wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowa lokalizacja Jazzu nad Odrą w kwietniu 2023. Zobaczcie, kiedy poznamy program i kupimy bilety na 59. edycję
Na zdjęciu perkusista jazzowy podczas festiwalu Jazz nad Odrą w 2022 roku fot. Marcin Jędrzejczak
Na zdjęciu perkusista jazzowy podczas festiwalu Jazz nad Odrą w 2022 roku

59. edycja Jazzu nad Odrą, jednego z najstarszych polskich festiwali i jednocześnie jednej z najbardziej prestiżowych polskich imprez jazzowych już wiosną! Tym samym festiwal wraca do korzeni, bo od pierwszej edycji odbywał się w marcu, a potem w kwietniu. Dopiero niedawno przeniesiono go na początek jesieni. A w tym roku rewelacyjnego jazzu posłuchamy od 26 do 30 kwietnia 2023 w budynku dawnej Filharmonii Wrocławskiej. Program poznamy wkrótce.

Reklama

Jazz nad Odrą pod dyrekcją Piotra Wojtasika

Dyrektorem artystycznym Jazu nad Odrą jest od 2022 roku wrocławski trębacz jazzowy Piotr Wojtasik. Przed rozpoczęciem edycji w 2022 roku podkreślał, że ideą jest taki dobór wykonawców i prezentowanych dzieł, aby były wartościowe, zwłaszcza w obliczu dokonującej się komercjalizacji życia. I, z pewnością tak pozostanie, aby, jak zwracał uwagę Wojtasik, każdy fan, który kupi bilet na koncert Jazzu nad Odrą mógł być pewny, że ktoś zadbał o to, aby muzyka płynąca ze sceny była wysokiej próby artystycznej.

Przeczytajcie także: Cały ten wspaniały jazz? Tylko nad Odrą. Wojciech Siwek opowiada o tym, jak rodził się festiwal

Konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka

Będzie jednym z najważniejszych punktów programu także 59. edycji festiwalu Jazz nad Odrą 2023. Główną nagrodą jest Grand Prix przyznawane przez jury festiwalu, w którym zasiadają artyści (m.in. kontrabasista Darek Oleszkiewicz), dziennikarzy i znawców muzyki jazzowej.

Laureat (w 2022 roku laur wywalczyła formacja Horntet w składzie Bartłomiej Leśniak, Robert Wypasek, Szymon Ziółkowski, Mikołaj Sikora oraz Piotr Przewoźniak) otrzymuje 25 000 zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia oraz statuetkę Rybotrąbki. Przyznawane są także dodatkowe nagrody ufundowane przez partnerów i patronów medialnych Jazzu nad Odrą. 

Konkurs Fotograficzny im. Marka Karewicza

Marek Karewicz fotografował koncerty festiwalu Jazz na Odrą od 1966 roku, kiedy był u szczytu popularności (rok później robił zdjęcia podczas koncertu The Rolling Stones w Warszawie), a fani jazzu pamiętają jego fotografie wykonane podczas ostatniej trasy koncertowej Milesa Davisa, ale też wiele tych zdjęć, które ozdobiły okładki płyt, m.in. serii Polish Jazz. 

Konkurs imienia zmarłego cztery lata temu zainicjował fotograf Lech Basel, który pozostaje kuratorem wydarzenia, a w 2023 odbędzie się już 5. edycja MK Jazz Foto. Już wkrótce poznamy termin, do którego można nadsyłać swoje prace. Najlepsze 33 fotografie zostaną zaprezentowane podczas wystawy finałowej. Autor najlepszego zdjęcia wykonanego podczas Jazzu nad Odrą otrzyma też Nagrodę Specjalną im. Wojtka Siwka.

Autorem plakatu 59. edycji festiwalu Jazz nad Odrą jest Lech Twardowski.

Ogłoszenie programu oraz sprzedaż biletów zaplanowano na początek 2023 roku.

Jazz nad Odrą w nowym miejscu w sercu Wrocławia

Koncertów tegorocznej edycji posłuchamy w nowej lokalizacji Impartu, czyli dawnym budynku Filharmonii Wrocławskiej, który przez najbliższych kilka lat (kiedy remontowany jest Impart przy ul. Mazowieckiej) będzie miał nazwę Impart Centrum. Zaplanowano tu szereg koncertów, nie tylko zresztą Jazzu nad Odrą. Start Impart Centrum od marca 2023. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl