Mikołaj z Mikołajkiem w Światowidzie

Mikołaj z Mikołajkiem w Światowidzie

Mariusz Mikołajek – lider Fundacji OK.ART, współtwórca niezwykłych murali na Nadodrzu malowanych razem z mieszkańcami Wrocławia, pokaże swoje prace  w Światowidzie na wystawie pt. „Autoportret we wnętrzu”. 

Wernisażowi bedzie towarzyszyło jeszcze jedno ciekawe wydarzenie – mianowicie premiera w ośrodku nowego muralu, który będzie zdobił ścianę korytarza tuż przy wejściu i powstał z udziałem dzieci, uczęszczających na zajęcia w Światowidzie.

Dzieci są nie tylko inspiracją, ale również partnerami przedsięwzięcia. Miały bowiem okazję wystąpić w roli modeli. Ich postacie pojawiają się na malowidle Mariusza i Hanny Mikołajków (przy muralu pracowała też córka artysty). W pracowniach ośrodka zaś,  pod okiem Michała Wiśniewskiego i Hanny Zawadzkiej-Woźniak, powstały dekoracje – stworzone przez dzieci ceramiczne nutki, motyle, ptaki, kóre z malowidłem współgrają.

Spotkanie z artystą

Inauguracja muralu i wernisaż prac Mariusza Mikołajka – „Autoportret we wnętrzu” to okazja dla mieszkańców Wielkiej Wyspy do bezpośredniego spotkania z wybitnym twórcą. Postać i malarstwo Mariusza Mikołajka są we Wrocławiu dość dobrze znane. Rozpoznawalność artysta zawdzięcza zarówno swojemu głośnemu debiutowi – jego obrazy z pokazu dyplomowego zostały „internowane” (zakazano ich ekspozycji na wystawie dyplomów 1984/1985), ale także otrzymały w 1985 r. na wystawie Droga i Prawda (Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Młodych) wyróżnienie Honorową Nagrodą Komisarza Wystawy prof. Konrada Jarodzkiego – jak i kolejnym artystycznym projektom. 

Niemal od zawsze jego malarstwo było ideowo zaangażowane. Świadczą o tym choćby obrazy z czasów stanu wojennego – cykle Internowani, Górnicy, Ulice oraz obrazy z Cyklu Obozowego, poświęcone miejscu pamięci – obozowi w Oświęcimiu-Brzezince.

Zaangażowanie artysty dotyczy jednak nie wyłącznie sfery idei, ale także sfery społecznej. Lata 2000 i 2001 to jego praca z Christosem Mandziosem nad wspólnym projektem „Na Styku...” – to cykl wystaw i działań paraplastycznych, które odbywały się w bardzo różnych miejscach Wrocławia: w szkołach, więzieniu, Monarze, w Domu Dziecka, na dworcu, w kościele...

Wrażliwość i działalność społeczna obecna jest także w jego twórczości i dziś. Od 2011 r. wraz z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem realizuje projekt „Budujemy Miasto Sztuki”. Fundacja Ok.Art, założona przez artystów, prowadzi z mieszkańcami Wrocławia projekty artystyczne, które przemieniają miejskie przestrzenie. Murale powstałe z udziałem artystów i okolicznych mieszkańców na podwórku przy ul. Roosevelta we Wrocławiu ściągają obecnie w to kolorowe miejsce rzesze turystów.

Wystawa w Światowidze potrwa do 29 grudnia. Wstęp wolny.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Ośrodek Działań Twórczych Światowid

 

Komentarze