wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław – po Warszawie i Krakowie. Trzeci największy rynek biurowy w kraju
Wrocław – po Warszawie i Krakowie. Trzeci największy rynek biurowy w kraju UM Wrocławia

Blisko 60 tys. we Wrocławiu i prawie 400 tys. mkw. w całej Polsce – to ubiegłoroczny bilans nowych powierzchni biurowych. Jest to najniższy wynik od 5 lat i efekt pandemii koronawirusa. W tej rywalizacji Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju – wynika z najnowszego raportu CBRE. Jest jeszcze jeden wniosek z tego raportu: biura w regionach przejmują firmy IT. W sumie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 1,3 mln mkw. powierzchni biurowej a kolejne 120 tys. jest w budowie.

Eksperci CBRE wskazują, że ostatni rok upłynął na regionalnym rynku biurowym pod znakiem negocjacji umów i ścisłej współpracy najemców z właścicielami. W tym roku biura w regionach mogą urosnąć o kolejne 360 tys. mkw. Większa ostrożność i trudności z pozyskaniem finansowania przełożą się na mniejszą liczbę projektów – wynika z najnowszego raportu CBRE.

Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE podkreśla, że wraz z rozwojem pandemii i rosnącym zagrożeniem dla wielu branż obserwowano coraz większą chęć współpracy właścicieli budynków z najemcami w procesach negocjacyjnych.

Najemcy stali się mniej pewni co do przyszłości, przez co zaczęli kłaść większy nacisk na możliwość elastycznego dopasowywania wielkości wynajmowanej powierzchni. To w przyszłości może skłaniać deweloperów do zwiększenia elastyczności podziału powierzchni w budynkach

Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE

W 2020 r. we Wrocławiu wybudowano 58,4 tys. mkw. nowych biur (dla porównania w 2019 r. było to 150 tys. mkw.). Poziom pustostanów wyniósł niemal 15%, co oznacza wzrost o 2 pp. w porównaniu do 2019 r. W sumie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 1,3 mln mkw. powierzchni biurowej a kolejne 120 tys. jest w budowie.

Wzrost mimo pandemii

W 2020 r. na regionalny rynek biurowy (ze względu na wielkość nie uwzględnia się w tym zestawieniu Warszawy) dostarczono 393 tys. mkw. nowej powierzchni. Liderem niezmiennie okazał się Kraków (ponad 140,7 tys. mkw.), który urósł m.in. o kompleks Unity Centre.

Rekordową wielkość powierzchni oddano do użytku w Katowicach (ponad 61,3 tys. mkw.) za co odpowiedzialny jest głównie kompleks Face 2 Face. Na trzecim miejscu znajduje się Trójmiasto, gdzie przybyło ponad 60,2 tys. mkw. We Wrocławiu biura powiększyły się o 58,4 tys. mkw., a w Łodzi o ponad 50,8 tys. Zdecydowanie mniejsze przyrosty przestrzeni do pracy zanotowano w Poznaniu (18,3 tys. mkw.) oraz Szczecinie (3,4 tys. mkw.).

Coraz więcej nowych umów

Z raportu wynik, że w czwartym kwartale 2020 r. popyt na rynku regionalnym wyniósł 131,7 tys. mkw., co jest istotnie poniżej poziomu sprzed pandemii. Zauważono jednak wzrost udziału nowych umów (58% popytu) w porównaniu do poprzednich kwartałów. W całym roku popyt wyniósł niemal 590 tys. mkw., czyli o 15% mniej niż rok wcześniej. Absorpcja mimo pandemii na wszystkich rynkach regionalnych z wyjątkiem Lublina była pozytywna, wchłonęło się 135,4 tys. mkw. powierzchni. To wartość znacznie poniżej przyrostu podaży, co skutkuje wzrostem pustostanu do poziomu 12.7%. Najwyższy poziom pustostanu obserwujemy obecnie w Łodzi (16.3%), a najniższy w Szczecinie.

Największe umowy najmu podpisane w końcówce 2020 r. to Allegro, które za nową siedzibę wybrało budowany jeszcze budynek D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu, gdzie wynajęło 26 tys. mkw. Rekord padł także na katowickim rynku biurowym, gdzie firma ING Technology zdecydowała o przeniesieniu swojego biura do kompleksu Global Office Park. Wielkość umowy to 16,6 tys. mkw.

Biura w regionach przejmują firmy IT

W 2020 r. zanotowano istotny wzrost udziału sektora IT w popycie. Podpisano aż 8 umów na powierzchnię większą niż 10 tys. mkw., podczas gdy w 2019 r. były jedynie 3 takie umowy. W Poznaniu oraz Wrocławiu sektor ten był odpowiedzialny za ponad połowę całego popytu – odpowiednio 53% oraz 57%. Wzrost odnotował także sektor publiczny. Czytaj także: Rynek biurowy w 2020 r. Raport JLL

Wrocław w pierwszej trójce

W 2020 r. Wrocław – po Warszawie i Krakowie, był trzecim największym rynkiem biurowym w kraju. Hossa na wrocławskim rynku była w 2019 r. gdy wybudowano 150 tys. mkw. W 2019 roku we Wrocławiu niemal co miesiąc otwierany był biurowiec.

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie.

CBRE/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl