Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przez ostatni rok Ukraińcy założyli w Polsce 17,8 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych i ponad 4 tys. spółek kapitałowych. Większość nowych ukraińskich firm zlokalizowanych jest na Mazowszu (24 proc.), jednak Dolny Śląsk jest już na drugim miejscu (15 proc.) przed Małopolską (14 proc.) i Pomorzem (11 proc.). W naszym regionie powstało ponad 600 ukraińskich przedsiębiorstw, z czego około 75 proc. działa we Wrocławiu.
Założenie firmy w Polsce nie sprawia kłopotów Ukraińcom
Wśród ukraińskich firm, które zostały założone od marca 2022 r. do stycznia 2023 r., blisko jedna czwarta zajmuje się budownictwem, około 17 proc. jako przedmiot swojej działalności podało informację i komunikację, a 14 proc. pozostałą działalność usługową.
Założenie firmy w Polsce nie jest trudne dla Ukraińców. Pomógł mi mąż, dodatkowo kilka kwestii wytłumaczyli też znajomi. Jak w przypadku każdej działalności, na początku nie było łatwo, ale na szczęście dobrze znałam swoją branżę, więc sobie poradziłam. Co prawda sezon na zabiegi kosmetyczne przypada na miesiące wiosenne i letnie, ale i teraz nie narzekam. Choć muszę też przyznać, że zaszkodziła nam inflacja i wzrost kosztów prowadzenia działalności. Cały nasz zespół to Ukrainki, z których większość przyjechała do Polski, gdy zaczęła się wojna. Staram się pomagać im językowo, zwłaszcza w sprawach urzędowych. Teraz jest dużo łatwiej zatrudnić pracownika z Ukrainy niż to było rok temu. Przede wszystkim wszystko odbywa się dużo szybciej.Daria Sladka, właścicielka salonów kosmetycznych Sladka Beauty we Wrocławiu.
Wyjątkowo przedsiębiorcze Ukrainki
Jak wynika z danych CEiDG 41 proc. firm zarejestrowanych w ciągu ostatniego roku przez obywateli Ukrainy, założyły kobiety. Biorąc pod uwagę fakt, że wśród uchodźców, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny, było tylko 11 proc. mężczyzn w wieku produkcyjnym, okazuje się, że nowe działalności gospodarcze były zakładane również przez osoby, które przyjechały do Polski jeszcze przed 24 lutego 2022 roku.
Firmy założone przez kobiety prowadzą przede wszystkim działalność usługową (31 proc.), ale też zajmują się informacją i komunikacją (12 proc.), a także handlem oraz administrowaniem i działalnością wspierającą (10 proc.).
Natomiast przedsiębiorstwa zakładane przez mężczyzn związane są z budownictwem (37 proc.) informacją i komunikacją (21 proc.) oraz transportem i gospodarką magazynową (11 proc.).