wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 6 MAJA]

Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 6 MAJA]

Redakcja www.wroclaw.pl,

– W przyszłym tygodniu planujemy uruchomienie pierwszych żłobków i przedszkoli. Przygotowując placówki rozwozimy  środki czystości i zbieramy od rodziców informacje, kto jest zainteresowany oddaniem do nich swoich pociech – mówi prezydent Jacek Sutryk w codziennym raporcie.

Reklama

Statystyki:

Dolny Śląsk

  • 1789 - liczba zakażonych (20 dzisiaj),
  • 57 - liczba zgonów (0 dzisiaj).

Polska

  • 14 740 - liczba zakażonych (311 dzisiaj),
  • 733 - liczba zgonów (18 dzisiaj).

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 16,1 tys. testów. W liczbie testów na milion mieszkańców Polska jest na 71 miejscu! Na świecie przed Polską są m.in. Białoruś, Wenezuela i Azerbejdżan, a liczba aktywnych przypadków niestety rośnie.Minister Łukasz Szumowski w radiu RMF FM, przyznał, że testów jest za mało, ale winę za to zrzucił na lekarzy i szpitale: „Oby lekarze testowali więcej: siebie, swoich kolegów, koleżanki, personel techniczny, medyczny, bo wtedy wyłapiemy szybciej tych, którzy mogą mieć wirusa”.

Testujemy autobus eCitaro

Dzisiaj specjalny raport z elektrycznego autobusu eCitaro, który kierowcy będą testować przez miesiąc. W czwartek, 7 maja rano wrocławianie mogą go zobaczyć na liniach 111 i 143, a po południu na linii 111.ECitaro to nie tylko autobus z napędem elektrycznym, ale pojazd zupełnie nowej generacji. Posiada m.in. czujniki obciążenia osi, które rejestrują dane i przesyłają informacje o liczbie pasażerów. Umożliwia to odpowiednie automatyczne ustawienie temperatury wnętrza.

MPK Wrocław na ten moment posiada w swojej flocie 167 autobusów spełniających surowe przepisy normy spalania EURO6. Łącznie dysponuje 329 autobusami, a także setką pojazdów podwykonawców, które posiadają w swojej flocie wyłącznie autobusy spełniające te normy.W zeszłym roku MPK testowało autobusy nieemisyjne, takie jak Mercedes-Benz Conecto NGT i Solaris Urbino 12 Electric. Dzisiaj testujemy eCitaro i pracujemy nad pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania na zakup zeroemisyjnych autobusów. Ale dziś jesteśmy w autobusie dlatego, że mamy ważne newsy dotyczące komunikacji miejskiej.

Wracamy do roboczego rozkładu jazdy 

Mamy rekord! Jeszcze nigdy w historii Wrocławia nie było na trasach tak wielu autobusów i tramwajów równolegle. Dokładnie 603 pojazdy! Łącznie, zgodnie z planem, kursują dziś 393 autobusy i 210 tramwajów. Na wprowadzenie tych ogromnych zmian, czyli stworzenie całkowicie nowego rozkładu mieliśmy dosłownie kilka dni. Skoncentrowaliśmy się na tym, aby w szczycie autobusy i tramwaje kursowały dziś co 12 minut, a poza szczytem co 15-20 minut. Udało się!To fakty i powód do dumy. Także dlatego, że rozwój komunikacji miejskiej to mój priorytet. Chcę, aby wrocławianie mieli możliwość szybkiego, komfortowego i niezawodnego poruszania się po mieście. Dlatego budujemy nowe trasy, dlatego remontujemy torowiska i unowocześniamy tabor. W ciągu niespełna dwóch lat na ulice wyjechało blisko 200 nowych autobusów! Dzięki tym inwestycjom 85 proc. wrocławskich autobusów ma klimatyzację a wiek naszego taboru spadł do niecałych 5 lat. Działamy!

Koronawirus w Polsce i na świecie

  • Górnicy: Niepokojące informację przekazał dziś rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak powiedział: „Łącznie na Śląsku jest już ponad 400 zakażonych górników, mamy też do czynienia z zakażeniami w rodzinach górniczych”.Przekazał też, że główny inspektor sanitarny udaje się na Śląsk, by koordynować działania stacji sanitarno-epidemiologicznych.
  • Nowa Zelandia: bardzo ciekawy przykład z Nowej Zelandii. Ten kraj, drugi po Chinach, ogłosił, że opanował sytuację z wirusem. Jak donosi tygodnik „Polityka”: m.in. na miesiąc objęto kwarantanną wszystkich mieszkańców kraju, a ważnym elementem walki z wirusem było śledzenie ścieżek jego rozprzestrzeniania się. Zachęcano mieszkańców, by prowadzili „dzienniczki kontaktów”, prosząc by ograniczali kontakty do najbliższych. W efekcie 80 proc. kontaktów każdego nowego chorego było szybko ustalanych. Po 5 tygodniach Nowa Zelandia wyszła na prostą. Ciekawostka. W Nowej Zelandii Pani premier prowadzi codzienne raporty prosząc o dyscyplinę mieszkańców swojego kraju.
  • Francja: Koronawirus rozprzestrzeniał się w Europie już w grudniu – odkryli francuscy naukowcy. Do tej pory świat nauki za pierwszy przypadek koronawirusa uważał ten zgłoszony przez Chiny do WHO pod koniec ubiegłego roku. Natomiast w Europie – jak dotychczas sądzono – wirus miał być aktywny dopiero od stycznia. W wyniku badań okazało się, że jeden z pacjentów – pochodzący z Algierii 42-latek – był zakażony koronawirusem już w drugiej połowie grudnia, czyli na miesiąc przed ogłoszeniem pierwszego przypadku zachorowania nad Sekwaną.

Zobaczcie więcej: Koronawirus na świecie raport 6 maja

Akcja „Pierwsza Linia”

Coraz częściej ratownicy medyczni, lekarze alarmują, że spotykają się z agresją słowną ze strony sąsiadów, szykanami. Ludzie w obawie o swoje zdrowie uważają, że personel medyczny, który ratuje to zdrowie, może ich zarazić. Wstyd, to się nie mieści w głowie! Powstała nawet akcja pod hasłem "Pierwsza Linia", w ramach której środowisko grafików przygotowuje plakaty i materiały graficzne, wspierające medyków. Dziękuję inicjatorom, niezmiennie dziękuje białemu personelowi, a do tych, którzy tak się zachowują mówię wprost: wstydźcie się!

Nowy pododdział w szpitalu przy ul. Chałubińskiego

W szpitalu przy ul. Chałubińskiego powstał specjalny pododdział.

Leczeni w nim będą chorzy na koronawirusa z ostrą niewydolnością oddechową. W nowym pododdziale znajduje się 8 stanowisk intensywnej terapii, z możliwością rozszerzenia do 14 łóżek. Remont i przystosowanie budynku realizował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. To wspólny projekt wojewody dolnośląskiego, Uniwersytetu Medycznego oraz USK we Wrocławiu.

Mobilny punkt do wykonywania testów

Mamy we Wrocławiu kolejny mobilny punkt do wykonywania testów na obecność koronawirusa. Kilka dni temu mówiłem Wam o takim punkcie znajdującym się na parkingu Stadionu Wrocław, a dziś kolejny punkt typu Drive&Go-Thru rozpoczął funkcjonowanie przy ul. Ziębickiej na terenie bazy Pogotowia Ratunkowego. Uruchomił go Wrocławski Oddział laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA, który wraz z partnerami finansuje całe przedsięwzięcie. Bezpłatne badania mogą tam wykonywać przedstawiciele personelu medycznego, a pozostałe osoby mogą się przebadać odpłatnie.Przypominam, że my także dokładamy się bezpłatnych testów dla medyków w punkcie działającym od poniedziałku przy Stadionie Wrocław. Szczegóły na portalu wrocław.pl.

Wsparcie dla obcokrajowców

Prawie każdego dnia docierają informacje, że kolejni obcokrajowcy potrzebują pomocy, ponieważ z dnia na dzień stracili pracę, co spowodowało, że zostali bez środków do życia. W obecnej sytuacji mają bardzo ograniczone możliwości powrotu do swojej ojczyzny.

I mając to na uwadze powstała grupa, która pomaga. My możemy pomóc tej grupie, albo wpłacając pieniądze na ich działania, albo zgłosić się do nich, by otrzymać zadanie pomocowe. Mogę Wam powiedzieć bo jestem z tego bardzo dumny, że inicjatorką akcji jest Sara Blejwas, która na co dzień pracuje w naszym Biurze Współpracy z Zagranicą. 

Rusza rekrutacja do żłobków i przedszkoli

Już wkrótce rusza rekrutacja do żłobków, w tym do naszego nowego żłobka przy ul. Sygnałowej, który planujemy otworzyć już 1 września. Miejsce znajdzie tam 220 dzieci w siedmiu oddziałach. Każda sala dla dzieci będzie miała własną szatnię i łazienkę. W budynku będzie także filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, oprócz żłobka przebudowaliśmy także fragment ulicy Sygnałowej. Koszt żłobka i przebudowy ulicy to w sumie ok. 20 mln zł.Rekrutacja do żłobków jest ciągła, ale raz w roku robimy jeden duży nabór na miejsca wolne od września. Pierwszym etapem naboru będzie, już w ten piątek 8 marca, wstrzymanie systemu na ok. 2,5 tygodnia, po to by wprowadzić m.in. właśnie nowe miejsca. Po uruchomieniu systemu rodzice będą już widzieć nowe miejsca i będą mogli się na nie rekrutować.

Uruchamianie pierwszych żłobków i przedszkoli

I teraz ta informacja, na którą czekacie: w przyszłym tygodniu planujemy uruchomienie pierwszych żłobków i przedszkoli. Przygotowując placówki rozwozimy  środki czystości i zbieramy od rodziców informacje, kto jest zainteresowany oddaniem pociech do placówek. To dalej jest niewielka grupa – około 30 proc.Pracujemy nad tym by sukcesywnie otwierać nasze placówki, ale zobaczcie z jakimi wyzwaniami musimy sobie radzić: np. w wytycznych GIS jest mowa o tym, że personel w razie konieczności powinien być wyposażony w środki ochrony osobistej , w tym np. w fartuchy podczas wykonywania czynności higienicznych u dzieci. To są środki jednorazowe, więc wyobraźmy sobie ile razy Panie będą musiały takie fartuchy zakładać podczas jednego dnia w żłobku! Inny przykład? – Rodzice przyprowadzający dzieci powinni zachować minimum dwa metry dystansu od pracowników. Jak w praktyce wyglądać powinno zatem przyprowadzenie raczkującego dziecka do żłobka? Fikcja – mówiłem już o tym, ale pracujemy, żeby bezpiecznie otworzyć nasze placówki dla dzieci.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem.We Wrocławiu jest obecnie ok. 7800 miejsc w żłobkach, w tym 5258 to miejsca, które są finansowane lub dofinansowane przez miasto. Do rekrutacji wystawimy w sumie ok. 3150 miejsc. Wskaźnik objęcia opieką wynosi we Wrocławiu 46% przy średniej dla Polski 25% a dla krajów UE 35,1%.

Dzisiaj Centrum Zarządzania Kryzysowego do naszych przedszkoli i żłobków przekazało:

  • 80 000 rękawic,
  • ponad 20 000 maseczek ochronnych,
  • prawie 1 100 przyłbic i gogli ochronnych,
  • ponad 200 kombinezonów i fartuchów fizelinowych.

Oczywiście na bieżąco, zgodnie z zapotrzebowaniem, realizowane są zamówienia dla służb, inspekcji i straży.

PIT – jest czas na korektę

Przypominam wam o tym, że wraz z końcem kwietnia wasze zeznania PIT-37, PIT-38 (czyli m.in. umowy o pracę czy dzieło) zostały automatycznie zaakceptowane w serwisie Twój e-PIT, jeśli samodzielnie ich nie złożyliście. Jeśli jednak nie udało się wam wysłać ich z wrocławskim adresem zamieszkania i przy wyborze wrocławskiego urzędu skarbowego, to możecie jeszcze to zmienić. Na korekty macie czas do 1 czerwca – zupełnie za darmo. 

Od Ciebie zależy Wrocław jaki znasz i lubisz – to się nie zmienia i nadal możecie rozliczyć PIT we Wrocławiu.

Rocznica aktu kapitulacji Breslau

75 lat temu (6 maja) we Wrocławiu w Villi Colonia przy ul. Rapackiego 14 podpisano akt kapitulacji Breslau. Decyzją Karla Hanke - Festung Breslau miał się bronić do upadłego bez względu na koszty.

Przepiękne milionowe wówczas miasto w niespełna 3 miesiące przemieniono w morze gruzów i morze łez. Festung Breslau był oblężony i bronił się 80 dni, najdłużej ze wszystkich miast niemieckich. Wreszcie 6 maja 1945, 6 dni po śmierci Hitlera, 4 dni po upadku Berlina, w Villi Colonia podpisano akt kapitulacji.

Rocznica Śląska Wrocław

Dziś obchodzimy też rocznicę, o której z pewnością pamiętają wszyscy sympatycy piłkarskiego Śląska Wrocław. Otóż dokładnie 8 lat temu, 6 maja, na boisku Wisły, nasz wrocławski Śląsk świętował po raz drugi w historii zdobycie tytułu mistrza Polski. Oczywiście, trzymamy kciuki, aby niebawem nasi piłkarze powtórzyli ten wyczyn.

Czy to będzie ten sezon, tego nie wiemy, ale wiemy jedno, że dziś PZPN wydał stosowną decyzję, w której pozwolił WKS-owi na rozpoczęcie grupowych treningów. Zatem wydaje się, że powrót zawodowego sportu jest coraz bliżej.

Polityka

Bardzo kreatywnie do tematu wyborów korespondencyjnych podszedł senator Marek Borowski. Otóż odegrał ze stoperem w ręku całą procedurę otwierania potencjalnej koperty z głosem. Całość czyli, rozcięcie koperty, wyciągnięcie karty oraz oświadczenia, sprawdzenie podpisu, numeru PESEL oraz sprawdzenie okręgu wyborczego zajęło mu 1,5 minuty. Następnie zakładając większą sprawność osób, które miałyby te głosy liczyć przyjął, że cała procedura z jednym głosem zajęłaby 1 minutę.Zakładając, że w przykładowym Krakowie udział w wyborach wzięłoby 240 tys. osób to na przeliczenie głosów potrzeba 240 tys. minut – co daje 4 tysiące godzin, pracując po 24 godziny na dobę, to 166 dni! Zakładając, że w komisji może być maksymalnie 45 członków komisji to  będą liczyć głosy 11 dni po 24 godziny na dobę. Absurd. Panu senatorowi gratuluję pomysłu na przedstawienie fikcji głosowania korespondencyjnego na taką skalę!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl