wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nokia stawia na Wrocław [ROZMOWA]
Europejski Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu Nokia Wrocław
Europejski Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu

Nokia we Wrocławiu to największe centrum R&D w Polsce. O pracy w pandemii, innowacjach i restrukturyzacji firmy – rozmowa z Tarasem Lukaniukiem, dyrektorem wrocławskiego oddziału Nokii.

Nokia ogłosiła w 2021 roku plan restrukturyzacyjny, który zakłada zwolnienie od 5 do nawet 10 tysięcy pracowników w ciągu dwóch lat. Firma planuje zdecydowanie obniżyć dzięki temu koszty operacyjne i zwiększyć nakłady inwestycyjne w badania i innowacje, szczególnie dotyczące budowy sieci 5G. Co to oznacza dla Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu?

Taras Lukaniuk, dyrektor wrocławskiego oddziału Nokii: – Tak, taki plan został ogłoszony. Należy również zauważyć, że Nokia pozostaje bardzo zaangażowana w innowacje, a Wrocław jest ośrodkiem badawczo-rozwojowym, w którym zdecydowana większość pracowników pracuje w R&D.

Jako jeden z największych ośrodków R&D w strukturach Nokii w dalszym ciągu poszukujemy nowych specjalistów z zakresu programowania oraz testowania oprogramowania. Mamy wiele otwartych pozycji dostępnych na naszej stronie nokiawroclaw.pl, na którą zapraszam kandydatów chętnych do podjęcia współpracy z nami.

Taras Lukaniuk Fot. Nokia Wrocław
Taras Lukaniuk

Jak Centrum Technologiczne Nokii we Wrocławiu wpisuje się w plany zwiększenia inwestycji w technologię 5G?

Taras Lukaniuk: – Rozwój technologii 5G oraz ORAN jest obecnie dla firmy Nokia priorytetem. Architektura tych technologii jest bardzo skomplikowana i składa się z wielu komponentów. Praktycznie w każdym z nich są zaangażowani specjaliści z Wrocławia i z tego właśnie powodu nadal mamy plany na duże inwestycje we Wrocławiu.

Od roku świat pracuje w warunkach pandemii. Jak radzicie sobie z koronawirusem we wrocławskiej Nokii?

Jedno z najnowocześniejszych laboratoriów technologicznych Nokii na świecie jest we Wrocławiu Fot. Nokia Wrocław
Jedno z najnowocześniejszych laboratoriów technologicznych Nokii na świecie jest we Wrocławiu

Taras Lukaniuk: – Myślę, że już się do tego przyzwyczailiśmy. Praca zdalna to dla nas żadna nowość. Wcześniej nie pracowaliśmy jednak zdalnie na tak dużą skalę. Na początku było dużo pytań: czy nasze narzędzia oraz serwery poradzą sobie z obciążeniem, wszystkie procedury trzeba było dostosować, biorąc pod uwagę bardzo ograniczony dostęp do biura lub jego całkowity brak. Kwestia motywacji zespołów, zaangażowania, pozostanie w kontakcie ze swoimi pracownikami. Co tu dużo mówić, sporo musieliśmy się nauczyć. Z perspektywy czasu, powiedziałbym, że daliśmy radę, i dalej sobie radzimy.

Jak pandemia i praca zdalna wpływa na pracowników, mają dość, tęsknią za biurem?

Taras Lukaniuk: – W tak dużej organizacji mamy wiele opinii za pracą zdalną, jak i przeciw niej. Większość pracowników wypowiada się jednak za trybem hybrydowym, który, jak spodziewam się, zostanie z nami na dłużej. Praca zdalna ma swoje zalety. Zaoszczędzony czas na dojazdach, uniknięcie korków, wiele osób docenia komfort pracy z domu. Miło jednak jest spotkać się w „realu” z zespołem na spotkaniu, lub chociaż na nieformalną rozmowę przy kawie w biurze. Tego zdecydowanie brakuje.

Czy koronawirus spowodował konieczność rozwoju nowych technologii?

Europejski Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu Fot. Nokia Wrocław
Europejski Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu

Taras Lukaniuk: – Widzimy duży nacisk na cyfryzację. Pandemia zmusiła nas wszystkich do wykonywania wielu zadań w świecie cyfrowym, które do tej pory robiliśmy w świecie realnym. Spowodowało to migrację do sieci dużej ilości danych i usług. Krótko mówiąc, dane i przepustowość to dwa kluczowe czynniki napędzające technologię. Przy czym to właśnie ciągle rosnąca ilość danych, definiuje coraz większe wymagania, co do przepustowości, co z kolei dla takich firm jak Nokia jest powodem do wymyślania jeszcze nowszych innowacyjnych rozwiązań.

Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Zauważamy, że bardzo dużo firm przeniosło swoje usługi do sieci a firmy które przed pandemią już miały swoje serwisy w Internecie zdecydowanie zanotowały zwiększony ruch. Przykładem są sklepy internetowe, czy zdalne nauczanie. Przed pandemią raczej wypełniliśmy wnioski w urzędzie osobiście, teraz coraz więcej osób realizuje sprawy formalne przez platformę internetową. To są bardzo proste przykłady pokazujące, na czym polega zwiększenie ilości danych, i co napędza powstanie tych nowych technologii.

Jak będzie wyglądać świat i wasza praca po pandemii?

Europejski Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu Fot. Nokia Wrocław
Europejski Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu

Taras Lukaniuk: – Jeżeli chodzi o naszą branżę, to spodziewam się, że zostanie z nami wspomniany już przeze mnie tryb hybrydowy, ponieważ niesie za sobą wiele korzyści i dodatkowych możliwości. Na przykład optymalizacja kosztów operacyjnych związanych z powierzchnią biurową. Ten dynamizm trybu hybrydowego też wiąże się z pewnym ryzykiem. Warto też dodać, że to podejście wymaga zmian na poziomie ustawodawcy w prawodawstwie, na przykład Kodeksu Pracy.

A świat z niecierpliwością czeka na powrót do normalności. Ale wygoda wynikająca z usług cyfrowych z pewnością będzie dalej. Bardzo mnie to cieszy, bo to oznacza za zapotrzebowania na usługi, które realizuje nasza firma będzie rosło.

Czytaj także: 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl