wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Brama Oławska coraz wyraźniej wpisuje się w krajobraz miasta. Katarzyna Wiązowska
Brama Oławska coraz wyraźniej wpisuje się w krajobraz miasta.

W miejscu dawnego, wyburzonego kilka lat temu, biurowca PZU, zlokalizowanego naprzeciwko Galerii Dominikańskiej, trwa właśnie budowa nowego obiektu o nazwie Brama Oławska. Można już podziwiać kilka pięter budynku, który coraz wyraźniej pnie się do góry. Zakończenie inwestycji zaplanowano na wiosnę 2022 roku.

Brama Oławska stanie na działce, na której od 1970 r. znajdował się dawny biurowiec PZU projektu Ryszarda Natusiewicza. Ze względu na stan techniczny został on rozebrany w 2017 r., a budowa nowego obiektu rozpoczęła się w lutym 2020 r. Wczesną jesienią zakończyły się wszystkie prace ziemne w wykopie i od tego momentu budynek pnie się tylko w górę.

Nie przeszkodziła pandemia

Jak zapewniają przedstawiciele PZU, choć niemal wszystkie prace były i są prowadzone w czasie pandemii i obowiązywania stosownych reżimów sanitarnych, inwestycja cały czas przebiega zgodnie z harmonogramem. Obecnie wylewany jest strop nad czwartą kondygnacją oraz prowadzone są prace instalacyjne w garażach. W najbliższym czasie zakończone zostaną też prace betonowe na piątej kondygnacji i rozpocznie się szalowanie stropu. 

Podziemne przejście, zwane Słodowym, przy którym zlokalizowany jest biurowiec, zostanie odtworzone w podobnym kształcie do tego przed inwestycją. Pojawią się jedynie słupy wspierające znajdujący się nad nimi budynek. Wykonana została już żelbetowa konstrukcja nowych schodów. Wkrótce rozpocznie się montaż kamiennych okładzin.

Budynek będzie też połączony z IX LO przy ul. Piotra Skargi.

 

Siedem pięter w górę i trzy w dół

Powstający biurowiec będzie miał 7 kondygnacji naziemnych oraz 3 podziemne z ponad 140 miejscami parkingowymi. Łączna powierzchnia biurowa wyniesie ponad 14 tys. mkw. Nowy obiekt będzie stanowił zamknięcie i uporządkowanie ostatniego niezabudowanego fragmentu skrzyżowania ulic Oławskiej i Piotra Skargi. Jego projekt uwzględnia również poszerzenie chodnika i stworzenie podcieni na całej długości elewacji frontowej, co znacznie ma zwiększyć komfort osób czekających na pobliskim przystanku.

Gdy podejmowaliśmy decyzję o wybudowaniu nowego obiektu zależało nam przede wszystkim na jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko. To odzwierciedla się w zastosowanych rozwiązaniach technicznych, jak chociażby w zaprojektowaniu przestrzeni dla rowerzystów. Architektura tego budynku połączy ze sobą elementy nowoczesności oraz tradycji, przy okazji nawiązując do pobliskiej zabudowy. Zadbaliśmy o to, aby pod każdym względem było to dobre miejsce do pracy.

Wojciech Dębski, prezes zarządu Tower Inwestycje, spółki z Grupy PZU, która jest inwestorem

Biura nie tylko dla PZU

Oprócz powierzchni przeznaczonej dla Grupy PZU, w nowym biurowcu zaplanowano także około 8 tys. mkw dla innych najemców.

Głównym projektantem biurowca, który powstaje przy ul. Oławskiej 35 we Wrocławiu, jest Artur Jasiński wraz ze współpracownikami z Biura Architektonicznego Artur Jasiński i Wspólnicy z Krakowa. Na generalnego wykonawcę biurowca Grupa PZU wybrała firmę Warbud. Komercjalizacją powstałej powierzchni biurowo-usługowej zajmuje się z kolei firma CBRE. Inwestorem całości jest Tower Inwestycje – spółka z Grupy PZU.

Rynek biurowy we Wrocławiu

Blisko 60 tys. we Wrocławiu i prawie 400 tys. mkw. w całej Polsce – to ubiegłoroczny bilans nowych powierzchni biurowych. Jest to najniższy wynik od pięciu lat i efekt pandemii koronawirusa. W tej rywalizacji Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju – wynika z najnowszego raportu CBRE. Jest jeszcze jeden wniosek z tego raportu: biura w regionach przejmują firmy IT. W sumie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 1,3 mln mkw. powierzchni biurowej, a kolejne 120 tys. mkw. jest w budowie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl