wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Startuje Szkolna Internetowa Gra Giełdowa
Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu uczestniczący w SIGG arch. prywatne
Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu uczestniczący w SIGG

Ruszyła 22. edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG) . W tym projekcie wrocławscy uczniowie triumfują i zgarniają główne nagrody. Do tegorocznej edycji zgłosić mogą się szkoły i uczniowie, czas jest do 3 listopada. Chcielibyście, ale nie wiecie jak? Wrocławski nauczyciel i koordynator regionalny SIGG służy pomocą.

Reklama

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wspólnie z Fundacją GPW zapraszają nauczycieli oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, a także klas VII i VIII szkół podstawowych do udziału w 22. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG).

Jest to największy w Polsce projekt edukacyjny, w którym uczniowie poznają zasady funkcjonowania rynków kapitałowych, giełdy i przede wszystkim możliwości w zakresie inwestowania oraz oszczędzania długoterminowego.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa jest jednym z najbardziej wartościowych projektów edukacyjnych realizowanych przez Giełdę i Fundację GPW. Stawia bowiem na wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz uczenie mechanizmów giełdy w sposób możliwie najbardziej praktyczny. Projekt ma tę szczególną zaletę, że łączy edukację z zabawą, dzięki czemu w bardzo przystępny sposób uczy zgłębiać tajniki świata giełdowego
dr Monika Gorgoń, członek Zarządu GPW.

Licealiści z V LO we Wrocławiu najlepsi na Giełdzie Papierów Wartościowych

W tym projekcie wrocławscy uczniowie triumfują i zgarniają główne nagrody. W ubiegłorocznej edycji SIGG - w rywalizacji ogólnopolskiej - nie mieli sobie równych uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Wygrali zespołowo i indywidualnie. Duża w tym zasługa ich opiekuna i nauczyciela Artura Maliny, który do udziału w SIGG zaprasza także inne wrocławskie szkoły i służy im pomocą.

V LO z Wrocławia uzyskało w ostatniej edycji SIGG fantastyczne wyniki, bo aż 3 zespoły spośród 26, które były zaproszone na uroczysty finał SIGG były właśnie z tej szkoły, co jest doskonałym wynikiem na tle całego kraju
Alina Bączar, wiceprezes Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych.

- Niewątpliwie osoba koordynatora i opiekuna SIGG ma także wielkie znaczenie. Artur Malina, który był opiekunem tych zespołów jest zapewne doskonałym mentorem, który potrafi zachęcić młodzież do rozwijania zainteresowań w tym kierunku. Ponadto nagrody indywidualne za część edukacyjną przyznawane są co roku trzem najbardziej aktywnym uczestnikom i w 21. edycji projektu także byli to uczniowie V LO we Wrocławiu - dodaje Alina Bączar.

Artur Malina to nauczyciel matematyki i koordynator regionalny SIGG. Zaprasza zainteresowane szkoły i nauczycieli do kontaktu. Pomoże i udzieli szczegółowych informacji dotyczących zasad funkcjonowania Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej – SIGG koordynator regionalny kontakt: arturmalina[at]paga.org.pl.

Co daje udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej

To ważne, by już w szkole uczniowie poznali jak działa dzisiejszy świat. Udział w SIGG im to umożliwia. Żeby grać skutecznie i mądrze na giełdzie trzeba wiedzieć nie tylko np. co to jest za spółka CD Projekt, co robi i jakie ma wyniki finansowe - ale inwestorzy muszą też mieć wiedzę ogólną np. z największej światowej gospodarki czyli USA: kto tam wygrał wybory i jaka jest inflacja
Artur Malina, nauczyciel matematyki i koordynator regionalny SIGG.

- Trzeba wiedzieć jak wojny czy kryzysy wpływają na gospodarkę, bo wtedy niektóre spółki lecą w dół, ale są i takie które zarabiają krocie np. metalurgiczne, ale co ciekawe także gamingowe. Kolejny przykład to pogoda i jej wpływ na giełdę, bo przecież huragany czy inne klęski też mają przełożenie na gospodarkę. Jak w giełdę wejdzie się głęboko, to rośnie apetyt na wiedzę i informację – dodaje Artur Malina.

Zobacz rozmowę z Arturem Maliną, który jest także współautorem książek „Matematyka, słownik encyklopedyczny” oraz „Encyklopedia szkolna”.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Rejestracja, terminy, nagrody

W dotychczasowych edycjach SIGG udział wzięło łącznie ponad 350 tys. uczniów. Rejestracja do tegorocznej, 22. edycji SIGG potrwa do 3 listopada 2023 r.

Nagrody przewidziane zostały zarówno w części edukacyjnej, jak i inwestycyjnej projektu. Najlepsze klasy, które uzyskają najwyższe wyniki na platformie edukacyjnej zostaną nagrodzone (5 najlepszych klas otrzyma dofinansowanie przyjazdu do siedziby GPW).

Na zwycięski zespół czeka 10 tys. zł. Nagrody pieniężne otrzymają także zespoły oraz nauczyciele będący na kolejnych miejscach rankingu (od 1. do 26. miejsca). Ponadto przewidziane zostały atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe dla uczniów z najlepszymi wynikami punktowymi w ramach platformy edukacyjnej SIGG.

Udział w SIGG. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

W rozgrywkach SIGG mogą uczestniczyć zespoły uczniów (od 2 do 4 osób) szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych z całej Polski, pod opieką nauczyciela.

Potrzebną wiedzę z zakresu podstaw ekonomii i działania rynku kapitałowego uczestnicy mogą zdobywać przy pomocy materiałów multimedialnych, filmów i kursów e-learningowych na platformie edukacyjnej SIGG. Nowością w bieżącej edycji jest możliwość udziału w projekcie zespołów wyodrębnionych w ramach drużyn ZHP.

Formuła SIGG. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

SIGG to internetowa gra inwestycyjna realizowana za pośrednictwem specjalnie przygotowanej do tego celu platformy edukacyjnej, która wiernie oddaje rynek giełdowy i pozwala na naukę mechanizmów działania giełdy, doboru spółek do portfela i składanie zleceń, co w rezultacie umożliwia symulowanie inwestycji w instrumenty finansowe notowane na GPW.

SIGG składa się z dwóch części

  • inwestycyjnej - polegającej na inwestowaniu wirtualnych pieniędzy w akcje i ETF-y oraz kontrakty terminowe (w drugim etapie),
  • edukacyjnej – polegającej na samokształceniu i weryfikacji zdobytej wiedzy poprzez wyzywanie na pojedynki wiedzy innych uczestników projektu.

Każdy zespół posiada jeden rachunek inwestycyjny oraz określoną kwotę wirtualnych pieniędzy. Zadaniem młodzieży jest uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na GPW: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie podejmują decyzję o tym, w jakie spółki giełdowe lub instrumenty finansowe chcą zainwestować i dokonują transakcji.

Aplikacja SIGG doskonale odwzorowuje giełdową rzeczywistość i pozwala  uczniom poczuć się jak na prawdziwej giełdzie. Udział w projekcie jest także lekcją z zakresu zarządzania ryzykiem, które nieodłącznie wiąże się z inwestowaniem w instrumenty giełdowe.

Harmonogram tegorocznej edycji SIGG

  • 2 października – 3 listopada 2023 – rejestracja
  • 6 listopada – 10 listopada 2023 - gra testowa
  • 6 listopada – 15 stycznia 2024 – aktywność w części edukacyjnej SIGG
  • 13 listopada 2023 - 12 stycznia 2024 – etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach
  • 26 lutego 2024 - 29 marca 2024 – etap 2: transakcje na kontraktach terminowych
  • 8 kwietnia 2024 – 12 kwietnia 2024 - dogrywka dla najlepszych zespołów w województwach
  • 25 kwietnia 2024 – Finał SIGG w Sali Notowań GPW

Dodatkowo każdy zespół oraz nauczyciele mają możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy około trzydziestu koordynatorów regionalnych współpracujących z organizatorami projektu.

SIGG konkurs dla nauczycieli. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

Po raz kolejny także nauczyciele mają możliwość poznania platformy SIGG oraz sprawdzenia się w inwestowaniu. Zaplanowano dla nich odrębny konkurs umożliwiający indywidualne inwestowanie w I i II etapie SIGG oraz specjalne nagrody dla zwycięzców.

SIGG rejestracja

Rejestracji dokonuje nauczyciel - opiekun grupy, który zapisuje szkołę oraz dodaje nazwy zespołów na https://sigg.gpw.pl/. Następnie, każdy z uczniów zakłada własne konto, wskazuje szkołę, nauczyciela oraz zespół. Konkurs rozpoczyna się grą testową.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl