wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Uwaga, HPV! Do darmowych szczepień miasto zachęca na ulicach, w szkołach, w tramwajach
Kliknij, aby powiększyć
Pasażerowie w tramwaju 10, na wyświetlaczu: grafika promująca szczepienia przeciwko HPV UMW
Pasażerowie w tramwaju 10, na wyświetlaczu: grafika promująca szczepienia przeciwko HPV

Szczepienia przeciw HPV chronią przed nowotworami. We Wrocławiu od lat są darmowe. Skorzystało z nich 27 tysięcy nastolatków. Warto, żeby zaszczepili się następni, dlatego władze miasta włączyły kampanię społeczną.

Reklama

Na ekranach w autobusach i tramwajach, na wyświetlaczach na ulicach, na plakatach w szkołach, w mediach społecznościowych – tu będą pojawiały się informacje o darmowych szczepieniach przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.

— Chcemy, aby wrocławianki i wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci — powiedziała Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, 14 października w Przejściu Dialogu.

Wrocław promuje szczepienia

Władze Wrocławia rozpoczęły dziś kampanię społeczną, która ma zachęcić do darmowych szczepień, z których do tej pory skorzystało już prawie 27 tysięcy nastolatków. W naszym mieście program jest realizowany od 13 lat. Warto podkreślić, że niezwykle skutecznie. Stan zaszczepienia to 73 procent. Nigdy przedtem nie było tak dobrze. W roku szkolnym 2022/2023 zaszczepiło się 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców.

Nasz program miał charakter kompleksowy. To nie tylko same szczepienia, ale także edukacja. Edukacja dzieci, młodzieży, ale również rodziców. To właśnie dzięki działaniom edukacyjnym Wrocław może pochwalić się rekordową  wyszczepialnością.
prezydent Jacek Sutryk

Pracownicy ratusza podają, że w spotkaniach edukacyjnych udział wzięło blisko 37 tysięcy uczniów i ponad 30 tysięcy rodziców. Dodają, że w stolicy Dolnego Śląska stan zaszczepienia osób nastoletnich jest na podobnym poziomie jak w Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

W całej Polsce 1 czerwca ruszył powszechny, darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat. — Ministerstwo Zdrowia finansuje zakup szczepionek i organizację szczepień, ale nie prowadzi edukacji dotyczącej brodawczaka — podkreśla Agata Dzikowska z urzędu miejskiego — dlatego miasto rozpoczyna własną kampanię społeczną, zachęcającą do szczepień. Nie chcemy zmarnować potencjału rekordowej wyszczepialności.

Szczepienia chronią przed nowotworami

Wirus HPV jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory górnych dróg oddechowych u mężczyzn.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Szczepienia przeciw HPV UMW
Szczepienia przeciw HPV

Po za tym, że będą pieniądze i szczepionki niezbędna jest odpowiednia wiedza. Nie straszenie, tylko informacja, że jest narzędzie, dzięki któremu możemy zmniejszyć ryzyko zachorowowania na raka szyjki macicy, raka odbytu,  prącia, a także  nowotwory głowy i szyi. Trudne do leczenia nowotwory, jednak dzięki szczepionce  można zmniejszyć ich liczbę.
dr Igor Madej, chirurg onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii

Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed wirusem, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia.

— Chętnie skorzystałam z tego szczepienia, żeby zabezpieczyć moje dziecko. Dwa lata temu mój trzynastoletni syn przyjął obie dawki szczepienia, jeszcze miejskiego programu szczepień. Jestem wdzięczna, że miałam taką możliwość — przyznała Kinga Tyczyńska. — Mam drugiego półtorarocznego synka i jego również zaszczepię, gdy będzie miał 13 lat — dodała.

Wrocławski program szczepień przeciw HPV od roku 2020 w liczbach:

  • 32 160  rodziców objętych edukacją,
  • 37 581 uczniów objętych edukacją,
  • 26 704 dziewcząt i chłopców zaszczepionych,
  • 72,52 procent – średnia wyszczepialność we wszystkich edycjach,
  • 9 252 851 zł – łączny koszt wszystkich edycji programu.

Źródło: materiały Wydziału Komunikacji Społecznej UMW

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl