Nowy konkurs na fontannę na pl. Nowy Targ?

Nie podpisano umowy na realizację projektu

  • Na placu Nowy Targ nie będzie fontanny autorstwa Matyldy Ariadny Nowak, zwyciężczyni w ubiegłorocznym konkursie plastycznym na projekt fontanny.

    Na placu Nowy Targ nie będzie fontanny autorstwa Matyldy Ariadny Nowak. Będzie nowy konkurs.


Na placu Nowy Targ nie będzie fontanny autorstwa Matyldy Ariadny Nowak, zwyciężczyni w ubiegłorocznym konkursie plastycznym na projekt fontanny.

- Artystka zwycięskiej koncepcji nie przystąpiła do podpisania umowy na realizację projektu - mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik Urzędu Miejskiego Wrocławia. – W założeniu konkursu koncepcja miała być realizowana autorkę, więc nie pozostało nam nic innego jak uszanować jej decyzję.

- Negocjowałam umowę. Proponowałam nadzór autorski i ścisłą współpracę przy realizacji. Na te propozycje miasto nie wyraziło zgody - tłumaczy powody swojej decyzji Matylda Nowak.

Teraz w ciągu kilku tygodni zapadną rozstrzygnięcia w jakiej formie wyłoniony zostanie kolejny projekt fontanny. Może być ogłoszony nowy konkurs, ale nie są jeszcze znane zasady na jakich byłby przeprowadzony.

Przypomnijmy, że pierwszy konkurs na fontannę na placu Nowy Targ został ogłoszony 17 września 2013 r. W grudniu, w finale rywalizowały 44 zespoły projektowe. Wygrała Matylda Nowak, absolwentka wrocławskiej ASP. Realizacja zwycięskiego projektu miała kosztować 300 tys. zł. Fontanna na pl. Nowy Targ miała być gotowa w 2015 r.

Fontanna kształtem miała nawiązywać do wrocławskich mostów. Konstrukcja planowana była z najwyższej jakości stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Propozycja wzbudziła kontrowersje i krytykę. Niektórzy mówili, że reprezentacyjny plac w mieście zasługuje na coś lepszego, bogatszego i bardziej okazałego. Byli i tacy, którzy tęsknili za przedwojennym Neptunem, dowodem hanzeatyckiej świetności miasta.

- Było mi bardzo przykro, ale byłam przygotowana na różne opinie. Spodziewałam się głosów krytycznych i dyskusji. Jednak zaskoczyło mnie, że większość z nich nie była merytoryczna, co nie zachęcało do polemiki - mówiła w styczniu na naszych łamach Matylda Nowak.

jr

 

Zgłoś uwagę