wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Wraca mobilny punkt badań na obecność koronawirusa przy Stadionie Wrocław [WIDEO]

Wraca mobilny punkt badań na obecność koronawirusa przy Stadionie Wrocław [WIDEO]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Mobilny punkt pobrań próbek stanie przy Stadionie Wrocław
Mobilny punkt pobrań próbek stanie przy Stadionie Wrocław

Od poniedziałku, 17 sierpnia, na parkingu przy Stadionie Wrocław działalność wznowi mobilny punkt pobierania próbek do badań na obecność SARS-CoV-2.

Reklama

Punkt otwarty będzie w dni powszednie od 8.00 do 12.00. To punkt typu „drive-thru”, wjazd wyłącznie bramą „A” od strony Al. Ślaskiej.

Wiosną z badania skorzystało kilka tysięcy osób. Organizatorzy przebadali ponad 3000 chętnych, w tym – dzięki wsparciu prezydenta Jacka Sutryka, MPWIK SA oraz znanych wrocławskich prywatnych klinik – setki wrocławskich medyków za darmo.

Jak to działa?

Wymazy pobierane są bez wysiadania z samochodu, po uchyleniu szyby. Wcześniej każdy chętny musi wypełnić formularza zgody na badanie oraz wylegitymować się dowodem osobistym. Jednorazowe długopisy po wypełnieniu formularza zostaną w samochodzie badanego.

Pracownicy punktu są zabezpieczeni w profesjonalny sposób, w kombinezony ochronne, specjalne maski, gogle oraz przyłbice.

W sprowadzeniu deficytowych w tej chwili środków ochrony pomógł jeden z wrocławskich dystrybutorów sprzętu medycznego, firma Halo-farm. Po każdym pobraniu następuje dezynfekcja rąk oraz zmiana rękawic na nowe. Samo pobranie trwa kilkanaście sekund, nie jest bolesne, następuje przy użyciu specjalnej żelowej wymazówki, którą z nosa lub gardła pobiera się znajdującą się tam wydzielinę oraz złuszczone komórki. Tak pobrana próbka trafia do próbówki, a następnie przewożona jest do laboratorium. 

Organizatorzy zapowiadają, że istnieje możliwość badań wyjazdowych dla większej grupy osób, np. w zakładach pracy i urzędach.

Wynik nawet w tym samym dniu

Analiza genetyczna będzie wykonywana tzw. metodą real-time PCR (RT-qPCR). Jest to jedyna metoda rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, charakteryzująca się wysoką czułością i specyficznością bliską 100%.

Zastosowana metoda pozwala na wykrycie infekcji nawet jeżeli badana osoba przechodzi ją bezobjawowo, zapewniają organizatorzy.

Wynik, na życzenie badanego, będzie również wystawiany w języku obcym – angielskim, niemieckim rosyjskim, czeskim i ukraińskim. Taką potrzebę trzeba zgłosić personelowi przed wykonaniem testu i zostanie to zaznaczone na druku skierowania. Organizatorzy deklarują, że będą chcieli skrócić czas od pobrania do wyniku z dotychczasowych 24-36h i generować wyniki jeszcze tego samego dnia.

Badania odpłatne

Badania wykonywane są bez rejestracji, wystarczy podjechać do punktu i na miejscu dopełnić formalności bez wysiadania z auta. Wymazy będą pobierane także tym, którzy zgłoszą się do punktu pieszo lub na rowerze.

Przepustowość laboratorium to około 100 testów na dobę i tyle osób będzie badanych każdego dnia. Osoby, które zgłoszą się po wyczerpaniu tego limitu, będą zapisywane na kolejny dzień i przyjmowane jako pierwsze. Badanie można opłacić na miejscu bezdotykowo kartą lub odliczoną gotówką. Cena badania to 470 zł.

Więcej szczegółów na www.testcovidwroclaw.pl

Punkt działał od maja do czerwca, teraz wraca

Wiosną w mobilnym punkcie badania próbek na obecność koronawirusa, który działa przy Stadionie Wrocław przebadano już tysiąc pacjentów. - Średnio dziennie wykonujemy od 70 do 120 testów. 70 procent z nich to testy medyków, które wykonywane są tutaj pro bono. Około 20 procent, to osoby pracujące za granicą albo chcące przekroczyć granicę. Jadąc np. do Czech, czy Austrii potrzebują specjalnego zaświadczenia. Reszta to ludzie, którzy podejrzewają, że mogli mieć kontakt z osobą zakażoną - wylicza Marcin Halbersztadt z przychodni Medfemina, inicjator powstania punktu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl