4. Od 15 lutego zmiany w przepisach dotyczących kwarantanny
szczepienia przeciw COVID-19, zdjęcie ilustracyjne fot. www.wroclaw.pl
szczepienia przeciw COVID-19, zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianach, które wejdą w życie od 15 lutego. Zniesiona zostaje kwarantanna z kontaktu oraz kwarantanna przyjazdowa.

Według ministra zdrowia, wysoka liczba zakażeń nie przekłada się na liczbę hospitalizacji. Obecnie na walkę z COVID-19 przeznaczonych jest około 30 tys. łóżek. W najbliższych dniach 5 tys. z nich powróci do systemu leczenia pozostałych chorób i schorzeń.

Zmieniają się zasady dotyczące kwarantanny:

• Od 15 lutego izolacja osób zakażonych koronawirusem będzie trwać 7 dni.
  • Kwarantanna na współdomowników osób zakażonych będzie nałożona wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Oznacza to, że izolacje i kwarantanny będą naliczane równolegle. Osoby zaszczepione mogą skrócić kwarantannę poprzez negatywny wynik testu.
  • Od 10 lutego zniesiona zostanie kwarantanna z kontaktu, czyli nie trafią na nią osoby wskazane na podstawie wywiadu epidemiologicznego.
  • Od 11 lutego zniesiona zostanie również kwarantanna przyjazdowa. Dotyczyć będzie wyłącznie osób, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID-19.

Uczniowie szybciej wrócą do szkół - MEN skraca okres nauki zdalnej

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało natomiast, że o tydzień przyspieszony zostanie powrót do nauki stacjonarnej w klasach 5-8 i w szkołach ponadpodstawowych. Koniec nauki zdalnej i powrót do ławek zaplanowano na 21 lutego.