Spółka BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego we Wrocławiu rozpoczęła produkcję nowych modeli lodówek z inteligentną technologią Home Connect. Na jakie nowości mogą liczyć klienci?
Andreas Marek, dyrektor BSH we Wrocławiu: – Firma od miesięcy przygotowywała się do startu produkcji nowych modeli. Pomimo trudnego okresu pandemii, wszystkie prace zakończyły się powodzeniem.
Kolejne chłodziarko-zamrażarki, których produkcja właśnie się rozpoczęła, są wyposażone w innowacyjne rozwiązania. Wolnostojące lodówki z oddzielnym zamrażalnikiem mają dwie hermetyczne szuflady VitaFresh. To rozwiązanie zdecydowanie wydłuża okres świeżości przechowywanej żywności. W górnej szufladzie temperatura może zostać obniżona do 0 °C, co stwarza idealne warunki dla mięs i ryb. Dolna szuflada ze specjalnie ukształtowanym dnem pozwala z kolei na regulację wilgotności powietrza i jest przeznaczona do przechowywania owoców i warzyw. System NoFrost chroni zamrażalnik przed lodem i szronem.
Nowe lodówki Bosch i Siemens z Wrocławia będą też wyposażone w technologię Home Connect. Specjalna aplikacja umożliwia zdalne monitorowanie i sterowanie lodówką za pomocą smartfonu. Home Connect pozwala na kontrolowanie temperatury, dostosowanie oświetlenia w lodówce czy przeprowadzenie przez Serwis Fabryczny jej zdalnej diagnostyki.
CookControl, Home Connect, VitaFresh, NoFrost, samooczyszczenie piekarnika
Nowoczesne rozwiązania znajdziemy także w produkowanych we Wrocławiu piekarnikach i kuchenkach?
– Nasze piekarniki wyposażone są w technologię pyrolizy, dzięki której nie trzeba martwić się o ich czyszczenie. Wystarczy włączyć funkcję samooczyszczenia, aby piekarnik uruchomił automatyczny program. Wnętrze piekarnika rozgrzewane jest do wysokiej temperatury, która sprawia, że resztki żywności pozostałe wewnątrz spalają się na popiół. Potem wystarczy po prostu wytrzeć jego wnętrze.
Nasze piekarniki i kuchenki mają także inteligentne rozwiązania, na przykład technologię cookControl. To automatyczne programy pomocne w perfekcyjnym przygotowaniu mięs, ryb czy warzyw. Wszystko, co trzeba zrobić, to wybrać danie i wprowadzić jego wagę. Piekarnik zajmie się resztą.
Rośnie znaczenie wrocławskich zakładów BSH. To już nie tylko produkcja, ale i badania
– Zaczynaliśmy od produkcji urządzeń. Teraz, w coraz szerszym zakresie, we Wrocławiu prowadzone są prace badawczo-rozwojowe. W przyszłości planujemy, że ten obszar będzie zyskiwał na znaczeniu. Jeżeli chodzi o chłodnictwo, to już teraz nowoczesne rozwiązania technologiczne opracowywane są we Wrocławiu. Innowacje stosujemy także w procesie produkcji, wykorzystujemy m.in. autonomiczne roboty, które transportują materiały.
BSH Wrocław: Bosch, Siemens, NEFF, Costructa, Balay
Produkcja BSH we Wrocławiu to…
– BSH we Wrocławiu ma dwa zakłady, które produkują przede wszystkim sprzęt naszych globalnych marek: Bosch, Siemens, ale też lokalnych marek należących do BSH: NEFF, Costructa, Balay. W jednej fabryce produkowane są lodówki i chłodziarko-zamrażarki. W drugiej piekarniki. Rocznie jest to około miliona sztuk tych urządzeń. Trafiają one w większości na rynek Europy Zachodniej, w tym Polski. BSH we Wrocławiu to jednak przede wszystkim wspaniały zespół zaangażowanych pracowników z ogromną energią do pracy.
Jak wrocławski BSH radzi sobie w czasach pandemii koronawirusa?
– Na początku pandemii mieliśmy krótką przerwę produkcyjną koniczną na dostosowanie się do nowych warunków sanitarnych. Potem szybko ruszyliśmy z produkcją. W czasie pandemii cała branża AGD zanotowała wzrost z tego powodu, że ludzie zaczęli spędzać o wiele więcej czasu w domach więc postanowili zapewnić sobie lepszy komfort np. w kuchni. W czasie, gdy restauracje były zamknięte zaczęliśmy o wiele więcej gotować i zamiast np. podróżować, kupowaliśmy nowy sprzęt AGD. Czytaj także: BSH rozpoczyna szczepienia pracowników.
BSH Wrocław: praca i zatrudnienie
Budowa dwóch nowych zakładów BSH przy ul. Żmigrodzkiej trwała od marca 2016 r. do sierpnia 2017 r. Powstały one w halach pamiętających czasy Wrozametu, a później upadłego Fagor Mastercooka. Gdy koncern zaczynał we Wrocławiu, deklarował zainwestować 120 mln zł i zatrudnić ok. 500 osób.
– Te liczby znacznie się zmieniły. Dziś jest to 120 mln, ale euro i mamy prawie 1500 pracowników. Wszystkie prace budowalne już niemal się zakończyły. Na terenie firmy powstało Centrum Domowych Inspiracji. Można tam obejrzeć naszą ofertę produktową i uzyskać fachowe doradztwo. Ma tam swój punkt również nasz serwis fabryczny. Mamy także nowoczesne centrum logistyczne z linią kolejową. Teraz rozwijamy produkcję. Docelowo chcemy wytwarzać dwa miliony sztuk lodówek i piekarników rocznie. Ze względu na rozwój fabryk obecnie poszukujemy około 100 dodatkowych pracowników. W najbliższych latach zatrudnienie będzie rosło.
BSH a wcześniej Wrozamet i Fagor Mastercook
Do historii zakładów AGD przy Żmigrodzkiej chętnie nawiązujecie. Świadczą o tym m.in. duże fotosy z archiwalnymi zdjęciami jeszcze z czasów Wrozametu, które można zobaczyć, wchodząc na teren firmy (na zdjęciu poniżej).
– Dla nas to bardzo ważne. Świadczy o tradycji w produkcji sprzętu AGD w tym miejscu. Zatrudniamy osoby, które pracowały tutaj w poprzednich firmach, to doskonali fachowcy. Też znam historię tego miejsca. Wiem na przykład, że budynek, w którym rozmawiamy, ze względu na kolor elewacji nazywany był „niebieski” i tak wciąż go określamy, chociaż wygląda już inaczej.
BSH podkreśla, że zawsze tam, gdzie ma swoje zakłady, wspiera lokalną społeczność. Jak to robicie we Wrocławiu?
– Od początku powstania zakładów przy Żmigrodzkiej pomagaliśmy Fundacji Tobiaszki na wrocławskich Karłowicach, która pracuje z dziećmi. Nasi pracownicy zbierali pieniądze m.in. dla wrocławskiej Fundacji Fizjotriterapia, która pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami. W czasach pandemii firma BSH w ramach akcji #BoschwPogotowiu przekazała placówkom medycznym walczącym z koronawirusem sprzęt AGD o wartości miliona złotych. Posadziliśmy około 100 drzew oraz wybudowaliśmy 600 metrów ścieżki rowerowej i chodnika w pobliżu naszych fabryk przy ulicy Żmigrodzkiej. Identyfikacja z miastem jest dla nas bardzo ważna. Także w kolejnych latach nasze społeczne działania będą kontynuowane.
Andreas Marek szefem wrocławskich zakładów BSH jest od stycznia 2019 r. Ma 44 lata i pochodzi z okolic Traunreut na południu Niemiec, gdzie w zakładzie BSH pracował jego tata. Jak mówi, jest typowym pracownikiem BSH, którzy często od pokoleń są związani z firmą.
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu BSH Home Appliances Group. BSH posiada w Polsce sześć fabryk.
- W trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w podrzeszowskim Głogowie Małopolskim małe AGD.
- BSH w Polsce oprócz produkcji posiada centra usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie w takich obszarach, jak: usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy.
- BSH w Polsce rozwija Centra Badań i Rozwoju w Łodzi i w Rzeszowie oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce.
BSH Home Applianes Group została utworzona w 1967 r. wspólnie przez Robert Bosch GmbH (Stuttgart) oraz Siemens AG (Monachium). Od stycznia 2015 r. w całości należy do Grupy Bosch.
W ciągu swojej półwiecznej historii z niemieckiego, lokalnego eksportera stała się drugim największym producentem AGD na świecie. Z osiągniętym w 2020 r. łącznym obrotem o wartości około 13,9 mld euro i zatrudnieniem 60 000 pracowników, BSH jest europejskim liderem w branży AGD.