wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Mon chéri Soviétique” – wystawa Karola Radziszewskiego w Studio BWA

Karola Radziszewskiego kojarzą we Wrocławiu nie tylko bywalcy galerii, ale także galerii handlowej, bo jego mural „Faeton, Amor, Hermes” zdobi jedną ze ścian Renomy. Tym razem artysta pokaże w Studio BWA swój film „Mon chéri Soviétique” oparty na autentycznych fotografiach żołnierzy radzieckich stacjonujących w peerelu na Dolnym Śląsku. Start wystawy 27 listopada na Ruskiej 46a (III p.).

Reklama

Mon chéri Soviétique

Żołnierze sowieccy, którzy stacjonowali w koszarach na Dolnym Śląsku zostali uwiecznieni w znakomitym spektaklu „Ballada o Zakaczawiu” Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, czy filmie „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka. Trochę inną historię związaną z obecnością żołnierzy przypomina Karol Radziszewski, który przywołuje odnalezione przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa archiwa, czyli kilkaset kolorowych fotografii. Przedstawiają opuszczających Polskę, ostatnich żołnierzy sowieckich, którzy pozują mając w tle wrocławskie atrakcje (zoo, sedesowce) ubrani w mundur z karabinami, ale chętnie zdejmują kurtki od mundurów, a do ręki biorą polne kwiaty. Są swobodni, zadowoleni, wkrótce (17 września 1993 roku) opuszczą Polskę i wrócą do swoich państw. 

Mon chéri Soviétique. Wystawa Karola Radziszewskiego

Mon chéri Soviétique. Wystawa Karola Radziszewskiego

Wystawa
Termin od 27 listopada 2021 19:00 do 19 lutego 2022 16:00

Miejsce Galeria Studio BWA Wrocław

Zobacz

Niezwykłe archiwum początkiem dyskusji o męskości

Po piętnastu latach tematem wojskowych koszarów zainteresował się Karol Radziszewski. W filmie „Mon chéri Soviétique” analizuje postać żołnierza, choć niekoniecznie stojącego na straży polskich granic, ale żołnierza rozbrojonego, który nie waha się zdjąć munduru przed obiektywem aparatu. To punkt wyjścia do dyskusji o męskości i normatywności. 

Narratorem filmu Radziszewskiego jest starszy, anonimowy mieszkaniec Wrocławia, który wspomina początek lat 90. i opowiada o anonimowym fotografie i jego projekcie życia – tysiącu kolorowych zdjęć przedstawiających żołnierzy sowieckich stacjonujących w stolicy Dolnego Śląska. 

Wernisaż wystawy 27 listopada o 19.00 w Studio BWA (ul. Ruska 46a/301, III p.), a ekspozycję obejrzymy do 19 lutego 2022.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl