Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Więcej urlopu w 2023 r. Zmiany w Kodeksie Pracy i unijna dyrektywa work-life balance
- Dłuższy urlop w 2023 r. Zasady nowego urlopu w 2023 r.
- Dodatkowe pięć dni wolnego na urlop opiekuńczy w 2023 r.
- Dodatkowe dwa dni wolnego z powodu „siły wyższej” w 2023 r.
- Większy urlop rodzicielski w 2023 r.
- Nawet 35 dni urlopu w 2023 r. Jak skorzystać?
- Dni wolne od pracy w 2023 roku i kalendarz roku szkolnego 2022/2023
Urlop opiekuńczy, urlop z tytułu siły wyższej i zmiany w urlopach rodzicielskich – to nowości w urlopach dla pracowników, których można się spodziewać w 2023 r. W sumie, w roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą mieć nawet 35 dni wolnych. Obecnie urlop wypoczynkowy to od 20 do 26 dni.
Nawet 35 wolnych dni: obecnie jest to 26 dni urlopu, do tego będzie prawo do 5 dni urlopu opiekuńczego, 2 dni z powodu „siły wyższej” i 2 dwóch dni opieki nad dzieckiem.
Najważniejsze zmiany ws. dłuższego urlopu w 2023 r. sprawdź w galerii:
10 stycznia 2023 r. rząd zgodził się na więcej dni wolnych od pracy w 2023 r.
Więcej urlopu w 2023 r. Zmiany w Kodeksie Pracy i unijna dyrektywa work-life balance
Wprowadzenie w polskim Kodeksie Pracy dłuższego urlopu i więcej dni wolnych ma związek z dostosowaniem polskiego prawa do wymogów unijnych w związku z dyrektywą work-life balance. Ustawa w tej sprawie ma w najbliższym czasie trafić do Sejmu.
Dłuższy urlop w 2023 r. Zasady nowego urlopu w 2023 r.
Każdy pracownik zyska prawo do pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dodatkowych dni wolnych na załatwienie pilnych spraw prywatnych, ale nie tylko.
Dodatkowe pięć dni wolnego na urlop opiekuńczy w 2023 r.
W 2023 roku w polskim prawie wejdą w życie zapisy dyrektywy work-life balance. Wprowadza ona ważne zmiany dla pracowników dotyczących urlopów. Jedną z nich jest dodatkowe pięć dni urlopu opiekuńczego.
– Urlop opiekuńczy ma być wykorzystany na sprawowanie opieki lub wsparcia krewnego lub osoby zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych - i takie zapisy znajdą się w polskim ustawodawstwie – informuje Dziennika Gazeta Prawna.
Urlop opiekuńczy będzie obejmował małżonka, dzieci oraz rodziców. Urlop opiekuńczy będzie urlopem bezpłatnym i nie będzie wliczał się do puli urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Co ważne, wniosek o jego udzielenie, pracownik będzie musiał złożyć na 3 dni przed jego rozpoczęciem.
Dodatkowe dwa dni wolnego z powodu „siły wyższej” w 2023 r.
Dodatkowe wolne będzie przysługiwało m.in. z powodu „siły wyższej”, będą to dwa dodatkowe dni wolne lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. W tym wypadku dodatkowe wolne obejmuje takie zdarzenia, jak wypadek czy choroba.
Portal Business Insider podkreśla, że ze zwolnienia na pewno będzie można więc skorzystać w razie sytuacji kryzysowych wywołanych zarówno przez przyrodę, np. w razie powodzi, huraganu — jak i przez człowieka, np. w przypadku uszkodzenia domu, wypadku dziecka w szkole, nagłej choroby członka rodziny itp.
Większy urlop rodzicielski w 2023 r.
Po przyjęciu w Polsce unijnej dyrektywy work-life balance zwiększy się urlop rodzicielski. Obecnie wynosi on 32 tygodnie i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będą to odpowiednio 41 i 43 tygodnie.
Nawet 35 dni urlopu w 2023 r. Jak skorzystać?
Jak będzie można skorzystać z dodatkowych dni wolnych? O każdy z wymienionych okresów wolnego trzeba będzie wnioskować oddzielnie i na innych zasadach. Wynika to z tego, że niektóre będą bezpłatne, a inne wymagać będą podania przyczyny skorzystania z wolnego.
Na przykład w przypadku dni wolnych z powodu „siły wyższej” – firma będzie musiała udzielić zwolnienia na wniosek zatrudnionego, zgłoszony najpóźniej w dniu, w którym chce się skorzystać z takiego czasu bez pracy. W tym przypadku, tak jak ws. urlopu na żądanie, pracownik będzie składał wniosek w każdej dostępnej formie.
Dni wolne od pracy w 2023 roku i kalendarz roku szkolnego 2022/2023