Pierwszy biznes przed 20-tką

Autorski projekt miasta Wrocław


- Poza dobrą zabawą, program ten posiada niezwykłe walory edukacyjne – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Młodzież nie tylko uczy się jak robić interesy, ale również jak przeprowadzać różnego rodzaju analizy, oceniać konkurencję, zastanawiać się jak się kształtuje struktura zysku, a wcześniej jak się wymyśla interesujący produkt. Elementem edukacyjnym jest właśnie uczestniczenie w całym procesie.

Prawie 80 uczniów z 19 wrocławskich szkół licealnych i zawodowych bierze udział w tegorocznym projekcie edukacyjnym „Mój pierwszy biznes przed 20tką”, realizowanym przez Gminę Wrocław – Zarząd Obsługi Jednostek Miejskich we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową.

Projekt „Mój pierwszy biznes przed 20tką” to unikalny projekt, łączący obszary: edukacji, wyższej uczelni, rynku finansowego i przedsiębiorczości. Stwarza młodzieży nie tylko możliwość zdobycia kompetencji prowadzenia biznesu w sieci, ale też tworzenia atrakcyjnych produktów w postaci gier planszowych. Zajęcia według autorskiego programu prowadzą młodzi, ale i doświadczeni pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Bankowej.

Młodzież, dla której funkcjonowanie w przestrzeni internetu jest naturalną formą aktywności i obecności w sieci, może dzięki zajęciom nauczyć się, jak z niej korzystać w obszarze rozwoju zawodowego i biznesowego. Projekt wyposaża ich w niezbędną wiedzę ekonomiczną oraz administracyjną do prowadzenia własnej firmy.

Uczniowie podzieleni na 20 zespołów, 3-4 osobowych, pod opieką swoich nauczycieli pracują nad projektami biznesowymi – 14 zespołów planuje e-sklepy, a 6 grup zajmuje się opracowaniem koncepcji i mechaniki gier planszowych. Pojawiły się m.in. pomysły e-sklepów oferujących mobilne niszczarki do plastikowych butelek, wymiennych wkładek do butów, nowoczesnych portfeli. Bazą do tworzenia gier jest myślenie strategiczne i praktyczna wiedza ekonomiczna.

W ramach projektu odbywają się również wykłady znanych ekonomistów i spotkania z przedsiębiorcami prowadzącymi już swój własny biznes w sieci.

- Program ten pozwala nam się wiele nauczyć, a także pokazuje, że na prawdziwym rynku można zrobić coś naprawdę fajnego, z czego można czerpać prawdziwą radość – mówi Jakub Jezierski z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu. - Mamy nadzieję, że projektowana przez nas gra planszowa stanie się kiedyś produktem komercyjnym i trafi do seryjnej produkcji.

W maju 2014, po zakończeniu cyklu zajęć warsztatowych, odbędą się prezentacje e-sklepów oraz gier. Zostanie rozstrzygnięty konkurs na najciekawsze pomysły i opracowania. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się w czerwcu.

Tegoroczna edycja projektu została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia, ze względu na wysoką wartość merytoryczną i wspieranie proinnowacyjnych postaw wśród młodzieży.

Pierwsza, pilotażowa edycja projektu, miała miejsce w roku szkolnym 2012/2013 i nosiła tytuł „E-sklep, czyli mój pierwszy biznes w sieci”. Wówczas w niej udział 48 uczniów z 8 wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych – liceów i szkół zawodowych. Program zajęć obejmował: pomysł i analizę rynku, biznesplan, wizerunek, marketing i promocję w internecie, tworzenie i zarządzanie e-sklepem oraz spotkanie dla wszystkich uczestników z przedstawicielem firmy internetowej.

Sponsorem strategicznym projektu „Mój pierwszy biznes przed 20tką” jest PKO Bank Polski.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę