wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Aglomeracyjna rewolucja w komunikacji

Więcej autobusów do podwrocławskich miejscowości, czyli aglomeracyjna rewolucja w komunikacji

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia,

Kliknij, aby powiększyć
Herby podwrocławskich miejscowości oraz Miasta Wrocławia zamontowane na autobusie podmiejskim Urząd Miejski Wrocławia
Herby podwrocławskich miejscowości oraz Miasta Wrocławia zamontowane na autobusie podmiejskim

Więcej autobusów jeżdżących do gmin ościennych, nowe linie, więcej kursów - czeka nas aglomeracyjna rewolucja w komunikacji, a pierwsze zmiany już od najbliższej soboty. Kolejna dobra wiadomość: osoby 60+ będą mogły korzystać z Aglomeracyjnej Karty Seniora, a to oznacza mnóstwo zniżek.

Reklama

Wrocław to dziś 893 tysiące mieszkańców, ale każdego dnia z miasta korzysta około 1,2 mln ludzi, w tym osoby, które mieszkają w gminach ościennych. To oznacza, że współpraca Wrocławia z tymi gminami jest bardzo ważna.

Dzięki tej współpracy:

  • komunikacja aglomeracyjna przejdzie całkowitą rewolucję,
  • osoby 60+ będą mogły korzystać z Aglomeracyjnej Karty Seniora.

Rewolucja w komunikacji aglomeracyjnej

Jesteśmy na ostatnim etapie rozstrzygania przetargu, który pozwoli wejść naszym gminom - Wrocławiowi, Wiszni Małej, Czernicy, Długołęce - na zupełnie nowy poziom komunikacji zbiorowej: będzie więcej autobusów, nowe linie, więcej kursów. Łącznie w ciągu 6 lat - na taki okres został rozpisany przetarg wart 700 mln - nowe autobusy wykonają prawie 30 mln wozokilometrów po drogach Wrocławia i aglomeracji. To tak, jakbyśmy ponad 80 razy wybrali się miejskim autobusem na Księżyc albo każdego roku 130 razy okrążyli Ziemię.
Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur

– Ta rewolucja to także kwestia kompletnie nowej jakości: "dziewięćsetki" kursujące między Wrocławiem a gminami ościennymi będą klimatyzowane, niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - dodał wiceprezydent Mazur.

Na wejście w życie wszystkich zmian musimy poczekać do początku przyszłego roku, ale pierwsze z nich - w tym zupełnie nowa linia autobusowa - zostaną wprowadzone już od najbliższej soboty, a - jak przypomniał wiceprezydent Mazur, w najbliższą niedzielę, w czasie wyborów samorządowych,  w granicach Wrocławia jeździmy tramwajami i autobusami bezpłatnie.

Skala aglomeracyjnej rewolucji transportowej w liczbach

Jak duża będzie ta rewolucja? 

  • Obecnie autobusy aglomeracyjne wykonują teraz 3,5 mln tzw. wozokilometrów, a po pełnym wdrożeniu zmian, będzie to 5,5 mln wozokilometrów, a więc o prawie 2 mln wzkm więcej. 
  • Połączenia aglomeracyjne będzie obsługiwać ponad 100 autobusów (obecnie są 72).
  • Będą 32 linie aglomeracyjne (obecnie mamy 27).
  • Kursy zostaną zagęszczone i pojawią się dodatkowe połączenia weekendowe.
  • Dzięki współpracy między gminami w aglomeracji pojawi się 70 fabrycznie nowych autobusów. Chodzi m.in. o "dziewięćsetki", czyli  linie, których numeracja zaczyna się od 9xx, łączące Wrocław z Czernicą, Długołęką i Wisznią Małą.
  • Co szósty pojazd będzie zeroemisyjny, czyli elektryczny. Wszystkie pozostałe autobusy będą spełniały najwyższe normy emisji spalin, tj co najmniej Euro 6D.
  • Wszystkie pojazdy mają być klimatyzowane i niskopodłogowe, wyposażone również m.in. w WiFi, USB, a także – co szczególnie ważne – w defibrylator AED.
  • Wszystkie autobusy będą przystosowane do równoczesnego przejazdu 2 osób na wózkach inwalidzkich. Będą też mieć szereg udogodnień dla pasażerów o ograniczonej mobilności oraz z niepełnosprawnościami sensorycznymi.
  • 20 lat temu, gdy zaczęła powstawać komunikacja aglomeracyjna, autobusy międzygminne pokonywały 1,3 mln kilometrów, w 2024 roku autobusy pokonają 4 razy więcej bo ponad 5,4 mln wozokilometrów. To tak, jakby autobusy międzygminne w ciągu roku 135 razy okrążały Ziemię
  • Całość zadania to koszt około 700 mln złotych brutto.

Plan jest taki, by integracja aglomeracyjna obejmowała w przyszłości nie tylko transport tramwajowy i autobusowych, ale także kolejowy.

Co warto wiedzieć o "dziewięćsetkach"?

Warto przypomnieć, że autobusy o numerach 9xx są liniami miejskimi - strefowymi, kursującymi pomiędzy Wrocławiem, a gminami ościennymi (Czernica, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina, Wisznia Mała, Miękinia, Długołęka).

Możemy je traktować jak zwykłe autobusy miejskie. Obowiązują w nich w zależności od strefy - bilety komunikacji miejskiej Wrocławia bądź bilety międzygminne. Wkrótce we wszystkich pojazdach pojawią się kasowniki Urbancard.

Weekendowe połączenia do Żórawiny już mamy

Wraz gminami konsekwentnie rozwijamy komunikację aglomeracyjną i tych zmian będzie bardzo dużo.  Chodzi o te duże zmiany, jak nowe połączenia,  nowe autobusy czy rozszerzenie systemu biletowego, ale też te mniejsze, a bardzo ważne, takie jak rozwijanie istniejących już połączeń: dogęszczanie ich, reorganizacja kursów weekendowych itd. Walczymy z wykluczeniem transportowym - zapełniamy białe plamy na mapie aglomeracyjnej.
Paulina Tyniec-Piszcz dyrektorka wydziału Transportu UMW

Na początku marca zostały uruchomione weekendowe połączenia do Żórawiny linii autobusowych 903 i 913, które wcześniej kursowały wyłącznie w dni robocze. To razem 38 kursów w soboty i 27 kursów w niedziele.

Kolejne zmiany już w sobotę

Od najbliższej soboty (6 kwietnia) rusza pakiet rozwiązań na liniach międzygminnych łączących Wrocław z Wisznią Małą, Miękinią i Długołęką.

Gmina Wisznia Mała:

Pojawi się nowa oferta komunikacyjna dla Szewc i Kryniczna:

  • NOWA linia 905 - w relacji: Szewce – Wrocław Kromera (17 kursów w dni robocze i 14 kursów w dni wolne);
  • linia 908 – przedłużenie wybranych kursów do Kryniczna (17 kursów w dni robocze – wdrożenie zmiany od 8 kwietnia).

Gmina Miękinia:

Zwiększy się częstotliwość kursowania linii 923 i 938:

  • linia 923 – uruchomienie 26 nowych kursów do Wilkszyna w dni robocze;
  • linia 938 – uruchomienie 10 nowych kursów do Lutyni w dni robocze.

Gmina Długołęka:

Nastąpi reorganizacja komunikacji w dni wolne:

  • linia 911 i 921 – zmiana obsługi Oleśniczki i Brzeziej Łąki (uruchomienie 20 nowych kursów w sobotę  i 19 nowych kursów w niedzielę na linii 921);
  • linia 914 i 924 – zmiana obsługi miejscowości Domaszczyn i Kamień, obsługa Bykowa, Borowej i Stępnia (uruchomienie 20 nowych kursów w sobotę i 16 nowych kursów w niedzielę na linii 924 oraz 3 nowe kursy na linii 914);
  • linia 931 – zwiększenie liczby kursów do Kiełczówka (dotychczas co drugi kurs, po zmianie każdy kurs).

Integracja między naszymi społecznościami lokalnymi to przede wszystkim kwestia połączenia, a połączenie zapewni nam nowa linia 905, która będzie działać już od tego weekendu. Dzięki niej mieszkańcy Wiszni Małej będą mogli dojeżdżać do pracy czy szkoły, a mieszkańcy Wrocławia do bardzo atrakcyjnych terenów wypoczynkowych w naszej gminie.
Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała

Karta Seniora Aglomeracji Wrocławskiej 

Dzięki współpracy między gminami rusza Karta Seniora Aglomeracji Wrocławskiej, która zapewni osobom 60+ mieszkającym w gminach aglomeracji możliwość korzystania z przygotowanych promocyjnych ofert, takich jak:

  • darmowe lub zniżkowe wejścia na wydarzenia kulturalne, edukacyjne (organizowane przez teatry, kina, muzea, domy kultury, centra inicjatyw twórczych, stowarzyszenia, fundacje),
  • zniżki na zajęcia sportowe i rekreacyjne, rajdy terenowe i wycieczki,
  • rabaty na usługi prozdrowotne, konsultacje i porady ze specjalistami i lekarzami,
  • zniżki na wybrane produkty i usługi w sklepach, w salonach kosmetycznych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Konferencja prasowa dotycząca rewolucji w komunikacji aglomeracyjnej oraz  Karty Seniora Aglomeracji Wrocławskiej fot. Grzegorz Rajter
Konferencja prasowa dotycząca rewolucji w komunikacji aglomeracyjnej oraz Karty Seniora Aglomeracji Wrocławskiej

Karta Seniora Aglomeracji to rozszerzenie Wrocławskiej Karty Seniora, a ta działa doskonale – z programu korzysta ponad 60 tys.  mieszkańców Wrocławia. Teraz także mieszkańcy gmin aglomeracji będą mogli skorzystać z oferty wrocławskich partnerów, a wrocławscy seniorzy będą mogli skorzystać z obiektów i instytucji w aglomeracyjnych gminach.

Uwaga! Posiadacze wrocławskiej Srebrnej Karty Seniora mogą korzystać ze zniżek w gminach aglomeracji - nie trzeba wyrabiać nowej karty.

Opis Karty Seniora Aglomeracji Wrocławskiej wraz z listą partnerów można znaleźć na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora w zakładce Karta Seniora Aglomeracji Wrocławskiej.

Partnerów na terenie Wrocławia i w gminach Aglomeracji jest już blisko 100 i cały czas dołączają kolejne firmy.

Kto może przystąpić do programu?

Karty przygotowane są dla gmin będących członkami Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska. Są to gminy: Bierutów, Borów, Czernica, Długołęka, Dziadowa Kłoda, Jordanów Śląski, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Kondratowice, Krośnice, Malczyce, Mietków, Międzybórz, Prusice, Przeworno, Strzelin, Syców, Środa Śląska, Wiązów, Wisznia Mała, Wołów, Zawonia, Żmigród.

 Do programu może przystąpić:

  • mieszkaniec gminy, która jest członkiem Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska,
  • osoba mająca 60 lat i więcej.

Oferty partnerów są dostępne na stronie internetowej Wrocławskiego Centrum Seniora oraz na stronach poszczególnych gmin biorących udział w programie.

Wydanie Karty Seniora Aglomeracji Wrocławskiej jest całkowicie bezpłatne. Można je odbierać  w urzędach gmin.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl