wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przy pl. Jana Pawła II powstaje biurowiec Infinity. Czy wróci słynna plackarnia?
Infinity wizualizacja Avestus Real Estate
Infinity wizualizacja

W XIX w. było to jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu. Przed stu laty były tam okazałe place, gmach legendarnego teatru i wielkie czynszowe kamienice. Pięćdziesiąt lat później rosła tam potężna czereśnia, a obok, na zielonym skwerze, stała słynna wrocławska plackarnia. Teraz przy placu Jana Pawła II budowany jest biurowiec Infinity.

Reklama

Infinity ruszyła budowa

Przejeżdżając przez pl. Jana Pawła II, u zbiegu Legnickiej i Nabycińskiej, w głębokim na kilka metrów potężnym wykopie, widać pracujący ciężki sprzęt budowlany. To tu powstaje biurowiec Infinity.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, iż możemy podzielić się informacją o rozpoczęciu prac budowlanych w ramach Infinity. Mimo fali pandemii COVID-19, która znacznie wydłużyła procesy administracyjne oraz utrudniła negocjacje biznesowe, w ostatnim czasie odnotowaliśmy zwiększone zainteresowanie najmem powierzchni biurowej i w konsekwencji zdecydowaliśmy, że jest to właściwy moment na rozpoczęcie tego fantastycznego projektu. Faza przygotowań jest już za nami i z dużym entuzjazmem startujemy z pracami nad wykonaniem ściany szczelinowej.
Roger Dunlop, CEO Avestus Real Estate

Infinity przy pl. Jana Pawła II

O początku budowy biurowca Infinity pisaliśmy w listopadzie 2018 r. Wówczas inwestor zapowiadał koniec prac na połowę 2020 r. Inwestycja się opóźniła i teraz jej zakończenie planowane jest na pierwsze miesiące 2023 r.

Inwestor wymienia, że dotychczas, w ramach projektu Infinity została wykonana przebudowa sieci kolidujących z budynkiem m.in. cieplnej, energetycznej, a także instalacji teletechnicznych. Prowadzone były także badania archeologiczne.

Historyczne miejsce – najlepsza plackarnia we Wrocławiu

Miejsce, w którym budują Infinity, jest wrocławianom doskonale znane. W maju 2014 r. opisaliśmy historię Olka Orestesa Guleasa, który po 51 latach działalności zamknął najstarszą i przez wielu uważaną za najlepszą we Wrocławiu – plackarnię (teren, na którym stał lokal, gmina Wrocław sprzedała prywatnemu inwestorowi).

Wtedy namówiliśmy Olka, by z okazji zamknięcia zaprosił wszystkich na placki za złotówkę. Wrocławianie z żalem żegnali legendarną plackarnię, a w kilkuset, bardzo osobistych komentarzach pod tekstem opowiadali swoje historie związane z tym miejscem.

29 maja 2014 r. kilkadziesiąt osób stało w kolejce po ostatnie placki, wideo: Arkadiusz Cichosz

Gdy Olek był zmuszony zamknąć prowadzoną od trzech pokoleń przez jego rodzinę plackarnię mówił, że chciałby, aby w nowym budynku był także jego lokal. Czy coś wyjdzie z tych planów, nie wiadomo.

Pierwsze rozmowy z inwestorem na razie nic nie dały. Wciąż jestem otwarty na propozycje i chętnie wróciłbym na pl. Jana Pawła II z plackarnią, którą wrocławianie i turyści chętnie odwiedzali. Rodzinne receptury na placki ziemniaczane wciąż pamiętam, a historyczną patelnię mam schowaną i czeka na lepsze czasy.
Olek Orestes Guleas

Infinity Wrocław biurowiec

Infinity będzie siedmiokondygnacyjnym budynkiem biurowym klasy A, w którym znajdzie się m.in. 18 727 mkw. powierzchni biurowej, 1561 mkw. powierzchni przeznaczonej na handel oraz trzypoziomowy podziemny garaż, oferujący 311 miejsc parkingowych.

Z myślą o rowerzystach powstanie 120 stanowisk rowerowych w zamkniętej strefie, szatnie oraz prysznice. Biurowiec będzie posiadał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

Infinity jest jednym z najbardziej ekscytujących projektów we Wrocławiu, łącząc w sobie bardzo wysoką jakość przestrzeni, wyjątkową architekturę oraz doskonałą lokalizację w ścisłym centrum miasta. Wierzymy w tę inwestycję i jesteśmy przekonani, iż Infinity będzie stanowiło świetną propozycję dla firm, poszukujących nowoczesnych i bezpiecznych biur w nowej erze postcovidowej. Dostrzegamy także ogromny potencjał Wrocławia, który jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków biurowych w Polsce. Uważamy, że nadszedł odpowiedni czas na wprowadzenie na rynek wysokiej jakości projektu biurowego, jakim jest Infinity, aby przyciągnąć firmy, które będą rozwijały się po pandemii.
Mariusz Frąckiewicz, dyrektor krajowy Avestus Real Estate w Polsce

Wrocław perspektywiczny rynek biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej

Projekt architektoniczny Infinity przygotowała pracownia AHR Architects, a za komercjalizację odpowiedzialna jest firma doradcza JLL. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na I kwartał 2023 r.

Wrocław to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków biurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, co potwierdza wysoka aktywność najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Miasto zostało docenione przez autorów rankingu miast najlepszych dla inwestycji bezpośrednich przeprowadzonego przez Financial Times. Stolica Dolnego Śląska znalazła się na 15. miejscu wśród tzw. miast przyszłości z całego świata oraz na 1. w kategorii małych i średnich miast. Jest to kolejny dowód na to, że Wrocław stanowi świetne miejsce do inwestowania w projekty biurowe najwyższej jakości. Jednym z takich projektów z pewnością będzie biurowiec Infinity, który firma JLL ma przyjemność komercjalizować.
Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu

Blisko 60 tys. we Wrocławiu i prawie 400 tys. mkw. w całej Polsce – to ubiegłoroczny bilans nowych powierzchni biurowych. Jest to najniższy wynik od 5 lat i efekt pandemii koronawirusa. W tej rywalizacji Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju – wynika z najnowszego raportu CBRE. Jest jeszcze jeden wniosek z tego raportu: biura w regionach przejmują firmy IT. W sumie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 1,3 mln mkw. powierzchni biurowej a kolejne 120 tys. jest w budowie.

Infinity biurowiec

  • łączna powierzchnia najmu – 21 847 m kw. w standardzie klasy A
  • liczba miejsc parkingowych – 311 w garażu podziemnym
  • udogodnienia dla rowerzystów: 120 stojaków rowerowych – w zamkniętej strefie w podcieniu budynku; szatnie oraz prysznice dla rowerzystów – na poziomie -1
  • lokalizacja – Wrocław, plac Jana Pawła II (Nabycińska / Legnicka / Sokolnicza) – adres administracyjny ul. Nabycińska 2
  • pracownia architektoniczna: AHR Architects
  • deweloper: Avestus Real Estate
  • zgent ds. wynajmu: JLL
  • zakończenie inwestycji: I kw. 2023 r.

Infinity na Przedmieściu Mikołajskim

Dziś place Jana Pawła II i Solidarności to jeden duży węzeł komunikacyjny. Przed wojną to były dwa oddzielone zabudową place.

Reprezentacyjna brama miejska, żeliwny most Królewski, potężne kościoły, fabryki, okazałe kamienice i zielone promenady. Z tego wszystkiego do dziś ocalały pojedyncze domy. Zapraszamy w podróż w czasie na Przedmieście Mikołajskie i odkrycie miejsca takiego, jakie było kiedyś. W XIX w. było to jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu.

  • Historia pl. Jana Pawła II (do roku 2006 – pl. 1 Maja) sięga roku 1866, gdy w związku z rozwojem potrzeb komunikacyjnych miasta zlikwidowano most Królewski, a znajdującą się pod mostem fosę został zasypano.
  • Plac powstał wg projektu budowniczego miejskiego Hansa Zimmermanna. W północnej części, w 1900 r. ustawiono pomnik Otto von Bismarcka (nie istnieje), a naprzeciw, od strony południowej – w 1905 r. fontannę z rzeźbami Ernsta Segera, przedstawiającymi Walkę i Zwycięstwo. W 1970 r. ze względów komunikacyjnych fontannę przesunięto o kilka metrów.
  • O dawnej świetności placu świadczy siedziba Akademii Muzycznej. To była kamienica czynszowa z 1841 r., przebudowana w roku 1879 na neorenesansowy pałac, później siedziba Śląskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia.

Czytaj też: będzie remont pl. Jana Pawła II

W 1808 r., podczas wojen napoleońskich, Francuzi wyburzyli mury obronne. W 1820 r. zburzono Bramę Mikołajską, a w 1822 przerzucono przez Fosę Miejską żeliwny most Królewski (Königsbrücke). To od tego momentu Przedmieście Mikołajskie zaczęło się zmieniać. Powstawały szerokie arterie, zabudowane wielkimi, pięciopiętrowymi kamienicami czynszowymi, i okazałe place, do których dochodziły linie komunikacji miejskiej. Już w 1825 r. dzisiejsza ulica Legnicka miała brukowaną nawierzchnię. Przy obecnej ulicy Nabycińskiej stanął gmach legendarnego Teatru Thalia. W podwórkach ukryto liczne warsztaty i małe zakłady przemysłowe. Były też większe fabryki, gorzelnie i browary.
Maciej Łagiewski, dyr. Muzeum Miejskiego Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl