wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Ile osób mieszka w sąsiedztwie Wrocławia? Zdziwisz się

W dziewięciu gminach bezpośrednio sąsiadujących z Wrocławiem mieszka o ponad 100 tys. osób więcej niż podają oficjalne dane - wykazał specjalny raport przygotowany na zlecenie miasta. Byłoby to tylko ciekawostką, gdyby nie fakt, że spora część z nich regularnie przyjeżdża do Wrocławia, bo tu pracuje i się uczy.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Wiedza o rzeczywistej liczbie mieszkańców jest potrzebna nie tylko do planowania transportu - zarówno komunikacji zbiorowej, jak i indywidualnej - ale ma również wpływ na funkcjonowanie edukacji i innych dziedzin życia, które zapewnia miasto. O sąsiadach Wrocławia mówi się bowiem jako o użytkownikach miasta.

Prawie 300 tys. sąsiadów 

W Czernicy, Długołęce, Kątach Wrocławskich, Kobierzycach, Miękini, Obornikach Śląskich, Siechnicach i Wiszni Małej zameldowanych jest 186 tys. osób. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego przez ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że mieszkańców jest tam aż o 58 proc. więcej – blisko 294 tys.

Grafika przedstawia liczbę mieszkańców gmin sąsiadujących z Wrocławiem BZM
Grafika przedstawia liczbę mieszkańców gmin sąsiadujących z Wrocławiem

O tym, że w sąsiednich gminach mieszka dużo więcej osób niż podają dane z meldunków czy z GUS-u, mówią również inne badania, jak choćby kompleksowe badanie ruchu, które robiliśmy. Wynika z niego, że do Wrocławia codziennie wjeżdża aż 250 tys. samochodów. Rzetelna wiedza, ile rzeczywiście mają mieszkańców poszczególne gminy, jest ważna m.in. z punktu widzenia organizowania komunikacji aglomeracyjnej. Dane z raportu będziemy omawiać na spotkaniu stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska.
Monika Kozłowska-Święconek, Biuro Zrównoważonej Mobilności

Wspólna komunikacja autobusowa organizowana przez samorządowców Wrocławia i gmin ościennych jest rozszerzana i coraz bardziej spójna (przybywa gmin w systemie Urbancard). Jednak kluczowy jest rozwój kolei. Największą przeszkodą jest ograniczona przepustowość węzła kolejowego, którego nie rozbudują samorządy – mogą to zrobić tylko PKP.

- Pociągi są w stanie w krótkim czasie przewieźć dużą liczbę pasażerów do centrum Wrocławia i są niezależne od korków – dodaje Monika Kozłowska-Święconek.

Aglomeracja wrocławska liczy 1,2 mln mieszkańców 

Naukowcy badając faktyczną liczbę mieszkańców sąsiednich gmin wzięli pod uwagę rozmaite dane:

  • liczbę osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy,
  • liczbę rezydentów z Narodowego Spisu Powszechnego,
  • liczbę adresów z zameldowaniami,
  • liczbę budynków i lokali mieszkalnych oraz niemieszkalnych, w tym zamieszkałych i niezamieszkałych,
  • lokalizację i powierzchnię budynków mieszkalnych,
  • liczbę i lokalizację mieszkaniowych inwestycji deweloperskich.

Według analogicznych badań faktyczna liczba mieszkańców Wrocławia wynosi 893 tys. Wraz z sąsiednimi gminami, daje to niemal 1,2 mln osób.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama