Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zastanawialiście się, skąd miasto ma pieniądze na inwestycje na Waszych osiedlach? Na przedszkola i szkoły, chodniki i ulice, place zabaw, boiska, na ścieżki rowerowe? Oczywiście z różnych źródeł. Ważną rolę odgrywają w tym podatki rozliczane we wrocławskich urzędach skarbowych.
Według budżetu na ten rok, z PIT-ów do miejskiej kasy wpłynie 4,5 miliarda złotych. To 53 procent wszystkich przewidywanych przychodów. Bardzo przydadzą się te pieniądze, bo potrzeby są ogromne. Dość powiedzieć, że w 2025 roku miasto wyda na inwestycje ponad miliard złotych.
Żeby zobrazować, jak podatki zmieniają osiedla, podamy kilka przykładowych inwestycji zrealizowanych niedawno lub skierowanych do realizacji.
Skwer na Klecinie
„Zróbmy sobie park na Klecinie” – pod takim hasłem zgłoszony został pomysł do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w roku 2021. Spotkał się on z poparciem zarządu osiedla oraz mieszkańców. Ich głosy zdecydowały, że został skierowany do realizacji.
Prace rozpoczęły się w połowie 2024 roku i trwały kilka miesięcy. Koordynował je Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. W efekcie mieszkańcy doczekali się skweru o nazwie Park na Klecinie pomiędzy ulicami Wałbrzyską a Zabrodzką.
Na nowym skwerze są ścieżki, plac zabaw, ławki, stojaki na rowery itp. Posadzono rośliny (8 drzew w ramach kompensacji i ponad tysiąc krzewów oraz bylin), a do zrobienia jest jeszcze oświetlenie.
Koszt założenia skweru to ok. 480 tysięcy złotych. Obok – przy ul. Wałbrzyskiej – jest skatepark, wybudowany z Funduszu Osiedlowego, otwarty w ubiegłym roku.
Szkoła na Zwycięskiej
Po Asfaltowej na Wojszycach i Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej czas na przygotowanie kolejnej placówki oświatowej podobnej wielkości – przy ul. Zwycięskiej na osiedlu Krzyki-Partynice. Jej otwarcie zaplanowane jest na wrzesień 2026. – Prace idą zgodnie z planem. Mamy już ponad 20 procent zaawansowania tej inwestycji – informuje Damian Kret z Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Placówka powstaje za trzema biurowcami Award Business Park, przy skrzyżowaniu Zwycięskiej z Agrestową i przy pętli autobusowej, a zarazem przy granicy osiedli Krzyki-Partynice i Ołtaszyn.
Buduje ją firma Mirbud za 90 milionów złotych. To najdroższa inwestycja tego rodzaju w mieście. Jest współfinansowana z rządowego programu Polski Ład.
Będzie to zespół szkolno-przedszkolny na 1200 miejsc (1000 w podstawówce i 200 w przedszkolu) z boiskami, budynkiem sportowym, parkingiem, zielenią i rozwiązaniami technologicznymi minimalizującymi koszty utrzymania budynków.
TAT na Nowy Dwór
Wydzielona trasa autobusowo-tramwajowa z centrum na Nowy Dwór to w czasach powojennych najbardziej spektakularna rozbudowa sieci tramwajowej (drugim wielkim przedsięwzięciem była budowa tramwaju przez Popowice).
Mieszkańcy Nowego Dworu mają tramwaje od połowy 2023 roku. Budowa trasy pomiędzy ich osiedlem a placem Orląt Lwowskich kosztowała 376 miliona złotych (z czego 182 mln dołożyła Unia Europejska).
O skali tego przedsięwzięcia najlepiej mówią liczby:
- prawie 7 km nowego torowiska,
- 183 m dwóch nowych wiaduktów,
- prawie 6,4 km kabli trakcyjnych,
- 361 słupów trakcyjnych,
- 37 przebudowanych i całkiem nowych przystanków,
- 7,2 km nowych chodników, 6,6 km dróg rowerowych,
- prawie 1 tys. posadzonych drzew i prawie 50 tys. krzewów.
– Dobrze, bardzo przyjemnie – odpowiada pani Joanna z Nowego Dworu, gdy pytamy, jak się jeździ tramwajami. – Szybko, miło, sprawnie, generalnie jest to bardzo dobre połączenie, dzięki któremu podróż do centrum miasta jest dużo szybsza. Gdyby tylko tramwaje i autobusy kursowały w większych odstępach minutowych, bo czasami jeżdżą prawie razem i jak nie zdążę na tramwaj, to i autobus mi ucieka. Mam nadzieję, że w przyszłości moje osiedle zyska lepszą komunikację także z innymi rejonami miasta, nie tylko z centrum.
Korty dla szkoły
W 2023 roku w sportowej podstawówce na osiedlu Powstańców Śląskich, przy ul. Trwałej, zakończyła się budowa dwóch kortów tenisowych zewnętrznych: pełnowymiarowego i mniejszego – treningowego. Oba mają nawierzchnię akrylową, oświetlenie i są otoczone siatką. Na jednym z nich stoi ścianka.
Trzeci nowy kort jest w hali z szatniami i łazienkami. Wszystko – łącznie z chodnikami, miejscami parkingowymi, sadzeniem roślin itd. – kosztowało 8,28 mln zł.
– Mają twardą nawierzchnię, która jest praktycznie bezobsługowa i nie wymaga dużych pieniędzy na utrzymanie. Twarde korty sprawdzają się w takich miejscach lepiej niż ceglane, które trzeba podlewać, wyrównywać, uzupełniać mączką przed sezonem, o co dba kortowy, któremu trzeba płacić. Mając korty twarde zyskujemy także możliwość prowadzenia na nich zajęć innych niż tenisowe. To duża zaleta. Na pewno będą nam służyły przed długie lata — ocenił trener Piotr Sobko, pracujący w SSP nr 72 we Wrocławiu.
Rozlicz PIT we Wrocławiu
Na tych przykładach można zobaczyć, jak pieniądze z podatków zmieniają osiedla. W tym roku termin na rozliczenie PIT upływa 30 kwietnia. Zachęcamy do wpisania wrocławskiego adresu w deklaracji i złożenia jej w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych.
Już rozliczyła(e)ś PIT, ale z adresem spoza Wrocławia? Nie szkodzi. Możesz złożyć korektę i zrobić to elektronicznie, nie wychodząc z domu. Robiąc korektę albo składając PIT, podaj wrocławski adres, bo wtedy część Twoich podatków trafi na inwestycje realizowane w mieście.