wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Online czy w biurze? Rynek biurowy we Wrocławiu w czasach pandemii
Biura we Wrocławiu freepik.pl
Biura we Wrocławiu

Spadek popytu i wzrost ilości niewynajętej powierzchni powoduje obniżkę czynszów. Pomimo to wiele biur czeka na najemców. To efekt pandemii i zyskującej na popularności pracy zdalnej. Miesiące po przerwie wakacyjnej będą dla wielu firm kluczowe w zakresie podejmowania decyzji dotyczących powrotów do biur.

Ciągle mamy do czynienia z wysokim współczynnikiem pustostanów, utrzymującym się na poziomie ok. 14%, chociaż w przypadku rynku wrocławskiego widoczny jest delikatny spadek tego wskaźnika w porównaniu z końcem roku 2020

Marcin Siewierski, dyrektor regionalny w polskim oddziale Cushman & Wakefield.

Wrocław nie jest wyjątkiem, generalnie na polskim rynku biurowym ciągle mamy do czynienia ze spadkiem aktywności najemców. Cushman & Wakefield podaje, że w pierwszym półroczu 2021 w Polsce wynajęto 513 500 mkw. biur, co jest wartością niższą o 22% niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Marcin Siewierski dodaje, że rugi kwartał bieżącego roku nie przyniósł znaczącej zmiany sytuacji na wrocławskim rynku biurowym. W tym okresie wynajęto prawie 50 tys. mkw., co jest mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czytaj także: Nowe biura we Wrocławiu. CitySpace na Gądowie Małym.

Mniejsze zainteresowanie, niższe ceny

Spadek popytu i wzrost ilości powierzchni niewynajętej powoduje obniżkę stawek czynszów. Właściciele budynków, zwłaszcza starszych i z dużym udziałem pustostanów, zabiegając o najemców oferują coraz bardziej konkurencyjne i elastyczne warunki najmu. Dodatkowo wiele firm, szukając oszczędności, zdecydowało się zaoferować swoje biura do podnajmu, co dodatkowo poszerzyło ofertę dostępnej na rynku powierzchni biurowej.

Cushman & Wakefield ocenia, że miesiące po przerwie wakacyjnej będą dla wielu firm kluczowe w zakresie podejmowania decyzji dotyczących powrotów do biur.

– Wiele badań, również tych przeprowadzonych przez naszą firmę wykazało, że większość pracowników chce powrotu do biura, a bezpośredni kontakt z ludźmi i utrzymywanie bliskich relacji z współpracownikami są dla nich niezwykle ważne. Dlatego można pokusić się o konkluzję, że biuro nadal pozostanie podstawowym miejscem pracy, choć z pewnością pracownicy będą spędzać w nim nieco mniej czasu niż przed pandemią – dodaje Marcin Siewierski.

Praca w pandemii

Taras Lukaniuk, dyrektor wrocławskiego oddziału Nokii w rozmowie o pracy w pandemii, innowacjach i restrukturyzacji firmy podkreślał, że w dużej organizacji mają wiele opinii za pracą zdalną, jak i przeciw niej.

Większość pracowników wypowiada się jednak za trybem hybrydowym, który, jak spodziewam się, zostanie z nami na dłużej. Praca zdalna ma swoje zalety. Zaoszczędzony czas na dojazdach, uniknięcie korków, wiele osób docenia komfort pracy z domu. Miło jednak jest spotkać się w „realu” z zespołem na spotkaniu, lub chociaż na nieformalną rozmowę przy kawie w biurze. Tego zdecydowanie brakuje

mówił szef Nokii we Wrocławiu.

Programiści wybierają pracę zdalną

We wrześniu br. firma DataArt, zajmująca się konsultingiem technologicznym, wspólnie z agencją sondażową Minds&Roses przeprowadziła badanie na grupie 600 programistów w Polsce.

Wynika z niego, że zapowiedzi przymusowego powrotu do biur wydają się być groźbami bez pokrycia ze strony pracodawców. W branży IT programiści wyraźnie oczekują utrzymania obecnego stanu, co w większości oznacza dalszej pracy w trybie zdalnym. Są z niego na tyle zadowoleni, że 64 proc. ankietowanych wręczyłoby pracodawcy wypowiedzenie, gdyby ten chciał zmusić do powrotu do biura.

Rynek biurowy we Wrocławiu

Blisko 60 tys. we Wrocławiu i prawie 400 tys. mkw. w całej Polsce – to ubiegłoroczny bilans nowych powierzchni biurowych. Jest to najniższy wynik od pięciu lat i efekt pandemii koronawirusa. W tej rywalizacji Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju – wynika z najnowszego raportu CBRE. Jest jeszcze jeden wniosek z tego raportu: biura w regionach przejmują firmy IT. W sumie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 1,3 mln mkw. powierzchni biurowej, a kolejne 120 tys. mkw. jest w budowie. Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl