Wiele nagród na 9-lecie Afrykarium
To już 9 lat odkąd otwarty jest pawilon Afrykarium we wrocławskim zoo.
To nasza największa atrakcja i jak dotąd jedyne na świecie oceanarium poświęcone jedynie faunie Czarnego Lądu. W nasze 9. urodziny zapraszamy do odwiedzenia Afrykarium z całą rodziną. Przygotowaliśmy dla Państwa drobne niespodzianki, a także konkurs z mnóstwem atrakcyjnych nagród na naszym facebooku.Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław
Każdy, kto odwiedzi w czwartek zoo, może skosztować babeczek i krówek, jakie w holu głównym od godz. 9:30 będzie rozdawało bistro Laguna. Można tam spotkać także maskotkę zoo rozdającą drobne gadżety.
Galeria zdjęć
Dodatkowo, osoba która 26 października 2023 roku kupi w kolejce 99. bilet indywidualny (nie uwzględniają grupowych), otrzyma voucher na kartę roczną do zoo i torbę z upominkami.
Na facebooku zoo ruszył też konkurs – najpierw należy rozwiązać test na temat Afrykarium (dostępny na chatbocie), a następnie podzielić się swoim ulubionym zdjęciem z tego pawilonu. Do zgarnięcia są:
- kolacja dla dwóch osób w tunelu w Afrykarium (Kanale Mozambickim)
- karty roczne do zoo
- kalendarze z maluchami z wrocławskiego zoo na 2024 r.
- bilety do kina VR w holu Afrykarium na 2 wybrane seanse
- bilety do ogrodu świateł Garden of Lights na wystawę “Dzika Afryka”, która rusza już 27 października na terenie zoo
Oprócz tego, 26 października można wykupić specjalne zwiedzanie Afrykarium z przewodnikiem jedynie za złotówkę. Oprowadzanie o godz. 9:45, 11:30 i 13:15. Limit miejsc na każde wydarzenie to 50 osób. Bilety dostępne w kasach oraz online (sprzedaż w kasach zamyka się na 2 minuty przed wydarzeniem, sprzedaż online zamyka się na 2 godziny przed wydarzeniem). Nie ma możliwości zwrotu biletu.
Największa inwestycja w historii zoo
Wrocławskie zoo w swojej niemal 160-letniej historii nigdy nie zbudowało drugiego tak monumentalnego pawilonu jak Afrykarium. Pomysłodawcą budowy ogromnego oceanarium jest były prezes zoo Radosław Ratajszczak, a projektantem wrocławskie biuro projektowe “Fabryka Projektów ArC2” na czele z Dorotą Szlachcic.
Na zakończonym niedawno florenckim Biennale Internazionale Dell’Arte Contemporanea Dorota Szlachcic otrzymała nagrodę “Leonardo Da Vinci” del Presidente za realizacje architektoniczne w Polsce. Chodzi o Afrykarium, ale też o jej późniejszy projekt – gmach Orientarium łódzkiego zoo. Wykonawcą Afrykarium wyłonione zostało Przedsiębiorstwo Budowlane Inter-System S.A. 14 marca 2012 roku podpisana została umowa na realizację inwestycji, a w 2014 roku jeszcze przed jej ukończeniem, w Afrykarium zamieszkały pierwsze zwierzęta. Całość została ukończona przed planowanym terminem (którym pierwotnie były huczne obchody 150-lecia zoo latem 2015 roku).
Afrykarium powitało pierwszych gości już 26 października 2014 roku. Od tego czasu jest magnesem przyciągającym zwiedzających. W roku 2015, pierwszym po otwarciu pawilonu, gościło rekordowe 1,88 mln osób. Od tamtego czasu Afrykarium odwiedziło niemal 15 mln osób.
Afrykarium to nie tylko imponująca budowla, ale przede wszystkim dom rzadkich i niejednokrotnie zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Nowoczesny pawilon zapewnia nam odpowiednie warunki hodowli setek gatunków ryb, w tym rekinów i płaszczek, a także największej w tej części Europy kolonii pingwinów przylądkowych, czy jedynej w Polsce rodziny manatów karaibskich.Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław
Zobacz, jak budowali Afrykarium
– W naszym największym pawilonie można oglądać między innymi kotiki afrykańskie, krokodyle nilowe, jedne z mniejszych antylop świata – dikdiki, a także mrówniki, golce, mangusty i wiele gatunków ptaków latających nad głowami zwiedzających. Tego lata w Afrykarium zawitała nowa atrakcja – fotele wirtualnej rzeczywistości. Można na nich obejrzeć filmy wykonane w technologii 360 stopni. Po sezonie letnim wstawiliśmy fotele do holu Afrykarium – zachęcamy, by korzystać z kina VR również jesienią i zimą. Można spotkać się twarzą w twarz z gorylami, czy też nurkować z humbakami – dodaje dyrektor.