wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Ten zamek jest wyjątkowy. Siedem wieków temu rozgościł się na wodzie niedaleko Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
Zamek na wodzie otoczony jest pakiem zachęcającym do spacerów. Poza podziwianiem gotycko-renesansowej bryły, warto zobaczyć również jego wnętrza. Fot. Oleksandr Poliakovsky
Zamek na wodzie otoczony jest pakiem zachęcającym do spacerów. Poza podziwianiem gotycko-renesansowej bryły, warto zobaczyć również jego wnętrza.

Jeden z nielicznych tego typu zamków w Polsce. Gotycko-renesansowa nawodna budowla ma niezwykłe walory architektoniczne, malowniczą bryłę, ściśle związaną z kulturą późnośredniowiecznego Wrocławia. Powstał na planie prostokąta o wymiarach około 22 na 24 metry. Ta obronna siedziba rycerska leży zaledwie 25 km od Wrocławia w gminie Miękinia (powiat średzki). Mowa o Zamku Wojnowice - Schloss Wohnwitz - nazywanego najczęściej zamkiem na wodzie.

Reklama

Pierwotnie zamek miał układ podkowiasty, czteroskrzydłowe założenie z wewnętrznym dziedzińcem powstało w XVI w. Otoczony został fosą z ceglanym mostem od strony północnej, który powstał w miejscu mostu zwodzonego.

Kiedyś bronił, teraz gości

Jako budulca użyto cegły, jedynie detale architektoniczne takie jak obramienia okien i renesansowy portal z herbami Bonerów wykuto z piaskowca. Przy bramie znajduje się smukła wieżyczka zwieńczona obecnie krenelażem, natomiast skrzydła zamku mają schodkowe szczyty. Dziedziniec, w którym umieszczono studnię, w przyziemiu otoczony jest arkadami. Od strony wschodniej zachowały się wykusze latrynowe.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Gotycko-renesansowy zamek na wodzie był obronną siedzibą rycerską. Dziś można cieszyć się jego urodą oraz pięknym otoczeniem. Niezwykle urokliwe są również jego wnętrza. Oleksandr Poliakovsky
Gotycko-renesansowy zamek na wodzie był obronną siedzibą rycerską. Dziś można cieszyć się jego urodą oraz pięknym otoczeniem. Niezwykle urokliwe są również jego wnętrza.

Po wojnie zamek restaurowano w latach 1961–1984. Od 2014 r. właścicielem zamku jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, które otrzymało obiekt w darze od Ministerstwa Skarbu.

Dla turystów otwarty jest od ośmiu lat. Znajdziemy tu restaurację, sale konferencyjne, pokoje hotelowe oraz biura fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Historia zamku w Wojnowicach – z rąk do rąk

Początki zamku datuje się na XIV wiek. W XV w. należał do różnych rodów śląskich, m.in. von Schellendorf oraz von Krickov. W 1522 r. kupił go znany poeta Achatius Haunold, sprzedając go dwa lata później wrocławskiemu mieszczaninowi Mikołajowi von Schebitz.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Gotycko-renesansowy zamek na wodzie był obronną siedzibą rycerską. Dziś można cieszyć się jego urodą oraz pięknym otoczeniem. Niezwykle urokliwe są również jego wnętrza. Oleksandr Poliakovsky
Gotycko-renesansowy zamek na wodzie był obronną siedzibą rycerską. Dziś można cieszyć się jego urodą oraz pięknym otoczeniem. Niezwykle urokliwe są również jego wnętrza.

Nowy właściciel w latach 1515–1530 rozpoczął wyburzanie zamku z myślą o przebudowie go w nowoczesnym stylu. Po jego śmierci w 1537 r. nowym właścicielem została żona Jakuba Bonera – Lukrecja. Dla niej małżonek przekształcił zamek w modną renesansową rezydencję.

Po jego śmierci w 1572 r. Lukrecja wyszła ponownie za mąż za Andreasa Hertwiga, radcę Królewskiej Śląskiej Komory Fiskalnej i ziemianina. On to kontynuował dzieło swego poprzednika.

W roku 1576 Wojnowice powróciły na krótko w ręce rodu von Schebitz. Szesnaście lat później zostały odkupione przez synów Jakuba Bonera (Jakuba i Sebalda) od Fryderyka von Schebitz.

Następnie rezydencja często przechodziła z rąk do rąk różnych mieszczańskich rodów śląskich. Ostatnim właścicielem prywatnym w latach 1940–1945 była rodzina von Livonius. Niewielkie przebudowy w tym czasie, według projektu Augusta Wilhelma Hogrevego, nie zmieniły jego formy, dopiero II wojna światowa spowodowała zniszczenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl