wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Będzie tramwaj na Jagodno. Są wytyczne ministerstwa

Mamy to! Będzie tramwaj na Jagodno. Ministerstwo opublikowało wytyczne. Wkrótce przetarg na projektowanie trasy

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Ulica Buforowa - to na niej powstaje TAT na Jagodno, w kołeczku tramwaj Redakcja www.wroclaw.pl
Ulica Buforowa - to na niej powstaje TAT na Jagodno, w kołeczku tramwaj

Tramwaj na Jagodno. Mieszkańcy wrocławskiego Jagodna musieli długo czekać na dobre informacje w sprawie linii tramwajowej na ich osiedle. Ostatnie 8 lat stało pod znakiem blokowania inwestycji przez PKP. Jednak wreszcie mamy przełom! Ministerstwo Infrastruktury w piątek 29 marca opublikowało wytyczne dotyczące krzyżowania się linii tramwajowych z kolejowymi. To otwiera drogę do rozpoczęcia projektowania trasy tramwaju na Jagodno, a tym samym startu drugiego etapu prac TAT na Jagodno. Przetarg na projektowanie trasy tramwaju na Jagodno ma zostać ogłoszony na przełomie kwietnia i maja 2024 r.

Reklama

Tramwaj na Jagodno coraz bliżej

Pięć miesięcy od spotkania z premierem Donaldem Tuskiem na wrocławskim Jagodnie, mieszkańcy tego osiedla mają powody do świętowania. Ministerstwo Infrastruktury RP opublikowało zapowiadane wytyczne, dotyczące krzyżowania się torów tramwajowych z kolejowymi.

Podczas listopadowego spotkania z mieszkańcami Wrocławia premier Donald Tusk obiecał wsparcie w realizacji tramwaju na Jagodno. Wspólnie z naszymi jednostkami stale nadzorowaliśmy temat - przygotowując odpowiednie dokumentacje oraz konsultując rekomendowane rozwiązania i zakres prowadzonych prac. Dziś pojawiły się kolejne dobre informacje, które otwierają drogę do doprojektowania linii tramwajowej dla toczącej się już inwestycji #TATnaJagodno - Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wytyczne związane z przecinaniem się linii kolejowej i tramwajowej. Działamy dalej!
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Czytaj także: TAT na Jagodno – Buspas/tramwaj na Jagodno

Tramwaj na Jagodno a PKP

Temat dobrze znany jest od lat. Do tej pory nie mogło zostać wybudowane połączenie tramwajowe na Jagodno, bowiem linia tramwajowa nie mogła krzyżować się z kolejową. Na takim stanowisku stało PKP Polskie Linie Kolejowe. Jednocześnie projektowały one przebudowę wrocławskiego węzła kolejowego, która zakładała wyniesienie linii kolejowej nr 285 na nasyp obwodnicy. Wtedy tramwaje (samochody i autobusy również) mogłyby bezkolizyjnie jeździć pod wiaduktem.

To byłaby dobra wiadomość, gdyby nie to, że przebudowa węzła kolejowego spadła z Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku. Rząd Mateusza Morawieckiego umieścił inwestycję na liście rezerwowej, czyli bez gwarancji, że zostanie zrealizowana. 

Więcej o historii tramwaju na Jagodno przeczytacie tutaj.

Donald Tusk po wyborach z października 2023 r. zapowiedział na spotkaniu z mieszkańcami Jagodna, że ze strony ze jego rządu nie będzie przeszkód do budowy tramwaju na Jagodno.

– Tramwaj na Jagodno, na Wojszyce musi powstać! Rozmawiałem o tym przed chwilą z prezydentem Jackiem Sutrykiem. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak musi pójść, to mamy szybką ścieżkę rozwiązania tego problemu ze strony przyszłego rządu. To mogę obiecać – mówił wówczas Donald Tusk.

Prezydent Jacek Sutryk natychmiast po tej deklaracji zaapelował do premiera Tuska o rozwiązanie dwóch kwestii.

  • Po pierwsze, wpisanie przebudowy wrocławskiego węzła kolejowego na listę inwestycji priorytetowych, których realizacja jest przewidziana w najbliższych latach.
  • Po drugie - zmianę przepisów w taki sposób, aby została uregulowana kwestia skrzyżowania torów tramwajowych z kolejowymi.

Po ostatnich wytycznych Ministerstwa Infrastruktury wreszcie nie będzie przeszkód dla powstania tramwaju na Jagodno. Jeszcze w kwietniu ma zostać ogłoszony przetarg na zaprojektowanie nowej trasy.

Czytaj także: Wrocławski Program Tramwajowo-Autobusowy na lata 2024-2032. Nowe linie i etapy realizacji

Trwa budowa TAT na Jagodno - zobaczcie postęp prac!

Tymczasem trwają prace przy budowie wydzielonej trasy dla komunikacji zbiorowej na Jagodno. Wykonawca na pierwszym odcinku na ul. Bardzkiej wybudował już sieci podziemne i przygotował stabilizację pod konstrukcje drogi. Na kolejnym odcinku przy ul. Buforowej prowadzone są prace przy budowie sieci kanalizacji i MKT. Niebawem kolejne odcinki trasy. Zobaczcie postępy w filmie z końcówki lutego 2024 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl