wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Business Services 2023. Sektor usług wspólnych dla biznesu: Wrocław na podium [PRACA, ZAROBKI]
Na zdjęciu widać panoramę Wrocławia UM Wrocławia
Na zdjęciu widać panoramę Wrocławia

Liczący obecnie ponad 420 tys. pracowników sektor nowoczesnych usług dla biznesu nadal będzie rósł, w 2023 roku dynamika zatrudnienia wyniesie do 4 proc. We Wrocławiu pracuje 60 tys. zatrudnionych w BSS, co daje stolicy Dolnego Śląska trzecie miejsce na podium wśród liderów branży. Tak wynika z raportu „Business Services 2023” Grafton Recruitment. Zobaczcie, co sektor BSS oznacza dla Wrocławia i jaka może być jego przyszłość.

Reklama

BSS sektor usług wspólnych dla biznesu 2023: zatrudnienie

Mimo nieoczekiwanych zdarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich trzech latach oraz niezbyt optymistycznych prognoz, sektor usług wspólnych dla biznesu (BSS - Business Services Sector) odnotował w 2022 roku wysoki wzrost, wynoszący 11,6 proc. r./r. BSS nadal tworzy miejsca pracy, a zatrudnienie w nim wynosi obecnie ponad 420 tysięcy pracowników. W 2023 roku wzrost wyniesie 4 proc. według optymistycznych prognoz, według pesymistycznych – 2 proc., wynika z raportu „Business Services 2023”, przygotowanego przez Grafton Recruitment.

BSS nadal jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów w naszym kraju. Choć według prognoz dynamika zatrudnienia będzie niższa niż w roku ubiegłym, warto docenić nadal utrzymujący się trend wzrostowy
Joanna Wanatowicz, dyrektor Zarządzająca Grafton Recruitment.

Joanna Wanatowicz dodaje, że w 2023 roku wyzwaniem dla branży z pewnością pozostanie pozyskanie pracownika. W wymagających warunkach ekonomicznych pracodawcy muszą zatrudniać najlepszych, a ci nie wykazują obecnie chęci zmiany miejsca pracy.

– Odpowiedzią na ten trend będą inwestycje w szkolenia młodej kadry, globalizacja zatrudnienia, tworzenie międzynarodowych zespołów, wdrażanie rozwiązań w obszarze inteligentnej automatyzacji. W pierwszej kolejności firmy będą optymalizowały procesy, więc także zatrudnienie, co już jest zauważalne – dodaje Joanna Wanatowicz.

Wrocław w czołówce miast pod względem zatrudnienia w BSS

Wrocław, z wynikiem prawie 60 tys. pracowników w obszarze nowoczesnych usług dla biznesu, znalazł się w czołówce miast z największym zatrudnieniem w branży BSS. Warto dodać, że to jedno z niewielu miast, w których prognozowany jest wzrost popytu na powierzchnie biurowe w stosunku do roku ubiegłego (13 proc.). Pozycja lidera branży wciąż należy do Krakowa (blisko 93 tys. pracowników), w którym pracuje niemalże co czwarty zatrudniony w sektorze BSS w Polsce. Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa (83 tys. specjalistów).

Wrocław wyróżnia się wykwalifikowaną kadrą w obszarach finansowych, analitycznych i lingwistycznych, mocną stroną miasta są też profesjonaliści IT. Ma to bardzo duży wpływ na rozwój usług dla biznesu w naszym mieście. Wiele firm poszerzyło swoje struktury w ubiegłym roku, inwestując w nowe projekty, przejmując procesy z innych lokalizacji i powiększając zespoły. Także nowi inwestorzy zdecydowali się na wybór Wrocławia
Dagmara Jaworecka, division manager Grafton Recruitment we Wrocławiu.

Podwyżki i widełki wynagrodzeń BSS w 2023

Poza przyjętymi systemami wynagradzania pracowników w minionym roku 60 proc. ankietowanych przedsiębiorców z branży podwyższyła wynagrodzenia pracownikom w związku z rosnącą inflacją. W co drugiej firmie podwyżki nie przekroczyły 15 proc, tylko w co dziesiątej były wyższe, przy czym najwyższe zwiększenie pensji odnotowały firmy zatrudniające do 100 osób (15,4 proc. ankietowanych). Pozostałe 40 proc. firm nie wprowadziło podwyżek inflacyjnych.

Największy wzrost w sektorze BSS odnotowano w obszarach: IT – o 11,3 proc., administracji – o 10,5 proc., HR – o 9,5 proc. oraz finansów i bankowości – o 8,7 proc. Na kolejnych miejscach plasują się: marketing (6,7 proc. wzrostu), bankowość i usługi finansowe (6,1 proc. wzrostu) oraz sprzedaż i obsługa klienta (wzrost o 5,9 proc.).

Według przewidywań w pierwszym kwartale 2023 roku widełki wynagrodzeń w sektorze BSS utrzymają się na dotychczasowym poziomie lub wzrosną nie więcej niż o 15 proc. Warto zaznaczyć, że poziom wynagrodzenia oraz możliwość pracy zdalnej to dwa najważniejsze czynniki, którymi kierują się pracownicy. 64 proc. ankietowanych w przypadku zmiany pracodawcy oczekiwałoby zarobków wyższych o ponad 15 proc. względem obecnego wynagrodzenia.

Rosnąca liczba studentów szansą na skuteczniejsze rekrutacje BSS

Lokalizacja najprężniej działających centrów usług wspólnych w miastach, które są dużymi ośrodkami akademickimi działa korzystnie na rzecz sektora. Dla branży BSS studenci i absolwenci uczelni wyższych są jedną z najważniejszych grup, wśród których rekrutowani są pracownicy. Dlatego pozytywną informacją dla branży jest zatrzymanie wieloletniego spadku liczby studentów w Polsce – według GUS w roku akademickim 2022/2023 wzrosła ona o około 0,2 proc.

Choć w roku akademickim 2021/2022 liczba studentów we Wrocławiu była o 1,6 proc. mniejsza niż w poprzednim, pozostaje on silnym ośrodkiem naukowym. Atutem miasta są jedne z najlepiej ocenianych uczelni w kraju – Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Wrocławski.

Każdego roku wrocławskie uczelnie, kształcące na ponad 200 kierunkach: technicznych, humanistycznych, społecznych, filologicznych, przyrodniczych czy medycznych, kończy blisko 28 tys. absolwentów. Najwięcej spośród ponad 107 tys. studentów wybrało kierunki z grupy biznes i administracja – ponad 28 tys. oraz na kierunkach technicznych – blisko 20 tys.

W skali całego kraju obserwujemy już drugi rok z rzędu wzrost liczby studentów oraz trend dostosowywania oferty edukacyjnej uczelni wyższych do potrzeb rynku pracy. Przykładem może być coraz większy dostęp do kierunków w obszarze uczenia maszynowego, IoT czy zaawansowanej analizy danych. Jak podaje GUS, studenci w Polsce najchętniej wybierają kierunki biznesowo-prawne (22,6 proc.) oraz techniczne (14 proc.). W dłuższej perspektywie wpłynie to pozytywnie na dostępność poszukiwanych talentów
Michał Kramek, senior data analyst w Grafton Recruitment.

Praca zdalna i hybrydowa w branży BSS

Model pracy zdalnej jest - i będzie - istotnym czynnikiem wpływającym na wybór potencjalnego pracodawcy i chęć pozostania w obecnej pracy. W badaniu przeprowadzonym na potrzeby raportu „Business Services 2023” żaden z badanych pracowników nie wyraził chęci pracy w formule w pełni stacjonarnej, a aż 65% respondentów zadeklarowało, że w przypadku konieczności powrotu do stacjonarnego modelu pracy, będzie szukało nowego pracodawcy.

– Początek 2023 roku to finał trwających dwa lata prac i konsultacji w sprawie przepisów wprowadzających pracę zdalną do Kodeksu pracy. Z naszych analiz wynika, że 80 proc. firm nie przewiduje zmian w formule zatrudnienia w związku z wejściem w życie nowych regulacji. Tylko ok. 3 proc. badanych firm deklaruje w przyszłości rezygnację z pracy w pełni zdalnej na rzecz modelu hybrydowego – komentuje Ewa Michalska, dyrektor Operacyjna Grafton Recruitment.

Niemal 3/4 ankietowanych firm sektora BSS pracowało w ub. roku w formule hybrydowej, w modelu w pełni zdalnym 12 proc. Zgodnie z przewidywaniami tym roku będzie podobnie. Jednocześnie zaledwie 13,3 proc. przedsiębiorstw planuje pracę stacjonarną.

Firmy zapowiadające chęć powrotu do stacjonarnego systemu pracy, w zdecydowanej większości (60,9 proc.) nie planują podwyżek wynagrodzeń z tego tytułu. Tylko nieco ponad 8,7 proc. podniesie pensje wszystkich pracowników. 30,4 proc. liczy się z tym, że w wyniku decyzji o powrocie do biur część pracowników może zmienić miejsce zatrudnienia.

„Business Services 2023” to siódma edycja raportu Grafton Recruitment

Grafton Recruitment to międzynarodowa firma rekrutacyjna działająca od 1982 roku, specjalizująca się w rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne, kierownicze średniego i wyższego szczebla. Poprzez sieć dziewięciu lokalnych oddziałów w największych polskich miastach wspiera firmy i kandydatów w rekrutacjach w obszarze pracy stałej i tymczasowej, outsourcingu, IT contractingu i RPO.

Grafton Recruitment od 2018 roku jest częścią Gi Group Holding, międzynarodowej agencji pracy należącej do czołówki światowych liderów branży rozwiązań rekrutacyjnych, z biurami w 57 krajach w Europie, Azji, Afryce i Amerykach.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl