wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory parlamentarne 2023 [SERWIS SPECJALNY]
  4. 45 godzin ciszy wyborczej. Jakie są zasady, co jest zabronione, a co dozwolone?
Kliknij, aby powiększyć
Kobiety przykładające wskazujący palec do ust (zdjęcie ilustracyjne) Pixabay.com
Kobiety przykładające wskazujący palec do ust (zdjęcie ilustracyjne)

Nie śpij, bo cię przegłosują! Namawianie do pójścia na wybory nie jest zakłóceniem ciszy. Jest nim natomiast sugerowanie w sprawie referendum. Czego nie wolno robić? Dlaczego politycy nie zeszli z murów? Zasady wyjaśnia przewodniczący komisji wyborczej.

Reklama

Politycy nigdy nie hałasują tak bardzo jak w dniach poprzedzających wybory. Zamilkli, gdy piątek zmieniał się w sobotę. Północ zamknęła kampanię. Nastała cisza wyborcza i referendalna. Potrwa do godziny 21:00 w niedzielę, czyli do momentu zakończenia głosowania w lokalach wyborczych. Później znów podniosą się polityków głosy – radości lub smutku.

Podwójna cisza: wyborcza i referendalna

Jeżeli szanowny obywatel zastanawia się, czym tak właściwie owa cisza jest, z wyjaśnieniem przychodzi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak (zbieżność nazwisk ze znakomitym sędzią piłkarskim jest chyba przypadkowa, ale dość wymowna).

Zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.
S. Marciniak w pisemnym wyjaśnieniu z 10 października

W trwającej ciszy nie wolno prowadzić również kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie. Nawet ulotek nie można rozdawać.

Cisza wyborcza to świętość, jej złamanie to zbrodnia, więc grozi za to kara. Naruszenia zakazów podlegają ocenie organów ścigania i sądów. — Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby zostać uznane za prowadzenie agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w czasie, gdy jest to zabronione — przestrzega przewodniczący Marciniak.

Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału

Idźcie jutro zagłosować! Napisawszy to zdanie, autor nie zakłócił ciszy. Dlaczego?

Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów kodeksu wyborczego. Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej.
Sylwester Marciniak

Jeżeli jednak takich działań dopuściliby się politycy lub osoby z ich komitetów, cisza zostałaby złamana. Im nie wolno teraz mówić, czy na wybory iść, czy nie.

Nieco inaczej jest z referendum. W trakcie ciszy nikt nie może niczego sugerować. — Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej — pisze przewodniczący komisji w wyjaśnieniu.

Zakaz agitacji i kampanii w komisjach

Zabroniona jest agitacja wyborcza i kampania referendalna, w jakichkolwiek formach, w lokalach wyborczych i na terenie budynku, w którym znajduje się komisja obwodowa.

W szczególności w dniu głosowania w lokalu wyborczym nie powinny być eksponowane żadne napisy, symbole, obrazy, znaki, także na elementach ubioru, manifestujące poglądy w sprawach politycznych lub społecznych, które kojarzone są z uczestniczącymi w wyborach podmiotami i mogą być przez wyborców odbierane jako forma agitacji wyborczej lub kampanii referendalnej.
Sylwester Marciniak

Zakaz publikacji wyników sondaży

Kolejnym zabronionym czynem jest podawanie opinii publicznej wyników sondaży dotyczących wyborów i referendum. Zakaz dotyczy zarówno sondaży przeprowadzonych przed, jak i w trakcie ciszy.

Sondaże wyborcze i referendalne są dopuszczone, ale informowanie o ich wynikach objęte jest ciszą.

Usuwanie plakatów, banerów i innych

Twarze polityków nie zniknęły z płotów, słupów i ścian. Patrzą na wyborców w sobotę i w niedzielę, przypominając im różne obietnice. Dlaczego? Przepisy nie nakazują usunięcia materiałów wyborczych i referendalnych z przestrzeni publicznej. — Nie mogą być jednak przemieszczane ani modyfikowane — zastrzega Marciniak.

Gdy rozpoczyna się głosowanie, materiały muszą jednakże zniknąć z każdej siedziby komisji.

W razie stwierdzenia, że na terenie nieruchomości, na którym mieści się lokal wyborczy, znajdują się materiały wyborcze lub referendalne, obwodowa komisja wyborcza obowiązana jest je usunąć.
Sylwester Marciniak

Komu zgłosić zakłócenie?

Wszystkie powyższe zasady obowiązują także w świecie wirtualnym. W internecie też musi być cicho.

Kogo poinformować o tym, że ktoś dopuścił się zakłócenia ciszy? Policję lub prokuraturę, ponieważ to organy ścigania i sądy zajmują się takimi sprawami, a nie organy wyborcze takie jak komisje lub biuro wyborcze.

Grzegorz Turnau śpiewa, że między ciszą a ciszą każdy swoje sprawy popycha przed siebie. Oddanie głosu, podczas ciszy, wydaje się być popchnięciem ważnej sprawy do przodu.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl