wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Taxi we Wrocławiu [CENNIK, KONTAKT]

Marlena Urbaniak,
Taxi we Wrocławiu – sprawdź aktualny cennik i listę przewoźników! darmowe źrodło
Taxi we Wrocławiu – sprawdź aktualny cennik i listę przewoźników!

We Wrocławiu działa kilkadziesiąt firm taksówkarskich, które dysponują łącznie ok. 3 tys. samochodów. Konkurencja na rynku jest duża, dlatego warto wiedzieć, z której firmy przewozowej skorzystać, aby zaoszczędzić pieniądze. Zapoznaj się z aktualną listą taxi we Wrocławiu, a także cenami za przewóz! Dowiedz się także, jak podróżować taksówkami i jakie dodatkowe usługi oferują taksówkarze.

Reklama

Zalety korzystania z taxi we Wrocławiu

Jedną z najważniejszych zalet korzystania z taxi jest to, że można ją zamówić o dowolnej porze. Jej użytkowanie nie jest ograniczone przez rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, dlatego to szybszy sposób na przemieszczenie się z punktu A do B. Dodatkowo kierowcy taksówek nie muszą się trzymać się ustalonej trasy, dzięki czemu w łatwy sposób omijają korki. Jazda taxi po Wrocławiu to świetny wybór zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam na czasie i chcemy trafić pod wskazany adres.

Podróżowanie taksówką to duży komfort. Nie trzeba targać ze sobą bagażów po zatłoczonym pociągu czy autobusie – wystarczy zapakować je do bagażnika. Dodatkowo nie trzeba dzielić przestrzeni z nieznajomymi. Przejazd taxi po dużym mieście może być drogi, ale nie musi. Czasami liczba przesiadek i czas podróży komunikacją miejską mogą znacząco wpływać na cenę biletu. Istnieje duża szansa, że przejazd taksówką będzie o wiele tańszą opcją.

Wiele firm taksówkarskich oprócz standardowego przewozu osób dorosłych oferuje także możliwość przejazdu opiekuna z dzieckiem, które ma zapewnione specjalny fotelik, a nawet przewóz zwierząt. To oczywiście jedne z podstawowych udogodnień, bo taksówkarze zapewniają także inne usługi (patrz: Dodatkowe usługi oferowane przez wrocławskie taxi).

Jak legalnie i bezpiecznie podróżować taksówką po Wrocławiu?

Oszustów we Wrocławiu nie brakuje, trzeba więc uważać, aby nie natknąć się na nielicencjonowane pojazdy podające się za taksówki. Jak rozpoznać, że przejazd odbywa się legalnie? Przewoźnik przede wszystkim ma obowiązek umieszczenia na dachu samochodu białej lub żółtej tabliczki z czarnym napisem „Taxi”.

Inne elementy, w które musi być wyposażona taksówka to taksometr elektroniczny (licznik kilometrów i cen). Urząd Miasta we Wrocławiu określa jasno, jak mają wyglądać oznaczenia na taksówkach. Każde taxi we Wrocławiu musi mieć z obu stron przednich drzwi auta czytelne, niezmywalne litery z numerem samochodu i napisem WROCŁAW. UM Wrocławia określa także wielkość i wzór napisów. Dodatkowe informacje, które powinny znaleźć się w każdej wrocławskiej taksówce to:

Warto przez zamówieniem taxi we Wrocławiu sprawdzić w pierwszej kolejności opinie innych użytkowników, którzy mieli już okazję podróżować tym środkiem transportu. Koniecznie trzeba również sprawdzić obowiązujące w danej firmie taksówkarskiej stawki. Ważne jest także, aby przed wejściem do taksówki zapytać przewoźnika, czy to właśnie na ciebie oczekuje – zwłaszcza, kiedy znajdujesz się w centrum miasta.

Pamiętaj, że kierowca nie może bez twojej zgody dysponować miejscami w taxi (!). Jeżeli będzie więc chciał zabrać ze sobą swojego znajomego lub kogoś z rodziny, nie musisz, a nawet nie powinieneś się na to zgadzać. Taksówkarz nie może także pobierać dodatkowych opłat za korzystanie z usług przewozowych – musisz zapłacić tylko za sam przejazd, który określa taksometr. Więcej informacji możesz przeczytać w Uchwale Rady Miejskiej Wrocławia dotyczącej przewozów taksówkarskich.

Savoir vivre w taksówce, czyli jak się zachować jako pasażer

Tak samo jak w każdym innym miejscu publicznym, tak samo i korzystając z taxi we Wrocławiu trzeba mieć na względzie kilka najważniejszych zasad savoir vivre’u.

 1. Przede wszystkim nie należy się spóźnić na umówiony odbiór, a w razie zmiany planów lub nieprzewidzianych opóźnień warto powiadomić o tym taksówkarza.
 2. Kiedy wsiadasz do taksówki, przywitaj się z kierowcą oraz podaj swoje imię i nazwisko. Jeśli masz bagaż, nie otwieraj sam bagażnika – powinien to za ciebie zrobić taksówkarz. Taki gest mógłby poświadczyć nie o samodzielności, a o braku szacunku do kierowcy.
 3. Usiądź na tylnych siedzeniach, chyba że jedzie z tobą więcej osób – kiedy tylne siedzenia będą zajęte, usiądź z przodu jako osoba zamawiająca.
 4. Nigdy nie namawiaj taksówkarza do łamania przepisów – pamiętaj, że to właśnie kierowca odpowiada za przewóz swoich klientów i jest za nich odpowiedzialny. Lepiej zawsze umówić się na podróż wcześniej niż poganiać kierowcę.
 5. Podczas jazdy nie pal papierosów ani niczego nie jedz, chyba że sytuacja tego wymaga – wtedy spytaj o zgodę kierowcę.
 6. Nie zagaduj taksówkarza, chyba że sam zagai rozmowę. Podejmuj raczej lekkie tematy, nie spory wywołujące emocje. Nie hałasuj i nie prowadź także głośnych rozmów ze swoimi współpasażerami, może to rozpraszać kierowcę.
 7. Po zakończonej jeździe podziękuj i życz taksówkarzowi miłego dnia. Za przejazd najlepiej zapłacić przez aplikację, kartą lub wyliczoną gotówką – pamiętaj, że kierowca może nie mieć przy sobie drobnych, aby rozmienić banknoty.

Jakie są ceny taxi we Wrocławiu?

Warto pamiętać, że w całej Polsce obowiązują dwie taryfy opłat za przejazd taksówką:

Rada Miejska Wrocławia w 2022 r. po raz pierwszy od prawie 20 lat podwyższyła maksymalną stawkę przejazdu dla wrocławskich taksówek. W latach 2004-2021 stawka ta wynosiła 6 zł, od 2022 r. wynosi natomiast 9 zł. Oczywiście każda firma oferująca przejazd taxi po Wrocławiu wyznacza własne kwoty, natomiast nie mogą one przekroczyć właśnie tych 9 zł za kilometr.

Darmowy przejazd taxi po Wrocławiu – czy to możliwe?

Wrocław dba zwłaszcza o seniorów, dlatego specjalnie dla nich przygotowano darmowe przejazdy taksówką do lekarza lub urzędu dwa razy w miesiącu w ramach oferty TAXI75+. Warunkami takiego przejazdu są:

Przejazd można umawiać pod numerem: 794 123 124.

Dodatkowe usługi oferowane przez wrocławskie taxi

Firmy taksówkarskie oprócz standardowego dowozu pasażera z punktu A do B oferują także dodatkowe usługi, które wielu użytkowników mogą zaskoczyć. Do najpopularniejszych należą:

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przejazdu taksówką

Przejazd taksówką wydaje się być czymś oczywistym, niewymagającym zbyt wielu dodatkowych informacji, a jednak podróżnicy bardzo często zadają nurtujące ich pytania. Oto lista tych, które najczęściej się pojawiają.

 1. Czy kierowca może przerwać podróż i odmówić wykonania usługi?

Tak, może to zrobić zwłaszcza w przypadku zagrożenia życia. Może również nie zgodzić się na przewóz pasażera, jeśli ten będzie pił alkohol lub zażywał narkotyki, niszczył auto lub nie będzie stosował się do zasad bezpieczeństwa.

 1. Czy kierowca musi zapinać pasy bezpieczeństwa?

Nie, kierowca taksówki nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa, co jest regulowane przepisami prawa drogowego. Dzięki temu taksówkarz będzie miał możliwość bronić się przed złodziejami czy przestępcami.

 1. Jakie uprawnienia musi mieć kierowca, aby prowadzić taxi?

Taksówkarz przede wszystkim musi posiadać aktualne prawo jazdy, powinien mieć ukończone 21 lat, licencję (zdobywa ją po uczestnictwie w kursie), zaświadczenie od lekarza i nie może być karany za żadne przestępstwa.

 1. Czy taksówkarz ma obowiązek okazania pasażerowi swoich uprawnień do prowadzenia taxi?

Taksówkarz zawsze powinien mieć przy sobie identyfikator, w którym znajdują się takie informacje jak: dane osobowe kierowcy, aktualna fotografia, termin ważności legitymacji, marka samochodu, numer rejestracyjny, numery boczne taksówki, numer licencji. W razie prośby o okazanie uprawnień, powinien przedstawić legitymację podróżnikowi.

Taxi we Wrocławiu – lista przewoźników

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl