wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wśród zabytkowych willi na Borku jest szklany inkubator przedsiębiorczości triQube

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej rozbudowała inkubator przedsiębiorczości o szklany budynek. Urządzi w nim m.in. laboratoria nowoczesnych technologii i biura. Mają być gotowe do wynajęcia od października.

Reklama

Przy skrzyżowaniu alei Kasztanowej z ulicą Januszowicką na osiedlu Borek wyrósł czteropiętrowy, szklany budynek. Jego budowa rozpoczęła się w 2022 roku i zbliża się do końca. Inwestor, którym jest Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, przewiduje, że pozwolenie na użytkowanie dostanie na przełomie sierpnia i września.

— Trwają prace związane z instalacjami wewnętrznymi, wykończeniowymi oraz zagospodarowanie terenu. Kolejnym ważnym etapem będzie umeblowanie oraz wyposażenie specjalistyczne — informuje Wioletta Deptuch z DAWG.

Fotogrametria i uchwycenie ruchu w triQube

Specjalistycznego sprzętu wymaga np. laboratorium fotogrametrii.

Fotogrametria - dziedzina nauk techn. zajmująca się pozyskiwaniem, przekształcaniem, prezentacją i gromadzeniem informacji (ilościowych i jakościowych) dotyczących danego terenu lub obiektu na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (tzw. fotogramów) lub ich reprezentacji cyfrowych.
encyklopedia PWN

W budynku urządzą także laboratorium technologii motion capture, która umożliwia przechwycenie ruchów aktorów i przeniesienie ich do wirtualnej przestrzeni 3D. Oprócz tego: hol wejściowy, sala konferencyjna, lokale usługowy i gastronomiczny, biura z salką multimedialną itp. W podziemiach: garaż dla samochodów osobowych (50 miejsc) i miejsca na rowery (44).

Nowy budynek jest inkubatorem przedsiębiorczości o nazwie triQube (pod adresem ul. Januszowicka 5). Od października będą w nim pracować mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska.

Inkubator zapewniać będzie niezbędną infrastrukturę i wsparcie dla innowacyjnych projektów, a także integrację w ramach różnych branż oraz sektorów. Inicjatywa ta pomoże rozwijać przedsiębiorczość i tworzyć nowe miejsca pracy w regionie.
DAWG

Łącznik pomiędzy współczesnym a historycznym

Koszt triQube to 60 mln złotych. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska kwotą 10 mln euro. Autorem projektu jest lokalny zespół architektów Q2. „Projektuje się elewację wykonaną w systemie fasady szklanej, szkło bezbarwne na stelażu aluminiowym z zewnętrznymi lamelami ceramicznymi” — czytamy w opisie architektów.

DAWG dostawiła triQube do wilii z 1904 roku, w której ma siedzibę główną (al. Kasztanowa 3a-5). W niej także prowadzi inkubator przedsiębiorczości, wynajmując biura na preferencyjnych warunkach i wspierając firmy z regionu na inne sposoby. Oba budynki połączy łącznik na poziomie parteru.

We Wrocławiu inne inkubatory przedsiębiorczości działają np. we Wrocławskim Parku Technologicznym (Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia) oraz przy uczelniach: inQube na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl