wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Kolejne stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19 we Wrocławiu

Kolejne stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19 we Wrocławiu

Monika Dubec,

W szpitalu przy ul. Chałubińskiego powstał pododdział w ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Leczeni w nim będą chorzy na koronawirusa z ostrą niewydolnością oddechową.

Reklama

W nowym pododdziale jest 8 nowych stanowisk intensywnej terapii, z możliwością rozszerzenia do 14 łóżek. Decyzję o jego utworzeniu wydał wojewoda dolnośląski.

– To jest bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, ponieważ stanowisk intensywnej terapii do leczenia pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 jest mało. Będziemy leczyć najcięższe przypadki COVID-19, również takie, które będą wymagały stosowania aparatu ECMO do pozaustrojowego utlenowania krwi – mówi prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

Remont i przystosowanie budynku realizował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. 1,5 mln zł w formie dotacji celowej zobowiązał się przekazać wojewoda dolnośląski.

Oficjalne otwarcie pododdziału, źródło: USK

Dr Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreśla, że szpital dysponuje wyspecjalizowaną kadrą, która będzie delegowana do pracy w pododdziale.

– Przekazaliśmy także część sprzętu z innych oddziałów w ramach naszych możliwości sprzętowych. Aby w pełni doposażyć obiekt, część aparatury ufundowali darczyńcy – podkreśla.

M.in. firma AB, w ramach akcji #AByrazem, przekazała dwa najnowocześniejsze respiratory. Fundacja Santander Bank Polska kupiła trzy podobne urządzenia, a kolejne dwa Polpharma. Z kolei zakup łóżek sfinansował Santander Consumer Bank, natomiast Fundacja Uniwersytetu Medycznego ufundowała siedem kardiomonitorów.

Nowy pododdział to wspólny projekt wojewody dolnośląskiego, Uniwersytetu Medycznego oraz USK we Wrocławiu.

Zobacz także: Nowoczesny respirator dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl