Biznes najlepiej zacząć przed 20-tką

18 zespołów uczniów z 16 wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w czwartej edycji konkursu "Mój pierwszy biznes przed 20-tką", realizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia. Młodych przedsiębiorców nagrodzono 31 maja 2016 r. podczas uroczystej gali, która odbyła się w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

  • Mój pierwszy biznes przed 20-tką, 2016 r.

    Uczestnicy projektu "Mój pierwszy biznes przed 20-tką" 2016 r., fot. Monika Sidor


"Mój pierwszy biznes przed 20-tką" to projekt skierowany do wrocławskiej młodzieży ponadgimnazjalnej. Jest zarówno zabawą, jak i edukacją. Młodzi wrocławianie uczą się nie tylko jak robić interesy, ale również jak skonstruować dobry biznesplan, przeprowadzać różnego rodzaju analizy, oceniać konkurencję, a także jak wymyślić produkt, który przyniesie zysk.

Wiedza prosto od praktyków

Uczestnicy projektu biorą udział w spotkaniach i wykładach z praktykami biznesu i wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Podczas spotkań w praktyczny sposób uczą się, jak realizować własne pomysły i rozpoczynać działalność gospodarczą. Ćwiczą też swoją kreatywność. Zwieńczeniem projektu jest konkurs, w ramach którego zespoły uczniów prezentują swoje biznesowe projekty w dwóch kategoriach: sklep internetowy oraz gra planszowa.

– Konkurs to unikalna okazja, by uczniowie zdobyli kompetencje do prowadzenia biznesu w sieci i stworzyli autorskie produkty w postaci gier planszowych – mówi Anna Talaga z Instytutu Współpracy z Biznesem  WSB we Wrocławiu. – Projekt pozwala młodzieży zdobyć wiedzę ekonomiczną, analityczną i administracyjną, która jest niezbędna przy prowadzeniu własnej firmy. Uczy także współpracy w zespole, co jest niezwykle cenione przez pracodawców.

- Udział w projekcie to również ciężka praca - mówi Filip Głowacz, koordynator merytoryczny projektu. - Uczniowie przez pół roku, raz na dwa tygodnie, spotykali się z przedsiębiorcami i wykładowcami, by szlifować swoje pomysły. Pracowali do późnych godzin wieczornych, mimo że następnego dnia trzeba było iść do szkoły.

„Posiadłość Kruka” i innowacyjny lakier do paznokci

W tym roku pierwsze miejsce w kategorii sklep internetowy zajęła drużyna z Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, która zaprezentowała produkt "Immediate nail" - lakier i zmywacz do paznokci w jednym, w nowatorskiej formie długopisu. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego nr XIII za projekt e-sklepu "Buy and mine", sprzedającego szytą na miarę odzież dla aktywnych kobiet. Trzecie miejsce na podium przypadło uczniom Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr XVIII, który wpadli na pomysł sklepu internetowego sprzedającego specjalne "kostki", które w łatwy sposób umożliwią rozbudowę przedłużacza.

Natomiast w kategorii gier planszowych I miejsce zajęła gra kryminalna "Posiadłość Kruka" autorstwa drużyny z wrocławskiej "Trzynastki", drugie miejsce zajęła gra fantasy "Esencja magii" autorstwa drużyny z Liceum nr XV, a trzecie - gra science ficiton "Między wymiarami" zaprojektowana przez uczniów z Elektronicznych Zakładów Naukowych.

Sprawdzone pomysły na biznes

W poprzednich edycjach konkursu o nagrody walczyły takie pomysły jak elektroniczny pojemnik na leki, zaprojektowany dla osób zmuszonych przyjmować dużo różnych medykamentów, portfel zabezpieczający karty płatnicze,  zapachowe poduszki ułatwiające zasypianie,  sklep  oferujący zdrowe pożywienie dla jeźdźców i koni, "kieszonkowy" kanister dla motocyklistów czy powerbank wbudowany w klamrę od paska.

Uczestnicy poprzednich edycji stworzyli też kilka bardzo ciekawych gier planszowych. Nagrodzona w zeszłorocznej edycji konkursu gra "Miasto między mostami", łącząca elementy gry strategicznej i ekonomicznej, której bohaterami są ścigające się po Wrocławiu krasnoludki, autorstwa uczniów z Zespołu Szkół nr 18 jest już wydana i stanowi jeden z elementów promujących miasto w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

Coraz więcej uczestników

Pierwsza, pilotażowa edycja projektu, miała miejsce w roku szkolnym 2012/2013 i nosiła tytuł „E-sklep, czyli mój pierwszy biznes w sieci”. Wówczas w niej udział 48 uczniów z 8 wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych – liceów i szkół zawodowych. O poprzednich edycjach przedsięwzięcia pisaliśmy tutaj:edycja 2015, edycja 2014r, edycja 2013.

Projekt „Mój pierwszy biznes przed 20-tką” realizowany przez Instytut Współpracy z Biznesem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Urząd Miasta Wrocławia, przy wsparciu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz PKO Banku Polskiego.Zgłoś uwagę