wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma nowe pojazdy! Motocykle przystosowane do przewozu tkanek, narządów i krwi [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: ratownik Zbigniew Wadowski przy nowym motorze medycznym pod Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu Błażej Organisty
Na zdjęciu: ratownik Zbigniew Wadowski przy nowym motorze medycznym pod Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu

Po zakorkowanym mieście poruszają się szybciej niż karetki, dlatego przydają się do wożenia tkanek, narządów, krwi i osocza. Są wyposażone w środki pierwszej pomocy i emitują sygnały. Asystują karetkom, torują drogę. Oto dwa nowe motocykle Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej: suzuki i yamaha.

Reklama

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (ul. Borowska) od września ma dwa nowe pojazdy – motocykle marki Suzuki 600 (na zdjęciach w galerii) i Yamaha Fazer 1000. Pierwszy ma siedemdziesiąt koni mechanicznych, drugi sto.

Wyposażenie niemal takie jak w karetkach

Motocykle są wyposażone w sprzęt medyczny do pierwszej pomocy: opatrunki, tlen, defibrylator, apteczkę pediatryczną itd. Przewożą próbki, osocze, krew, narządy oraz tkanki. Emitują sygnały dźwiękowe i świetlne, są więc pojazdami uprzywilejowanymi.

Czytaj także: 12-letni Mikołaj jeździ pod szpital, żeby przyglądać się pracy ratowników. Marzy, by zostać jednym z nich

Jeździ nimi dwójka ratowników: Miłosz Raszczyk i Zbigniew Wadowski. – Do wypadków nie wyjeżdżamy, ale w razie napotkania rannego na drodze jesteśmy w stanie udzielić pierwszej pomocy do czasu przyjazdu ambulansu. Nasze motocykle mają prawie wszystko to, co karetki. Z próbką narządu byliśmy nawet w Zabrzu – informuje ratownik Wadowski.

– Teraz jest nas dwóch, jeździmy codziennie, ale z czasem zespół ratowników-motocyklistów się powiększy – zapowiada. Zbigniew Wadowski taką samą yamahę, jak w szpitalu ma w garażu. Na motocyklach jeździ od 30 lat.

„Motoambulanse” - gdy każda minuta jest bezcenna

Pomysł dołączenia motocykli do floty medycznej USK wyszedł od koordynatorów ds. transportu i transportu medycznego. Szpital nic nie płaci za maszyny. Dostał je na zasadzie bezpłatnego użyczenia od partnerów biznesowych, o czym mówił nam dyrektor, dr Jakub Berezowski: – Samo pozwolenie na ich używanie zostało wydane przez MSWiA na nasz wniosek – dodaje.

Dyrektor nazywa motocykle motoambulansami, które przede wszystkim służą do przewozu tkanek i organów, kiedy każda minuta jest bezcenna. – Jesteśmy szpitalem bardzo zaawansowanym w zakresie transplantologii i z tym związane są liczne zadania, przy wykonywaniu których czas jest niezmiernie ważny – podkreśla dr Berezowski. – Motoambulanse asystują karetkom, mogą na przykład torować im drogę – dodaje.

W galerii zobaczcie zdjęcia dwukołowych maszyn w barwach USK.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl