wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław w TOP 3 liderów rynku biurowego w Polsce w czwartym kwartale 2022 r. Raport PINK
Na zdjęciu widać biurowce przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu Skanska
Na zdjęciu widać biurowce przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu

Jest już znany TOP 3 największych graczy na regionalnym rynku biurowym w Polsce. Niespodzianki nie ma - Wrocław jest wśród liderów. Prezentujemy największe inwestycje na wrocławskim rynku biurowym. Ta branża przyciąga nowych inwestorów a to kolejne miejsca pracy w stolicy Dolnego Śląska.

Reklama

Eksperci wiedzą to najlepiej: to zawsze jest oczekiwana publikacja. Powstaje na podstawie informacji największych firm doradczych działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zobacz jak wypada Wrocław na rynku biurowym w Polsce w czwartym kwartale 2022 r. 

Rynek biurowy we Wrocławiu: IVQ 2022 r.

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za czwarty kwartał 2022 roku.

W tym raporcie źródłem informacji są firmy doradcze, działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cushman& Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills), a podsumowanie dotyczy istniejących biur, nowych obiektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz biur niewynajętych.

Na koniec czwartego kwartału 2022 roku całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły 6 438 100 mkw.

Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) pozostawały Kraków (1 708 000 mkw.), Wrocław (1 328 000 mkw.) oraz Trójmiasto (1 012 100 mkw.).

Największe transakcje na rynku nieruchomości

Do największych transakcji zawartych w czwartym kwartale 2022 zaliczamy: renegocjację kontraktu poufnego najemcy z branży finansów i bankowości w budynku Green Day we Wrocławiu (14 500 mkw.), nowa umowa najmu London Stock Exchange Group w 3T Office Park w Gdyni (8300 mkw.) oraz odnowienie umowy najmu poufnego najemcy z branży finansów i bankowości we wrocławskim budynku Pegaz (5700 mkw.).

W których miastach najchętniej wynajmowane są biura?  

Na koniec czwartego kwartału 2022 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz pozostawało 985 100 mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada stopie pustostanu na poziomie 15,3% (wzrost o 0,1 p.p. kw./kw. oraz wzrost o 1,2 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku). Najwyższy współczynnik pustostanów odnotowano w Łodzi – 21,0%, najniższy w Szczecinie – 5,8% (jedyne miasto ze stopą pustostanów poniżej 10,0%).

Całkowita powierzchnia transakcji najmu zarejestrowanych w czwartym kwartale 2022 roku wyniosła 174 700 mkw., co jest wartością o 65% większą niż w kwartale ubiegłym i o 19% mniejszą niż w analogicznym okresie 2021 roku. Najwięcej powierzchni zostało wynajęte w Krakowie (65 300 mkw.), we Wrocławiu (52 800 mkw.) i w Gdańsku (14 000 mkw.).

Nowe biura we Wrocławiu i biurowiec sprzedany za 100 mln euro

W 2022 r. we Wrocławiu doszło do rekordowej transakcji na rynku biurowym. Kompleks MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich sprzedano za ponad 100 mln euro. To największy oddany w 2022 roku do użytku, biurowiec we Wrocławiu. Tym samym inwestycja Echo Investment powiększyła wrocławski rynek biurowy o ponad 36 tys. mkw. powierzchni. Zobacz, kto już pracuje w MidPoint71.

Przy Powstańców Śląskich powstaje wrocławskie city i business center

MidPoint71, położony tuż obok powstającego Centrum Południe, to potężny kompleks biurowy, w którym obecnie budowany jest budynek liczący 17 pięter, które pomieszczą ponad 21 tys. mkw. powierzchni biurowej, tarasy dla najemców czy boisko do koszykówki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl