Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Potężne dźwigi pracują przy pl. Strzegomskim. Interesująca historia
- Legnicka 36 – co powstanie w pobliżu pl. Strzegomskiego, u zbiegu Legnickiej i Braniborskiej
- Legnicka główna arteria komunikacyjna Wrocławia z nowymi budynkami i mieszkaniami na wynajem
- Pl. Strzegomski i ul. Legnicka – tam, gdzie DOLMED, był kościół św. Pawła
- Zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniła się ul. Legnicka
- Wrocław dawniej i dziś. Architektura, która wciąż zachwyca
Potężne dźwigi pracują przy pl. Strzegomskim. Interesująca historia
Pracujące potężne dźwigi w pobliżu placu Strzegomskiego przykuwają uwagą każdego jadącego lub spacerującego ul. Legnicką. Przez lata stał tam znany wrocławski biurowiec Banku Credit Agricole. Budynek z roku 1975 został rozebrany i teraz trwają tam prace budowalne.


Po lewej: 27 czerwca 2015 , u. Legnicka widziana znad pl. Strzegomskiego. Źródło: Columba livia, fotopolska.eu. Po prawej: pl. Strzegomski w lipcu 2023 r. Fot. Oleksandr Poliakovskyi
Pod adresem Legnicka 36, Vantage Development SA, jeden z największych wrocławskich deweloperów buduje kompleks z mieszkaniami na wynajem Vantage Rent. Planowane tam 292 mieszkania mają być gotowe pod koniec 2023 r. Nowa inwestycja dewelopera to nie przypadek
Wrocławski rynek mieszkań w formule najmu długoterminowego (PRS - Private Rented Sector) od kilku lat dynamicznie się rozwija. Pierwsze lokale Vantage Rent pojawiły w ofercie w połowie 2021 roku i w ciągu kilku miesięcy zostały wynajęte w stu procentachKatarzyna Szydłowska-Biskup, menedżer ds. komunikacji i ESG Vantage Development SA
Legnicka 36 – co powstanie w pobliżu pl. Strzegomskiego, u zbiegu Legnickiej i Braniborskiej
Inwestor wyjaśnia, że po wykonaniu rozbiórki istniejących zabudowań, teren został przekazany generalnemu wykonawcy: firmie TRASKO-INVEST. Nowa inwestycja będzie się wyróżnić ciekawym projektem architektonicznym – rozrzeźbiona bryła budynku przyjęła formę prostokąta z dwiema wyższymi częściami o wysokości 10 kondygnacji. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada pracownia Group-Arch.
Na obszarze pomiędzy nimi znajdować się będą zielone tarasy z elementami małej architektury, które stanowić będą idealne miejsce odpoczynku dla najemców Vantage Rent. W budynku poza mieszkaniami na wynajem (z balkonami lub loggiami) powstanie również garaż podziemny (156 miejsc), 10 lokali usługowych oraz 60 miejsc dla jednośladów w rowerowni oraz na terenie inwestycji.
Deweloper chce by nowy budynek był przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Przy opracowaniu zmian w projekcie, deweloper współpracował z Fundacją Integracja, która zrealizowała audyt architektoniczny Legnickiej 36 jeszcze w 2021 roku.
Kilka lat temu podjęliśmy decyzję o wejściu naszej firmy na nową, bardziej zrównoważoną drogę rozwoju. Dziś chcemy oferować mieszkania dedykowane różnym grupom społecznym, także tym, które nierzadko borykają się z dostępnością przestrzeni publicznych oraz nie mogą znaleźć lokali, przystosowanych do ich poziomu mobilności. Dzięki współpracy z fundacją lepiej rozumiemy ich potrzeby, a wytyczne otrzymane od organizacji chcemy na stałe włączyć do naszego standardu jakości również dla przyszłych inwestycjiDariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development.
Legnicka główna arteria komunikacyjna Wrocławia z nowymi budynkami i mieszkaniami na wynajem
Warto dodać, że budowa przy Legnickiej 36 to druga inwestycja dewelopera w tej okolicy – w październiku 2020 roku oddano do użytku Legnicką 33, gdzie w dziesięciopiętrowym budynku (naprzeciwko, w dawnym schronie przy pl. Strzegomskim jest Muzeum Współczesne Wrocław) powstały mieszkania na sprzedaż oraz na wynajem Vantage Rent.
Pl. Strzegomski i ul. Legnicka – tam, gdzie DOLMED, był kościół św. Pawła
Galeria zdjęć
W latach 20. XX wieku powstała przy ul. Legnickiej modernistyczna zabudowa, będąca częścią wielkich osiedli mieszkaniowych Szczepina i Popowic.
Dziś, spacerując wśród blokowisk przy ul. Legnickiej, bardzo trudno wyobrazić sobie, że do 1945 r. było to jedno z największych skupisk zabudowy czynszowej we Wrocławiudr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia
W roku 1913 przy obecnym placu Strzegomskim ukończono budowę ewangelickiego kościoła pw. św. Pawła wraz z parafialnym centrum społeczno-kulturalnym. Masywna i wysoka wieża kościoła, zwieńczona dwoma neorenesansowymi hełmami dominowała nad zachodnią częścią Wrocławia. Obecnie jest tam, powstały w 1977 r., budynek Dolnośląskiego Centrum Medycznego DOLMED.


Po lewej: rok 1943, plac Strzegomski, dawniej Striegauer Platz. Źródło: esski/fotopolska.eu. Po Prawej: pl. Strzegomski współcześnie, fot. Janusz Krzeszowski
W 1942 r. przy placu Strzegomskim stanął okrągły schron przeciwlotniczy projektu Richarda Konwiarza. Od 2 września 2011 r. schron jest siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław.
Zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniła się ul. Legnicka

Po lewej: rok 1933, od placu Strzegomskiego w kierunku centrum. Źródło: Bildarchiv Foto Marburg, fotopolska.eu. Po prawe: to samo miejsce współcześnie. Źródło: Ortofotomapy UM Wrocławia
Reprezentacyjna brama miejska, żeliwny most Królewski, potężne kościoły, fabryki, okazałe kamienice i zielone promenady. Z tego wszystkiego do dziś ocalały pojedyncze domy. Zapraszamy w podróż w czasie na Przedmieście Mikołajskie i odkrycie miejsca takiego, jakie było kiedyś. W XIX w. było to jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu.
Wrocław dawniej i dziś. Architektura, która wciąż zachwyca
Nie tylko dla miłośników historii pokazujemy jak na przestrzeni lat zmienił się Wrocław. Warto zobaczyć stare ryciny, zdjęcia i mapy.
- Wrocławska Wenecja, czyli pl. Dominikański na przestrzeni wieków
- Przedmieście Mikołajskie – pl. Jana Pawła II i Legnicka
- Pierwszy wrocławski wieżowiec ma 90 lat
- Plac Wolności – od wojskowej musztry do forum kultury
- Kościół garnizonowy – jak feniks z popiołów
- Lotnicza tradycja na Gądowie Małym,
- Historia motoryzacji we Wrocławiu
- Najstarszy dom handlowy w mieście. Wielki globus wróci na wieżę Feniksa? Są dwa warunki