralnej. Wrocławski magistrat ma gotowe dokumenty, na podstawie których miasto mogłoby otrzymać nawet 2 miliardy złotych na dalsze inwestycje. Z tych pieniędzy można by sfinansować np. planowaną i gotową do realizacji Aleję Północną.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl