wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Obywatele Ukrainy zakładają coraz więcej firm na Dolnym Śląsku. Najwięcej we Wrocławiu.
Daria Sladka, właścicielka dwóch salonów kosmetycznych we Wrocławiu Daria Sladka
Daria Sladka, właścicielka dwóch salonów kosmetycznych we Wrocławiu

Od marca 2022 r. osoby z obywatelstwem ukraińskim założyły w Polsce blisko 18 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, z czego ponad 600 na Dolnym Śląsku, głównie we Wrocławiu. Swoje firmy zakładają zarówno uchodźcy wojenni, jak i osoby, które mieszkały w Polsce jeszcze przed wybuchem wojny.

Reklama

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przez ostatni rok Ukraińcy założyli w Polsce 17,8 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych i ponad 4 tys. spółek kapitałowych. Większość nowych ukraińskich firm zlokalizowanych jest na Mazowszu (24 proc.), jednak Dolny Śląsk jest już na drugim miejscu (15 proc.) przed Małopolską (14 proc.) i Pomorzem (11 proc.). W naszym regionie powstało ponad 600 ukraińskich przedsiębiorstw, z czego około 75 proc. działa we Wrocławiu.

Założenie firmy w Polsce nie sprawia kłopotów Ukraińcom

Wśród ukraińskich firm, które zostały założone od marca 2022 r. do stycznia 2023 r., blisko jedna czwarta zajmuje się budownictwem, około 17 proc. jako przedmiot swojej działalności podało informację i komunikację, a 14 proc. pozostałą działalność usługową.

Założenie firmy w Polsce nie jest trudne dla Ukraińców. Pomógł mi mąż, dodatkowo kilka kwestii wytłumaczyli też znajomi. Jak w przypadku każdej działalności, na początku nie było łatwo, ale na szczęście dobrze znałam swoją branżę, więc sobie poradziłam. Co prawda sezon na zabiegi kosmetyczne przypada na miesiące wiosenne i letnie, ale i teraz nie narzekam. Choć muszę też przyznać, że zaszkodziła nam inflacja i wzrost kosztów prowadzenia działalności. Cały nasz zespół to Ukrainki, z których większość przyjechała do Polski, gdy zaczęła się wojna. Staram się pomagać im językowo, zwłaszcza w sprawach urzędowych. Teraz jest dużo łatwiej zatrudnić pracownika z Ukrainy niż to było rok temu. Przede wszystkim wszystko odbywa się dużo szybciej.
Daria Sladka, właścicielka salonów kosmetycznych Sladka Beauty we Wrocławiu.

Wyjątkowo przedsiębiorcze Ukrainki

Jak wynika z danych CEiDG 41 proc. firm zarejestrowanych w ciągu ostatniego roku przez obywateli Ukrainy, założyły kobiety. Biorąc pod uwagę fakt, że wśród uchodźców, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny, było tylko 11 proc. mężczyzn w wieku produkcyjnym, okazuje się, że nowe działalności gospodarcze były zakładane również przez osoby, które przyjechały do Polski jeszcze przed 24 lutego 2022 roku.

Firmy założone przez kobiety prowadzą przede wszystkim działalność usługową (31 proc.), ale też zajmują się informacją i komunikacją (12 proc.), a także handlem oraz administrowaniem i działalnością wspierającą (10 proc.).

Natomiast przedsiębiorstwa zakładane przez mężczyzn związane są z budownictwem (37 proc.) informacją i komunikacją (21 proc.) oraz transportem i gospodarką magazynową (11 proc.).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl