W połowie ubiegłego roku KGHM wystawił na sprzedaż teren po byłym biurowcu Cuprum na pl. Jana Pawła II. W marcu 2021 r. nowym właścicielem jednej z najbardziej atrakcyjnych działek budowlanych we Wrocławiu została firma Skanska. Szczegóły nowej inwestycji są na razie nieznane. Wiadomo, że Skanska postawi tam swój biurowiec.
Przy pl. Jana Pawła II miał być Cuprum Square
O tym, że plac Jana Pawła II zmieni swój wizerunek, mówiono już w 2015 r., gdy wyburzano biurowiec Cuprum, który dla wielu wrocławian był budowlą zdecydowanie szpecącą to miejsce.
Na miejscu wyburzonego biurowca Cuprum miał powstać nowoczesny kompleks biurowo-usługowy o nazwie Cuprum Square. Planowano wybudować dwa budynki. Pierwszy z nich o powierzchni ponad 10 tys. mkw., a drugi 20 tys. mkw. Budynki miały odpowiednio 7 i 8 kondygnacji. W jednym z nich zaprojektowano obszerną powierzchnię, która będzie docelowo pełniła funkcję konferencyjną. Pod całością zaplanowano parking podziemny. Projekt koncepcyjny opracowało biuro architektoniczne Medusagroup.
- Zakładano czas budowy na niespełna dwa lata, a oddanie budynków do użytkowania planowano najpóźniej w połowie 2018 r.
- Projekt Cuprum Square miał być zrealizowany w ramach funduszu KGHM IV FIZAN, zarządzanego przez KGHM TFI.
Pod względem architektonicznym projekt miał stanowić elegancką kompozycję gmachów, wchodzących w skład zespołu biurowego, w pełni przystającą do rangi reprezentacyjnej lokalizacji w centrum Wrocławia.
Biurowiec Skanska przy pl. Jana Pawła II
Plany poprzedniego właściciela nieruchomości na pl. Jana Pawła II to już historia. Nową koncepcję zabudowy terenu po Cuprum przedstawi Skanska.
Cuprum zburzono w 2015 r.
Powoli, piętro po piętrze zniknęło... Cuprum. 26 maja 2015 r., po biurowcu została kupa gruzu. Rozbiórka trwała od końca kwietnia. W lipcu nie było już po nim śladu.
Budynek Cuprum powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku jako siedziba Zakładów Badawczych i Projektowych Cuprum. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1967 r.
- W latach 90. biurowiec zarabiał na siebie dzięki wynajmowaniu powierzchni biurowych przedsiębiorstwom z różnych branż.
- Na jego czołowej ścianie wisiała największa reklama w Polsce.
Dlaczego zburzono Cuprum?
Według ówczesnego właściciela od powstania biurowca Cuprum wielokrotnie przeprowadzano jego modernizacje, aby utrzymać właściwy stan techniczny budynku.
Mimo to cały czas nie spełniał on wielu wymogów najemców, m.in. nie miał pełnej klimatyzacji, parkingu podziemnego, czujników dymu, zasilania awaryjnego, a przede wszystkim kondygnacje biurowe były niskie i pozbawione nowoczesnych rozwiązań technicznych. Stąd też wzięła się decyzja o jego wyburzeniu i wybudowaniu nowoczesnego kompleksu biurowo-usługowego.
Jak zmienił się pl. Jana Pawła II
Dziś place Jana Pawła II i Solidarności to jeden duży węzeł komunikacyjny. Czytaj także: będzie remont pl. Jana Pawła II. Przed wojną to były dwa oddzielone zabudową place.
Nowoczesne biurowce na pl. Jana Pawła II
W kwietniu 2021 r., przejeżdżając przez pl. Jana Pawła II, u zbiegu Legnickiej i Nabycińskiej, w głębokim na kilka metrów potężnym wykopie, widać pracujący ciężki sprzęt budowlany. To tu powstaje biurowiec Infinity.
Projekt architektoniczny Infinity przygotowała pracownia AHR Architects, a za komercjalizację odpowiedzialna jest firma doradcza JLL. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na I kwartał 2023 r.
Rynek biurowy we Wrocławiu
Blisko 60 tys. we Wrocławiu i prawie 400 tys. mkw. w całej Polsce – to ubiegłoroczny bilans nowych powierzchni biurowych. Jest to najniższy wynik od pięciu lat i efekt pandemii koronawirusa. W tej rywalizacji Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju – wynika z najnowszego raportu CBRE. Jest jeszcze jeden wniosek z tego raportu: biura w regionach przejmują firmy IT. W sumie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 1,3 mln mkw. powierzchni biurowej a kolejne 120 tys. jest w budowie.