wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Licealiści z V LO najlepsi w Polsce! Na GPW w Warszawie nie mają sobie równych [ZDJĘCIA]

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego triumfują w prestiżowej Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej. Zdobyli cenne nagrody i w czerwcu gościli na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Za co ich doceniono?

Reklama

W czerwcu br. dwudniowa wizyta w stolicy dla całej klasy i zajęcia na prawdziwym giełdowym parkiecie – wszystko finansowane przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. To jedne z nagród w prestiżowej Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej (SIGG). W tym roku w ogólnopolskiej rywalizacji nie mieli sobie równych uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Triumfowali zespołowo i indywidualnie.

V LO z Wrocławia uzyskało w ostatniej edycji SIGG fantastyczne wyniki, bo aż 3 zespoły spośród 26, które były zaproszone na uroczysty finał SIGG były właśnie z tej szkoły, co jest doskonałym wynikiem na tle całego kraju. Niewątpliwie osoba koordynatora i opiekuna SIGG ma także wielkie znaczenie. Artur Malina, który był opiekunem tych zespołów jest zapewne doskonałym mentorem, który potrafi zachęcić młodzież do rozwijania zainteresowań w tym kierunku. Ponadto nagrody indywidualne za część edukacyjną przyznawane są co roku trzem najbardziej aktywnym uczestnikom i w 21. edycji projektu także byli to uczniowie V LO we Wrocławiu.
Alina Bączar, wiceprezes Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych.

Uczniowie z V LO najlepsi w Polsce!

O tegorocznym starcie uczniów z V LO na SIGG pisaliśmy już na wroclaw.pl, ale finał rywalizacji przeszedł ich marzenia. Żadna inna szkoła w Polsce nie osiągnęła w tym roku tak wielkich sukcesów w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej jak V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu.

To był nasz rok i rok naszych sukcesów!
Artur Malina, matematyk w V LO we Wrocławiu, który jest opiekunem startujących w SIGG drużyn.

W tegorocznej 21. edycji SIGG wzięła udział rekordowa liczba młodzieży: 22361 zarejestrowanych uczniów oraz 1163 nauczycieli z 992 szkół w Polsce.

Co to jest Szkolna Internetowa Gra Giełdowa?

SIGG to internetowy konkurs inwestycyjny realizowany za pośrednictwem specjalnie przygotowanej do tego celu platformy edukacyjnej GPWtr@der, która wiernie oddaje rynek giełdowy i pozwala na naukę mechanizmów działania giełdy, doboru spółek do portfela i składanie zleceń, co w konsekwencji umożliwia symulowanie inwestycji w instrumenty finansowe notowane na GPW.

Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na GPW dzięki materiałom udostępnionym na platformie edukacyjnej projektu, a następnie wspólnie podejmują decyzję o tym, w jakie instrumenty chcą zainwestować i dokonują transakcji.

Każdy zespół posiada jeden rachunek inwestycyjny oraz określoną kwotę wirtualnych pieniędzy. Zadaniem młodzieży jest uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu. Udział w projekcie jest także lekcją z zakresu pracy zespołowej, aktywnej komunikacji oraz zarządzania ryzykiem, które nieodłącznie wiąże się z inwestowaniem w instrumenty giełdowe.

Kiedy i jak staruje nowa edycja SIGG?

Kolejna, 22. edycja SIGG ruszy jak co roku w drugiej połowie września. Pierwszą czynnością jest rejestracja nauczycieli i uczniów oraz gra testowa. Następnie od 3 listopada rozpocznie się aktywność na platformie edukacyjnej oraz I etap SIGG, który polega na inwestowaniu wirtualnych środków w akcje spółek oraz ETFy notowane na GPW .

Miejsca V Liceum Ogólnokształcącego w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej w edycji 2022/2023

Na 1928 klas z całej Polski, klasy z V LO zajęły miejsca 1.– 2F, 3. – 4F i 4.– 1D. Każda z klas otrzymała 3800 zł na przyjazd na Giełdę Papierów Wartościowych, a w ramach wizyty GPW zorganizowała dla każdej z klas specjalne zajęcia.

W części edukacyjnej – indywidualnie uczniowie V LO zajęli 1., 2., i 3. miejsce i odpowiednio nagrody 1500 zł, 1200 zł i 1000 zł.

Podstawową częścią Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej jest część inwestycyjna, w której uczniowie inwestują wirtualny kapitał na prawdziwej giełdzie, w rzeczywistym czasie, na prawdziwych spółkach giełdowych po rzeczywistych cenach. – W tej rywalizacji, w tym roku nasi uczniowie odnieśli niebywałe sukcesy – podkreśla Artur Malina.

Część inwestycyjna podzielona jest na dwa etapy i finał. W pierwszym etapie uczniowie inwestują w akcje i tzw. ETF-y. Drugi etap, to już "wyższa szkoła jazdy", tu uczniowie inwestują w kontrakty terminowe, a to już naprawdę wysoki stopień wtajemniczenia finansowego. 10 najlepszych zespołów z drugiego etapu (a brało w nim udział ok 3000 zespołów z całej Polski) awansowało do finału.

Wśród tych 10 zespołów były aż trzy z V LO. Tu prym wiódł zespół o nazwie Byki Giełdowe pod wodzą Mikołaja Koczergi, dzięki przemyślanym inwestycjom weszli do finału z 5. Miejsca.

Do finału (część inwestycyjna) rozegranego na Sali Notowań GPW w Warszawie dostały się trzy zespoły z V LO (w finale bierze udział 26 zespołów spośród 6195 z całej Polski).

  • Zespół z klasy 2F, Fanatycy Giełdowi zajął 2. miejsce i otrzymali w nagrodę 8000 zł
  • Zespół z klasy 2F, Byki Giełdowe zajął 7. miejsce i otrzymał 1400 zł
  • Zespół z klasy 4C, Stoockbrokers zajął 23. miejsce i otrzymał 1000 zł.

Galeria zdjęć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl