4. PGE rozpoczęła sprzedaż dotychczas zakazanego węgla brunatnego. „Kiepskie, trujące paliwo”
Na zdjęciu skład węgla brunatnego Freepik.com
Na zdjęciu skład węgla brunatnego

Polska Grupa Energetyczna poinformowała o uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją do CEEB wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze. To paliwo, które w ostatnich latach było zakazane ze względu na jego szkodliwe działanie na środowisko i niską efektywność grzewczą. Eksperci nie mają wątpliwości – rząd, kosztem naszego zdrowia, próbuje załatać puste składy węgla kamiennego.

PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Dzięki ustawie przyjętej przez Sejm i zmianie dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla brunatnego do użycia w gospodarstwach domowych, węgiel pochodzący z dwóch największych polskich kopalni w Bełchatowie i Turowie może być czasowo wykorzystywany na potrzeby grzewcze.

Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku
oficjalny komunikat PGE

Tona węgla brunatnego tańsza trzy, cztery razy od kamiennego

Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru. Każde gospodarstwo, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło kupić od dwóch do sześciu ton węgla brunatnego. Cena brutto za tonę bez akcyzy wyniesie od 191 zł do 494 zł. To o wiele mniej, niż ceny węgla kamiennego, które sięgają obecnie 3-4 tys. zł za tonę.

– Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla. W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych – podkreśla na oficjalnej stronie PGE Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zakaz sprzedaży węgla brunatnego zniesiony. Niższa wartość opałowa, więcej siarki i wody

Zakaz sprzedaży węgla brunatnego gospodarstwom domowym obowiązywał od czerwca 2020 roku. Za jego złamanie groziły kary od 50 do 500 tys. zł, a nawet kara pozbawienia wolności. Poprawkę o czasowym zniesieniu zakazu sprzedaży węgla brunatnego Sejm przyjął 29 września 2022 r.

Powiększ obraz: Kopalnia węgla brunatnego Freepik
Kopalnia węgla brunatnego

Węgiel brunatny jest skałą pochodzenia roślinnego pomiędzy torfem a węglem kamiennym. Wykorzystuje się go do produkcji energii w elektrowniach. W porównaniu z węglem kamiennym, węgiel brunatny dostarcza zaledwie 25-70 proc. energii. Ze względu na dużo niższą wartość opałową, potrzeba go zatem o wiele więcej do ogrzania zimą domu. Węgiel ten jest także bardziej wilgotny, woda może stanowić nawet 50 procent jego masy, zawiera także dużo więcej siarki.

Wszyscy zapłacimy oddychając trującym powietrzem. „Zimą maska antysmogowa szczególnie zalecana”

Dopuszczenie węgla brunatnego do sprzedaży dla gospodarstw domowych to kolejne „ustępstwa” rządu, aby załatać trudną sytuację na rynku węgla kamiennego, który jest trudno dostępny w składach a jego ceny biją rekordy. Wcześniej rząd zniósł m.in. rygor dotyczący węgla palonego w domowych piecach, dopuszczając ten gorszej jakości.

– Wraca patologia. Państwowe firmy wydobywcze sprzedawać będą węgiel brunatny w detalu. Węgiel ten jest toksyczny w spalaniu, a z racji na dużą wilgotność i niską wartość opałową nieopłacalny. Masakra – napisał na Facebooku Dolnośląski Alarm Smogowy.

Węgiel brunatny jest znacznie bardziej trujący od węgla kamiennego. Dodatkowo kominy w gospodarstwach domowych nie mają właściwych filtrów, by wyłapywać siarkę i rtęć z dymu, który powstanie po spalaniu takiego węgla. To będzie gęsty, wilgotny dym. Niestety, ale za politykę rządu zapłacimy wszyscy, oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Założenie maski antysmogowej będzie tej zimy szczególnie zalecane
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego